Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Український поступ avatar

Український поступ

Тут я публікую знахідки з укр. історії, зазвичай ті, що так чи інакше репрезентують прогресивні демократичні течії на противагу тоталітарним і консервативним. Також суч. соціал-демократія і прог. рухи., укр. політика.
TGlist rating
0
0
TypePublic
Verification
Not verified
Trust
Not trusted
Location
LanguageOther
Channel creation dateNov 10, 2023
Added to TGlist
May 21, 2024
Linked chat

Statistic of Telegram Channel Український поступ

Subscribers

449

24 hours
1
0.2%Week
5
1.1%Month
28
6.7%

Citation index

0

Mentions2Shares on channels0Mentions on channels2

Average views per post

118

12 hours1140%24 hours1180%48 hours1690%

Engagement rate (ER)

13.56%

Reposts4Comments2Reactions12

Engagement rate by reach (ERR)

0%

24 hours0%Week0%Month
32.61%

Average views per ad post

118

1 hour5849.15%1 – 4 hours97.63%4 - 24 hours9883.05%
Connect our bot to the channel to find out the gender distribution of this channel's audience.
Total posts in 24 hours
1
Dynamic
1

Latest posts in group "Український поступ"

📣 «Соціальний рух» запрошує всіх, а особливо Міністерство соціальної політики відвідати СОЦФОРУМ «Захист працівників критичної інфраструктури в умовах війни».

🔹 Час почути чесні відповіді влади з приводу найболючіших для робітничого люду питань на кшталт невиконання Закону 2980!

🔹 Прийдіть 27 квітня о 10:00 у київський Будинок кіно підтримати критично важливих працівників!

📌 Реєстрація

📌 Подія на Фейсбук
Reposted from:
pole avatar
pole
Комунізм та дилеми національного визволення
Джеймс Мейс

це найбільш така базова робота, з якої дуже раджу починати заглиблюватися в цю тему
у Мейса супер незаангажований і водночас емпатичний погляд, немає оцього мєрзкого вестерн гейзу
якщо коротко, книга дає дуже базові знання про те, якими були різні 10ті й ранні 20ті на українських землях, і через аналіз різних сфер соціального, економічного та політичного життя населення намагається зʼясувати, як все-таки взаємодіяли між собою національне та соціальне питання (чи був між ними конфлікт, у якому розрізі, і чи є цей конфлікт органічним, а чи то радше навʼязаним)
Моє нове есе "Українське республіканство"

"Неможливо сприяти радикальному індивідуальному егоїзму лібертаріанства з одного боку, як це робить український уряд, і в той же час просити жертву на користь вашої громади. Дві ідеї стикаються і не можуть бути поєднанні, та пріоритет уряду України про сприяння режиму крайньої нерівності, соціальної безвідповідальності та олігархічного правління завдають шкоди українській обороні та українській ідентичності, відвертає людей від їхньої громадянської відповідальності, оскільки сама ідея стає тоді дискредитованою, а іноді і банально недоступною для розуміння. Питання про ухилянтів тоді стає менше питанням боягузтва, а більше: "А чому я повинен?", де за домінуючою ідеологією важко знайти послідовну відповідь.

Ультраправий націоналізм також не є відповіддю, оскільки він деградує людину, її співпереживання, розуміння світу і створює систему бандитства, яка, врешті-решт, руйнує нації.

Відповідь полягає в тому, щоб надати людині частку у власній країні, сприяти егалітарному суспільству, яке зосереджене на вибудові горизонтальних зв’язках допомоги і розуміння між людьми, спільною опікою та солідарністю"

https://vladyslavstarodubtsev.substack.com/p/1a3
🕊 Простір несвободи: хроніки спротиву в Криму

📅 Одинадцять років окупації — це не просто календарна дата. Це роки спротиву, втрат, надії та щоденної боротьби. Як окупація змінювала Крим? Який вигляд має репресивна система зсередини? Як під тиском страху людям вдається не мовчати?

📚 Ми згадаємо перші місяці захоплення півострова, аналізуватимемо, як будувалась машина репресій, і побачимо, як на кожен прояв насильства відповіддю ставала солідарність: від вуличних акцій до тихого, але впертого спротиву, що триває досі.

🎙 Говоритиме кримчанка, активістка студентської профспілки «Пряма дія» і творчиня платформи «Громада Крим» Карина Чмелюк.

📌 На зустрічі дізнаємося:
• Як Росія вибудовувала режим несвободи у Криму — від «зелених чоловічків» до поліційної держави;
• Хто такі герої кримського спротиву: зниклі безвісти, політв'язні, загиблі — і як ситуація змінилася після 2022 року;
• Як підтримати політв'язнів: що значать листи, і як їх писати, навіть якщо не знаєш, з чого почати;
• Що надихає кримчан після понад десяти років окупації

📌 Дата і час: 9 квітня (середа), 17:00
📍 Локація прийде вам на пошту по реєстрації
👉 Зареєструватися (реєстрація обов'язкова)
Українські вояки в Іспанській громадській війні

Українці приймали участь по обох сторонах барикад. Прихильники сторони франкістів з сучасних українських істориків розглядають події конфлікту як боротьбу проти комуністичного тоталітаризму, радянського впливу, та репресій, зокрема проти релігійних спільнот — все це мало місце бути. Комуністична партія Іспанії була однією зі складових Народного фронту в Іспанії, СРСР проводив чистки в країні, а проти релігійних діячів в деяких регіонах застосовувався терор.

Думка, що розповсюджена на заході, є більш коректною і має за собою набагато значніше фактичне підґрунтя. Там громадська війна у Іспанії розглядається як конфлікт неідеального демократичного уряду проти фашистської диктатури та союзників нацизму. Така позиція була і найбільш розповсюджена серед тогочасних українців.

Майже всі знають про участь українських комуністів з КПЗУ на боці республіканців. Справді, українські комуністичні добровольці, що поїхали боронити Іспанську республіку — було явищем масовим. Проте, набагато менше відомо про наших перших оборонців іспанської демократії — вояк армії УНР, українських емігрантів, членів соціалістичних і соціал-демократичних партій, діаспорян з Канади, США, Аргентини, Куби.

"Перші 37 добровольців-українців прибули до Іспанії з Франції та Бельгії. Це були здебільшого шахтарі та металурги – представники трудової еміграції, або ж колишні вояки армії УНР. Доброволець з Канади М. О. Євчук писав у листі до газети «Українські робітничі вісті»: «…серед нас є дуже багато українців – з Парижа, Сент-Етьєна, Ліона, Острікура, Ліля, Дюнкерка. Добрі з них солдати, багато хто має значні пости в республіканській армії»

Загалом, у роки Громадянської війни в Іспанії з числа власне українців було сформовано два підрозділи – роту ім. Т. Шевченка та третю секцію (роту) ім. М. Кривоноса (бл. 50 українців з Канади). Крім того, чимало українських добровольців несли службу в інших частинах: роті ім. Н. Ботвіна, роті ім. А. Міцкевича, кулеметній роті ім. Л. Варинського, батальйоні ім. Мекензі-Папіно (бл. 40 українців з Канади), батальйоні ім. Т. Масарика (58 українців з Чехословаччини, переважно із Закарпаття), бригаді ім. А. Лінкольна, бригаді ім. Я. Домбровського, батальйоні ім. Г. Димитрова (8 українців),
батареї ім. Б. Гловацького (13 галичан), батареї ім. В. Врублевського (32 галичанина), в четвертому батальйоні бригади ім. Я. Домбровського воювало «кількадесят українців із анархістського війська Нестора Махна».

Промовистими у цьому контексті є слова командира роти ім. Т. Шевченка С. Томашевича: «З погляду бойової підготовки рота імені Тараса Шевченка стоїть дуже високо завдяки досвіду значної частини товаришів, які вже раніше відбували військову службу в інших арміях. В армії Іспанської республіки ми маємо українських офіцерів, таких як поручики Іванович і Литвин, маємо українських сержантів і капралів...»

Після битви при Фуентес-де-Ебро (жовтень 1937 р.) один із бійців батальйону ім. Мекензі-Папіно, О. Мельниченко, свідчив: «Частина нашого батальйону, що складається з бійців-українців, є взірцевою. Вона є прикладом міцної дисципліни та високої моралі»

(УЧАСТЬ УКРАЇНЦІВ У БОРОТЬБІ ПРОТИ ФАШИЗМУ ТА НАЦИЗМУ
НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (З ДОСВІДУ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ
В ІСПАНІЇ 1936–1939 рp.) КОМПАНІЄЦЬ Олексій Вікторович)

Загалом, по боці республіканців воювало близько 500 українських добровольців. Тоді як з боку франкістів, було записано декілька десятків українських солдат
1919, першотравня в Клівленді.

Знайшов цікавий український слід в американській демонстрації.

"На чолі маршу були американські солдати, які несли три американські прапори та три соціалістичні червоні прапори, один з яких був подарунком від українських соціалістів"

https://pressbooks.ulib.csuohio.edu/until-victory-is-achieved/chapter/the-national-context-socialism-as-civic-nationalism-loyalism-as-ethno-nationalism/
І ніхто най не говорить: "своїм Богом піду"
Як вояки на команду ставайте до ґліду!
Бо слабого, ще й самого, заклює ворона:

Лиш громада, товариство його оборона,
І ніхто най не говорить: "Обійдесь без мене"
Як у брата горить хата, й на твою пожене

І. Франко
​​РОЛЬ КООПЕРАТИВНОГО РУХУ ТА КООПЕРАТИВІВ
У ВОЄННИЙ І ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОДИ

Дослідження ролі кооперативного руху та кооперативів у воєнний і післявоєнний періоди дає змогу дійти висновку, що нині у нашій країні наявне вкрай недостатнє правове регулювання кооперативів та їх правова й організаційна підтримка, що перешкоджає їм виконати
свою місію у відродженні та розбудові економіки України, покращенні соціально-економічного становища її громадян. З огляду на наведене, до основних правових та організаційних напрямів зростання кооперативного руху в нашій країні, відновлення та підвищення ролі кооперативів у економічному та соціальному розвитку країни слід віднести:

1. Концептуальне оновлення національного кооперативного законодавства, в основу якого має бути покладено запровадження норм, що відтворюють основні характеристики ідентичності кооперативів, яким мають відповідати всі його положення, які визначають правове становище кооперативів, членів кооперативу та кооперативних об’єднань.

2. Запровадження правових та інших форм стимулювання відродження в Україні масового кооперативному руху в усіх сферах діяльності кооперації для впровадження ефективних можливостей щодо залучення громадян до участі в кооперативному русі через застосування таких державних засобів і механізмів регулювання господарської діяльності кооперативних організацій, як: встановлення податкових та інших фінансових пільг, введення спеціальних положень щодо закупівель, сприяння кооперативам в отриманні доступу до ринків та інституційного фінансування, надання субсидій, грантів, цільових інновацій тощо. При унормуванні та застосуванні таких засобів регулювання стосовно кооперативних організацій обов’язково треба враховувати особливості їх правової природи, що ґрунтується на кооперативній ідентичності.

3. Створення відповідних органів, які будуть діяти на держаному
та територіальному рівнях з метою вироблення і впровадження стратегії
сприяння розвитку кооперативів, надання всебічної підтримки кооперативному руху та впровадженню кооперативних ідей та актуальної кооперативної практики.

4. Введення на рівні нормативно-правових актів визначення функціональних обов’язків органів державної влади, органів місцевого самоврядування; заохотити запровадження названих положень Всеукраїнською центральною спілкою споживчих товариств, Об’єднаною кредитною спілкою Національної асоціації кредитних спілок України іншими кооперативними об’єднаннями, Всеукраїнською громадською організацією “Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України”, Федерацію профспілок України, іншими профспілковими об’єднаннями та іншими визначеними громадськими організаціями, до яких мають входити: володіння знаннями про роль і потенціал кооперативної форми господарювання у нашій країні у воєнний та післявоєнний час, проведення широкомасштабних заходів, спрямованих на залучення до кооперативного руху всіх верств населення, які вимагають відновлення або покращення їх соціально-економічного
стану.

До таких заходів можуть бути віднесені: розгорнуте та постійне інформування населення через засоби масової інформації, зокрема періодичні видання, радіо, популярні месенджери; запровадження відповідних дисциплін у навчальних закладах середньої та вищої освіти,
а також спеціальних університетських курсів для кооператорів та майбутніх кооператорів, проведення окремих лекцій (уроків); створення спеціальних програм для навчання менеджменту кооперативів; проведення публічних конференцій, розробку спеціальної агітаційної та пояснювальної літератури тощо.
«Брежнєв: ці чортові поляки. Я б мріяв ніколи не чути про робітничий клас!

Привид бродить по леніністській Східній Європі — привид профспілкової свідомості»

Агітаційний матеріал на підтримку польського антикомуністичного профспілкового руху у 80-х.

Профспілки захищають права індивідів проти їх пригнічення ворожою державою (в даному випадку, супроти комуністичної диктатури) чи роботодавцем. Незалежні, сильні профспілки — запорука демократії і соціального миру в країні.

З просторів інтернету
Український соціальний і деколоніальний фемінізм — інтервʼю з Білкіс для американського журналу «Нова політика»

У нас є три основні цінності: соціальна рівність, деколоніальність і горизонтальність. Що стосується деколоніальності, ми виступаємо проти всіх імперських держав, а також за визволення колонізованих націй.

Читати повне інтерв'ю з Білкіс (англійською)
Підписав контракт з ЗСУ.

Не знаю що буде далі, чи буде «мир» і «договорняк» — на мою думку, дуже небезпечні компроміси — в гіршому випадку це буде надбання необхідних навичків для наступної війни, в іншому — я в повній мірі зможу реалізувати свій громадський обовʼязок.

Мої погляди привели мене сюди. Більшість української історії ліві були на гострію боротьби за права свого народу — і зараз повинні бути. Це відповідає принципам солідарності, розділення ноші, та громадських обовʼязків перед спільнотою.

Я сподіваюсь що завдяки своїм навичкам я зможу зробити позитивний внесок і хоча б трошки полегшити життя тим, хто вже роками захищають нашу країну, проявляють неймовірний героїзм і вміння.

Розумію, що прийняв це рішення пізно, але пізно краще ніж ніколи. З повагою до всіх і солідарність✊
Ми за демократію в найглибшому її розумінні (...)

Ми за ту демократію, при якій господарем в Україні мав би бути тільки сучасний український, реальний нарід — нарід українських робітників, селян та трудової інтелігенції

Ми боремося (...) За Українську Народну Республіку. Тому ми:

антитоталітаристична
антикомуністична
антифашистівська й
антимонархічна
партія

(...) Поряд з цим до нашої ідеології (...) належать ще такі конкретні речі:

а) Боротьба за соціяльну впорядкованість, проти визиску людини людиною, тобто — ідея соціяльної справедливости

І. Багряний, Наша Ідеологія
Будь-який «мир» зараз і припинення вогню дозволить Росії задіяти частину своїх військових сил для репресій регіону — зокрема етнічних чисток шляхом переселення — щось що вже було анонсовано російським урядом.

Треба завжди мати на увазі яку ціну «мир» з Росією несе. І наскільки шкідливі дискусії навколо цього.
Kidnapped Ukrainian Children are forced into Genetic Testing in russia.
This is soo deeply disturbing!

So who are the nazi here, again?

More context
https://www.themoscowtimes.com/2021/06/08/russia-seeks-funding-for-putins-genetic-database-a74149

As the US cuts funding focused on the return of these missing Ukrainian children, the world must stand firmer than ever and demand the return of these kids back home

Please share this! The world must act now!
Міністерство стратегпрому заявляє, що Україна наразі виробляє 30-40% необхідного спорядження для війни.

Він також заявляє, що українські індустріальні потужності дозволяють виробити в два рази більше (в фінансовому еквівалентні)

Україна може виробляти зброї на 35 млрд доларів на рік, проте виробляє лише на 14.

Одночасно, в Україні все ще існують олігархи та надбагаті. Багатство деяких людей настільки велике, що від додавання чи віднімання декількох мільйонів їх якість життя фактично не змінюється. Поки в нас існує несправедлива економічна система, оборона нашої країни значно страждає, а наш захист стає набагато більш вразливим.

Невведення необхідним мір від влади є фактично кримінальним, бо від їхньої бездіяльності і захисту привілеїв небагатьох, під загрозою буквально суверенність України, та життя тисяч людей.

Україна повинна ввести значний прогресивний податок і стелю багатства — ці ресурси повинні піти на підвищення обороноздатності країни.

https://uaprom.info/news/ukraina-mozhe-vyrobliaty-zbroi-na-35-mlrd-na-rik-smetanin/

Records

20.04.202523:59
449Subscribers
19.03.202518:35
200Citation index
29.03.202523:59
436Average views per post
31.03.202510:35
159Average views per ad post
26.02.202513:02
34.78%ER
29.03.202523:59
99.77%ERR
Subscribers
Citation index
Avg views per post
Avg views per ad post
ER
ERR
JUL '24OCT '24JAN '25APR '25

Popular posts Український поступ

Reposted from:
pole avatar
pole
Комунізм та дилеми національного визволення
Джеймс Мейс

це найбільш така базова робота, з якої дуже раджу починати заглиблюватися в цю тему
у Мейса супер незаангажований і водночас емпатичний погляд, немає оцього мєрзкого вестерн гейзу
якщо коротко, книга дає дуже базові знання про те, якими були різні 10ті й ранні 20ті на українських землях, і через аналіз різних сфер соціального, економічного та політичного життя населення намагається зʼясувати, як все-таки взаємодіяли між собою національне та соціальне питання (чи був між ними конфлікт, у якому розрізі, і чи є цей конфлікт органічним, а чи то радше навʼязаним)
07.04.202510:37
Моє нове есе "Українське республіканство"

"Неможливо сприяти радикальному індивідуальному егоїзму лібертаріанства з одного боку, як це робить український уряд, і в той же час просити жертву на користь вашої громади. Дві ідеї стикаються і не можуть бути поєднанні, та пріоритет уряду України про сприяння режиму крайньої нерівності, соціальної безвідповідальності та олігархічного правління завдають шкоди українській обороні та українській ідентичності, відвертає людей від їхньої громадянської відповідальності, оскільки сама ідея стає тоді дискредитованою, а іноді і банально недоступною для розуміння. Питання про ухилянтів тоді стає менше питанням боягузтва, а більше: "А чому я повинен?", де за домінуючою ідеологією важко знайти послідовну відповідь.

Ультраправий націоналізм також не є відповіддю, оскільки він деградує людину, її співпереживання, розуміння світу і створює систему бандитства, яка, врешті-решт, руйнує нації.

Відповідь полягає в тому, щоб надати людині частку у власній країні, сприяти егалітарному суспільству, яке зосереджене на вибудові горизонтальних зв’язках допомоги і розуміння між людьми, спільною опікою та солідарністю"

https://vladyslavstarodubtsev.substack.com/p/1a3
28.03.202507:38
Підписав контракт з ЗСУ.

Не знаю що буде далі, чи буде «мир» і «договорняк» — на мою думку, дуже небезпечні компроміси — в гіршому випадку це буде надбання необхідних навичків для наступної війни, в іншому — я в повній мірі зможу реалізувати свій громадський обовʼязок.

Мої погляди привели мене сюди. Більшість української історії ліві були на гострію боротьби за права свого народу — і зараз повинні бути. Це відповідає принципам солідарності, розділення ноші, та громадських обовʼязків перед спільнотою.

Я сподіваюсь що завдяки своїм навичкам я зможу зробити позитивний внесок і хоча б трошки полегшити життя тим, хто вже роками захищають нашу країну, проявляють неймовірний героїзм і вміння.

Розумію, що прийняв це рішення пізно, але пізно краще ніж ніколи. З повагою до всіх і солідарність✊
01.04.202511:25
​​РОЛЬ КООПЕРАТИВНОГО РУХУ ТА КООПЕРАТИВІВ
У ВОЄННИЙ І ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОДИ

Дослідження ролі кооперативного руху та кооперативів у воєнний і післявоєнний періоди дає змогу дійти висновку, що нині у нашій країні наявне вкрай недостатнє правове регулювання кооперативів та їх правова й організаційна підтримка, що перешкоджає їм виконати
свою місію у відродженні та розбудові економіки України, покращенні соціально-економічного становища її громадян. З огляду на наведене, до основних правових та організаційних напрямів зростання кооперативного руху в нашій країні, відновлення та підвищення ролі кооперативів у економічному та соціальному розвитку країни слід віднести:

1. Концептуальне оновлення національного кооперативного законодавства, в основу якого має бути покладено запровадження норм, що відтворюють основні характеристики ідентичності кооперативів, яким мають відповідати всі його положення, які визначають правове становище кооперативів, членів кооперативу та кооперативних об’єднань.

2. Запровадження правових та інших форм стимулювання відродження в Україні масового кооперативному руху в усіх сферах діяльності кооперації для впровадження ефективних можливостей щодо залучення громадян до участі в кооперативному русі через застосування таких державних засобів і механізмів регулювання господарської діяльності кооперативних організацій, як: встановлення податкових та інших фінансових пільг, введення спеціальних положень щодо закупівель, сприяння кооперативам в отриманні доступу до ринків та інституційного фінансування, надання субсидій, грантів, цільових інновацій тощо. При унормуванні та застосуванні таких засобів регулювання стосовно кооперативних організацій обов’язково треба враховувати особливості їх правової природи, що ґрунтується на кооперативній ідентичності.

3. Створення відповідних органів, які будуть діяти на держаному
та територіальному рівнях з метою вироблення і впровадження стратегії
сприяння розвитку кооперативів, надання всебічної підтримки кооперативному руху та впровадженню кооперативних ідей та актуальної кооперативної практики.

4. Введення на рівні нормативно-правових актів визначення функціональних обов’язків органів державної влади, органів місцевого самоврядування; заохотити запровадження названих положень Всеукраїнською центральною спілкою споживчих товариств, Об’єднаною кредитною спілкою Національної асоціації кредитних спілок України іншими кооперативними об’єднаннями, Всеукраїнською громадською організацією “Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України”, Федерацію профспілок України, іншими профспілковими об’єднаннями та іншими визначеними громадськими організаціями, до яких мають входити: володіння знаннями про роль і потенціал кооперативної форми господарювання у нашій країні у воєнний та післявоєнний час, проведення широкомасштабних заходів, спрямованих на залучення до кооперативного руху всіх верств населення, які вимагають відновлення або покращення їх соціально-економічного
стану.

До таких заходів можуть бути віднесені: розгорнуте та постійне інформування населення через засоби масової інформації, зокрема періодичні видання, радіо, популярні месенджери; запровадження відповідних дисциплін у навчальних закладах середньої та вищої освіти,
а також спеціальних університетських курсів для кооператорів та майбутніх кооператорів, проведення окремих лекцій (уроків); створення спеціальних програм для навчання менеджменту кооперативів; проведення публічних конференцій, розробку спеціальної агітаційної та пояснювальної літератури тощо.
«Брежнєв: ці чортові поляки. Я б мріяв ніколи не чути про робітничий клас!

Привид бродить по леніністській Східній Європі — привид профспілкової свідомості»

Агітаційний матеріал на підтримку польського антикомуністичного профспілкового руху у 80-х.

Профспілки захищають права індивідів проти їх пригнічення ворожою державою (в даному випадку, супроти комуністичної диктатури) чи роботодавцем. Незалежні, сильні профспілки — запорука демократії і соціального миру в країні.

З просторів інтернету
20.04.202516:46
📣 «Соціальний рух» запрошує всіх, а особливо Міністерство соціальної політики відвідати СОЦФОРУМ «Захист працівників критичної інфраструктури в умовах війни».

🔹 Час почути чесні відповіді влади з приводу найболючіших для робітничого люду питань на кшталт невиконання Закону 2980!

🔹 Прийдіть 27 квітня о 10:00 у київський Будинок кіно підтримати критично важливих працівників!

📌 Реєстрація

📌 Подія на Фейсбук
01.04.202518:24
Українські вояки в Іспанській громадській війні

Українці приймали участь по обох сторонах барикад. Прихильники сторони франкістів з сучасних українських істориків розглядають події конфлікту як боротьбу проти комуністичного тоталітаризму, радянського впливу, та репресій, зокрема проти релігійних спільнот — все це мало місце бути. Комуністична партія Іспанії була однією зі складових Народного фронту в Іспанії, СРСР проводив чистки в країні, а проти релігійних діячів в деяких регіонах застосовувався терор.

Думка, що розповсюджена на заході, є більш коректною і має за собою набагато значніше фактичне підґрунтя. Там громадська війна у Іспанії розглядається як конфлікт неідеального демократичного уряду проти фашистської диктатури та союзників нацизму. Така позиція була і найбільш розповсюджена серед тогочасних українців.

Майже всі знають про участь українських комуністів з КПЗУ на боці республіканців. Справді, українські комуністичні добровольці, що поїхали боронити Іспанську республіку — було явищем масовим. Проте, набагато менше відомо про наших перших оборонців іспанської демократії — вояк армії УНР, українських емігрантів, членів соціалістичних і соціал-демократичних партій, діаспорян з Канади, США, Аргентини, Куби.

"Перші 37 добровольців-українців прибули до Іспанії з Франції та Бельгії. Це були здебільшого шахтарі та металурги – представники трудової еміграції, або ж колишні вояки армії УНР. Доброволець з Канади М. О. Євчук писав у листі до газети «Українські робітничі вісті»: «…серед нас є дуже багато українців – з Парижа, Сент-Етьєна, Ліона, Острікура, Ліля, Дюнкерка. Добрі з них солдати, багато хто має значні пости в республіканській армії»

Загалом, у роки Громадянської війни в Іспанії з числа власне українців було сформовано два підрозділи – роту ім. Т. Шевченка та третю секцію (роту) ім. М. Кривоноса (бл. 50 українців з Канади). Крім того, чимало українських добровольців несли службу в інших частинах: роті ім. Н. Ботвіна, роті ім. А. Міцкевича, кулеметній роті ім. Л. Варинського, батальйоні ім. Мекензі-Папіно (бл. 40 українців з Канади), батальйоні ім. Т. Масарика (58 українців з Чехословаччини, переважно із Закарпаття), бригаді ім. А. Лінкольна, бригаді ім. Я. Домбровського, батальйоні ім. Г. Димитрова (8 українців),
батареї ім. Б. Гловацького (13 галичан), батареї ім. В. Врублевського (32 галичанина), в четвертому батальйоні бригади ім. Я. Домбровського воювало «кількадесят українців із анархістського війська Нестора Махна».

Промовистими у цьому контексті є слова командира роти ім. Т. Шевченка С. Томашевича: «З погляду бойової підготовки рота імені Тараса Шевченка стоїть дуже високо завдяки досвіду значної частини товаришів, які вже раніше відбували військову службу в інших арміях. В армії Іспанської республіки ми маємо українських офіцерів, таких як поручики Іванович і Литвин, маємо українських сержантів і капралів...»

Після битви при Фуентес-де-Ебро (жовтень 1937 р.) один із бійців батальйону ім. Мекензі-Папіно, О. Мельниченко, свідчив: «Частина нашого батальйону, що складається з бійців-українців, є взірцевою. Вона є прикладом міцної дисципліни та високої моралі»

(УЧАСТЬ УКРАЇНЦІВ У БОРОТЬБІ ПРОТИ ФАШИЗМУ ТА НАЦИЗМУ
НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (З ДОСВІДУ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ
В ІСПАНІЇ 1936–1939 рp.) КОМПАНІЄЦЬ Олексій Вікторович)

Загалом, по боці республіканців воювало близько 500 українських добровольців. Тоді як з боку франкістів, було записано декілька десятків українських солдат
29.03.202513:58
Український соціальний і деколоніальний фемінізм — інтервʼю з Білкіс для американського журналу «Нова політика»

У нас є три основні цінності: соціальна рівність, деколоніальність і горизонтальність. Що стосується деколоніальності, ми виступаємо проти всіх імперських держав, а також за визволення колонізованих націй.

Читати повне інтерв'ю з Білкіс (англійською)
І ніхто най не говорить: "своїм Богом піду"
Як вояки на команду ставайте до ґліду!
Бо слабого, ще й самого, заклює ворона:

Лиш громада, товариство його оборона,
І ніхто най не говорить: "Обійдесь без мене"
Як у брата горить хата, й на твою пожене

І. Франко
🕊 Простір несвободи: хроніки спротиву в Криму

📅 Одинадцять років окупації — це не просто календарна дата. Це роки спротиву, втрат, надії та щоденної боротьби. Як окупація змінювала Крим? Який вигляд має репресивна система зсередини? Як під тиском страху людям вдається не мовчати?

📚 Ми згадаємо перші місяці захоплення півострова, аналізуватимемо, як будувалась машина репресій, і побачимо, як на кожен прояв насильства відповіддю ставала солідарність: від вуличних акцій до тихого, але впертого спротиву, що триває досі.

🎙 Говоритиме кримчанка, активістка студентської профспілки «Пряма дія» і творчиня платформи «Громада Крим» Карина Чмелюк.

📌 На зустрічі дізнаємося:
• Як Росія вибудовувала режим несвободи у Криму — від «зелених чоловічків» до поліційної держави;
• Хто такі герої кримського спротиву: зниклі безвісти, політв'язні, загиблі — і як ситуація змінилася після 2022 року;
• Як підтримати політв'язнів: що значать листи, і як їх писати, навіть якщо не знаєш, з чого почати;
• Що надихає кримчан після понад десяти років окупації

📌 Дата і час: 9 квітня (середа), 17:00
📍 Локація прийде вам на пошту по реєстрації
👉 Зареєструватися (реєстрація обов'язкова)
Ми за демократію в найглибшому її розумінні (...)

Ми за ту демократію, при якій господарем в Україні мав би бути тільки сучасний український, реальний нарід — нарід українських робітників, селян та трудової інтелігенції

Ми боремося (...) За Українську Народну Республіку. Тому ми:

антитоталітаристична
антикомуністична
антифашистівська й
антимонархічна
партія

(...) Поряд з цим до нашої ідеології (...) належать ще такі конкретні речі:

а) Боротьба за соціяльну впорядкованість, проти визиску людини людиною, тобто — ідея соціяльної справедливости

І. Багряний, Наша Ідеологія
1919, першотравня в Клівленді.

Знайшов цікавий український слід в американській демонстрації.

"На чолі маршу були американські солдати, які несли три американські прапори та три соціалістичні червоні прапори, один з яких був подарунком від українських соціалістів"

https://pressbooks.ulib.csuohio.edu/until-victory-is-achieved/chapter/the-national-context-socialism-as-civic-nationalism-loyalism-as-ethno-nationalism/
Чи ви сказали б Жанні Д'Арк не боротися з англійцями у Франції, або б переконували іспанців 1808 році не боротися проти французького окупанта, якби у Франції була корумпована і невміла монархія, чи якби більшість іспанців не були достатньо зрілими для республіканського уряду?

Майте на увазі, що якщо внутрішні політичні питання залишаються невирішеними, це, безумовно, є помилкою; Але тим часом, якщо ви не намагаєтеся вирішити національне питання, ви відверто винні.

Ви не зможете скасувати помилку, якщо ви спочатку не очистите себе від своєї провини. Борючись проти окупантів за нашими нинішніми внутрішніми обставинами, ви ані відмовляєте, ані применшуєте своє право згодом прагнути перетворити ці політичні обставини та спорудити прогресивнішу систему замість тої, що існує в даний час.

Цілком навпаки: ви залишитесь послідовним і чистим совістю, і справді ви будете морально вдосконалені своєю жертвою, і ви будете більш впевнені в тому, що коли ви будете боротися за соціальні зміни, ви будете почуті


Мадзіні
26.03.202506:57
Міністерство стратегпрому заявляє, що Україна наразі виробляє 30-40% необхідного спорядження для війни.

Він також заявляє, що українські індустріальні потужності дозволяють виробити в два рази більше (в фінансовому еквівалентні)

Україна може виробляти зброї на 35 млрд доларів на рік, проте виробляє лише на 14.

Одночасно, в Україні все ще існують олігархи та надбагаті. Багатство деяких людей настільки велике, що від додавання чи віднімання декількох мільйонів їх якість життя фактично не змінюється. Поки в нас існує несправедлива економічна система, оборона нашої країни значно страждає, а наш захист стає набагато більш вразливим.

Невведення необхідним мір від влади є фактично кримінальним, бо від їхньої бездіяльності і захисту привілеїв небагатьох, під загрозою буквально суверенність України, та життя тисяч людей.

Україна повинна ввести значний прогресивний податок і стелю багатства — ці ресурси повинні піти на підвищення обороноздатності країни.

https://uaprom.info/news/ukraina-mozhe-vyrobliaty-zbroi-na-35-mlrd-na-rik-smetanin/
24.03.202514:05
Порекомендуйте цікавих лівих, соціальних, соціал і націонал-демократичних телеграм каналів які ви читаєте (або свої). Не обов'язково історичні чи схожої тематики
Log in to unlock more functionality.