👉 Exšéf SIS Pčolinský korupciu popiera.
Jeho záverečná reč
zaznie zrejme za zatvorenými
dverami.
Prokurátor s prednesením záverečnej reči pred novinármi problém nemá. Rozhodovať bude súd.
Dokazovanie v prípade z korupcie obžalovaného exriaditeľ a Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského vo štvrtok súd vyhlásil za ukončené.
Sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka rozhodol, že nie je nutné vykonávať ďalšie dôkazy.
Záverečné reči prokurátora aj obžalovaného Pčolinského a jeho obhajcov by mali zaznieť 29. mája.
On ako vtedajší riaditeľ tajnej služby, námestník riaditeľ a SIS Boris Beňa a Ľudovít Makó, exfunkcionár finančnej správy a v roku 2020 zrejme aj spolupracovník tajnej služby.
Trojica sa podľa prokurátora
mala rozprávať o dôverných informáciách, práve o takzvanom „spravodajskom rozpracovaní“ Zoroslava Kollára.
Podľa obžaloby Makó nebol oprávnený takéto informácie dostávať a dvaja muži z vedenia SIS nemali dôvernosti šíriť ďalej. Na tomto stretnutí mal Makó predostrieť, že Kollár je ochotný zaplatiť, ak SIS utlmí svoje aktivity a prestane si ho všímať. To sa podľa obžaloby napokon udialo na začiatku októbra, keď tajní prestali odpočúvať mobil, ktorý právnik používal.
Úplatok potvrdili traja zo štyroch hlavných aktérov. Pred políciou o ňom svedčil Ľudovít Makó, ktorý v auguste 2020 prevzal 40-tisíc eur od Zoroslava Kollára. Hotovosť následne odovzdal námestníkovi SIS Beňovi, ktorý to tiež potvrdil.
Polovicu, teda 20-tisíc eur, si nechal a druhú časť podľa vlastných slov odovzdal priamo v kancelárii svojmu nadriadenému Pčolinskému.
Od Pčolinského hneď na začiatku procesu zaznelo, že je nevinný a skutok, ako ho opisuje obžaloba, sa nestal.
On a jeho obhajcovia preto žiadajú oslobodenie spod obžaloby.
Zoroslav Kollár potvrdil úplatok aj pred súdom, ako jediný zo svedkov vypovedal verejne. Čo presne povedali pred súdom Beňa a Makó nevieme, keďže v ich prípade sudca verejnosť vylúčil.
SIS ich zbavila mlčanlivosti, a tak rozprávali i o skutočnostiach, ktoré podliehajú utajeniu.
Advokát Beňu Peter Kubina médiám povedal iba toľko, že jeho klient vypovedal v súlade s tým, čo hovoril v prípravnom konaní. Isté rozdiely vo výpovediach pred vyšetrovateľmi a na hlavnom pojednávaní potvrdili obhajoba aj prokurátor, no kým podľa obhajcov Pčolinského sú zásadné, podľa prokurátora Petra Kysela na udalostiach, ako ich popisuje obžaloba, zotrváva.
Sudca ďalších svedkov volať odmietol
Sudca nevyhovel obhajobe, ktorá aj vo štvrtok navrhovala ďalšie dokazovanie. Chcela napríklad, aby súd dodatočne vypočul Daniela Lipšiča, ktorý v minulosti ako advokát zastupoval jedného z
kľúčových spolupracujúcich svedkov, exfunkcionára SIS Beňu. Lipšic neskôr pôsobil ako špeciálny prokurátor.
Obhajcovia exšéfa SIS zároveň žiadali, aby pred súdom došlo ku konfrontácii Beňu a ďalšieho spolupracujúceho svedka - právnika Zoroslava Kollára, ktorý podľa advokáta Ondreja Urbana vypovedali rozporne.
Obhajoba chcela volať pred súd aj vyšetrovateľov a operatívca,
ktorých mal spomínať iný svedok - Ľudovít Makó.
Advokát naznačil, že ako jeden z hlavných svedkov sa počas výpovede na hlavnom pojednávaní rozplakal.
Novinári pri tom neboli, keďže Makó aj Beňa pre ich prepojenie so SIS vypovedali bez prítomnosti verejnosti.
Hovoriť mali aj o utajovaných skutočnostiach.
Sudca vyzval, aby záverečné reči zazneli verejne
Dosiaľ väčšia časť procesu zostala pred novinármi, a teda aj verejnosťou, utajená. Aj vo štvrtok časť pojednávania strávili zástupcovia médií na chodbe pred pojednávacou miestnosťou.
Sudca Stieranka však apeloval na strany v konaní, nech si záverečné reči na 29. mája pripravia v takej podobe, aby mohli zaznieť verejne. Nazval to odporúčaním.
Opäť zdôraznil, že rozsudok tiež zaznie verejne, inak to podľa neho nie je možné.
Vladimír Pčolinský však už vo štvrtok reagoval na otázku Aktualít, že síce o možnom vylúčení verejnosti bude rozhodovať súd, no „jeho
záverečná reč bude na stodvadsať percent obsahovať aj utajované skutočnosti a bude teda neverejná".