Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
KGB files avatar
KGB files
Politics
KGB files avatar
KGB files
Politics
Торік в Українському історичному журналі вийшла стаття Олени Стяжкіної ""Почастішали випадки відмови…": низова мережа секретних співробітників КДБ УРСР в умовах системної кризи 1985-1991 рр."

http://resource.history.org.ua/publ/UIJ_2024_6_12
Reposted from:
Archive artifacts avatar
Archive artifacts
Вітаю, шановне товариство.

Звертаюся із проханням допомогти друзям із морської піхоти. Тим, що Вірні завжди. Так склалося, що вірний залізний кінь 88 ОБМП, зазнав пошкодження: зламалася коробка передач.

Тому машина перебуває на сто в очікуванні заміни. Потрібно придбати нову коробку передач.

Приблизна вартість "лікування" ~60 тисяч гривень.

Наразі є 7 400 грн.

Будь-яка посильна сума та поширення допису про збір, будь ласочка ❤️
Реквізити👇👇👇

Конверт ПриватБанк:
https://www.privat24.ua/send/g8bz8

Банка Монобанк:
https://send.monobank.ua/jar/3PHc91tUcz
Слово з лексикону НКВД 1939-го: "шарахания", "шарахаться".

Нагорі дали команду знизити оберти репресій. Деяких арештованих звільняють, чекістів карають за за сфабриковані у попередні два роки справи. "Шарахания" - це коли окремі співробітники почали працювати занадто м'яко (на думку колег) і не чіпають тих, кого б треба було.

ГДА СБУ.
Продовження:

4. У 2022 році у видавництві Vivat вийшла моя книжка “Архіви КГБ. Невигадані історії”, куди увійшли 18 найцікавіших сюжетів, які вдалося знайти в архіві СБУ. Нещодавно був надрукований вже п’ятий наклад. Про всяк випадок уточню: це збірка не документів, а науково-популярних статей, написаних на їхній основі.
Тут можна замовити примірник безпосередньо в автора (тобто в мене) з підписом: http://secure.wayforpay.com/button/b5f326a5b5a99
Заповнюєте невелику форму з координатами - і того ж або наступного дня і відправляю книжку Новою поштою.

5. Торік я почав писати другу книжку. Це мала бути ще одна збірка історій, але в процесі роботи все змінилося. Вийшла праця, присвячена одній з найбільш загадкових постатей нашої літератури - Віктору Петрову (Домонтовичу). Він був агентом НКВД-МГБ. Зараз над рукописом працює редакторка. Сподіваюся, цього року почитаєте книжку “Агент із ведмедиком”. Стежте за анонсами.
Гетьманич в Едмонтоні, Канада, 1937
Цікаве про відправку до Власова агентів.

ГДА СЗРУ.
Читаючи справи МГБ-КГБ (особливо ті, що стосуються закордонної роботи), часто бачиш плани складних, зухвалих, хитромудрих, брудних операцій, які лишаються тільки на папері. Іноді трапляються пояснення, чому ідею не втілили (наприклад, нагорі вирішили, що занадто ризиковано), а іноді жодних коментарів - розробляли-розробляли-проїхали. А часом складається таке враження: київським чекістам треба було виявити більше наполегливості і таки вибити з Москви потрібні речі (скажімо, підробні документи, які виготовляв відділ "Д" МГБ СРСР), але, оскільки Москва послідовно морозилася, вони махали рукою й казали "ну і х. з ним, працюємо без того".

В "Агенті з ведмедиком" буде кілька епізодів із такими нереалізованими планами.
Характерне слово з лексикону ГПУ-НКВД-НКГБ 20-40-х: "заагентурить".

ГДА СБУ.
Бачу, на канал прийшли нові люди, то ж давайте познайомимося.

1. Я - історик Едуард Андрющенко. Народився та вчився в Запоріжжі, з 2018 року живу в Києві. Тоді ж почав регулярно ходити до архіву СБУ (справи радянських спецслужб розсекречені для всіх, слава декомунізації) та писати статті на основі документів. І тоді ж потрапив на журналістський воркшоп “Архіви КГБ для медіа”, де отримав цінні знання й навички.

2. У 2019-му створив цей канал, на якому регулярно (майже щодня) постив цікаві архівні знахідки. Так тривало до початку повномасштабної війни. З тих пір нові документи з’являються на каналі не так часто. Якщо підписалися нещодавно і хочете більше контенту - просто гортайте пости минулих років, їх тисячі.

3. Зараз в архіві СБУ не буваю (читальний зал поки не приймає відвідувачів), але регулярно пишу запити та отримую електронні копії справ. Так само працюю з архівом Служби зовнішньої розвідки України.
Рахунки гетьманича Данила Скоропадського з лондонського готелю The Cadogan, 1939.
Він жив у номері 108.

А мешканцем 118-го раніше був Оскар Вайлд. У готелі його і арештували в 1895-му. Поет Джон Бетчеман присвятив цій події вірш 1937 року The Arrest of Oscar Wilde at the Cadogan Hotel.

Зараз номер в готелі стартують від 700 фунтів.

ГДА СЗРУ.

Нагадаю, про справу можна почитати тут https://www.istpravda.com.ua/articles/2023/05/15/162676/
Різдвяна листівка
Виявляється, в архіві СЗРУ є якась справа на генерала Власова, дещо виклали тут, зараз подивимося: https://www.facebook.com/share/p/1HPETRSZJY/
Цікавий збіг (мені здається, дійсно збіг, не більше): у наступні дні після вбивcтва Бандери в Мюнхені гастролював хор Верьовки*. Під виглядом заступника директора там був чекіст із Львівського управління.

ГДА СЗРУ.

*офіційно його так назвуть пізніше, неофіційно - вже тоді.
"З Москви заперечували проти проведення ювілею Сковороди, проте Тичина цей ювілей провів. Ювілей проходив під гаслом "Сковорода неперевершений український Сократ". Були написані статті про Сковороду в явно націоналістичному дусі. Впровадили медаль Сковороди і лише "тривога" про націоналізм у літературі змусила насторожитися. Наразі збірку статей про Сковороду з видавництва забрали назад і [вона] знаходиться у Тичини.

Одним із ініціаторів нового українського правопису також є Тичина. У ньому він намагався розмежувати українське від російського, звільнити український правопис від впливу російського шляхом повернення до старого діалекту".

Зі спеціального повідомлення міністру держбезпеки СРСР Абакумову про недоліки роботи Міністерства просвіти УРСР під керівництвом Павла Григоровича, 1947. ГДА СБУ.

З міністра Тичину знімуть наступного року.
Сьогодні - фінальний день фестивалю "Книжкова країна", тому тримайте невеликий книжковий оффтоп.

Ось такі цікаві лоти зараз виставлені на нашому благодійному аукціоні "Свій за свого". Всі гроші підуть на ЗСУ.

Всі книжки - з автографами авторів (за винятком "Це вам не естрада" - підпишу я як науковий редактор).

Посилання на лоти:

📖
Владлен Мараєв

📖
Сергій Плохій

📖
Філ Пухарєв

📖
Тамара Горіха Зерня
Бланк Української католицької семінарії в Стемфорді
Гетьманич носив Барберрі!
Ще ось такий рідкісний бланк Комітету інформації.

ГДА СБУ.
Фрагменти протоколу закритих партзборів управління НКВД у Дніпропетровській області. Січень 1939-го.

Великий терор позаду, Єжова зняли, а минулий республіканський нарком Успенський втік і поки що переховується. І чекісти пояснюють один одному, як же так сталося, що вони виконували злочинні вказівки Успенського та арештовували невинуватих.

Коркін, начальник обласного управління часів Успенського, ще на посаді, сидить у президії та виступає (останній фрагмент, великий - це його). Визнає свої помилки, але водночас виправдовується. Будує плани на майбутнє.
За три тижні його арештують, за рік рoзcтpіляють. До речі, у Коркіна 8 років тому була цікава історія - нібито врятував Сталіна під час замаxу.

Інші теми, які обговорювали на зборах: антисемітизм в управлінні (євреїв не брали на роботу), конфлікт між чекістами, які не поділили службову машину (один буквально вигнав інших, які вже сиділи), політвиховання, побутові питання.

ГДА СБУ.
Продовження:

6. Два роки я був редактором ютуб-каналу “WAS: Популярна історія”. https://www.youtube.com/c/WAS_UA

7. Моя дружина веде телеграм-канал про книжки: @npzbvnkngchtn

8. Мій хороший друг та “архівний вчитель”, історик та військовий Володимир Бірчак веде канал з цікавезними архівними артефактами: @Archivartifacts

9. Останнім часом було багато оффтопових дописів. То ж у найближчі дні виправлюся: пориюся в своїх запасах (а це вже напевно терабайти) та запощу побільше архівних документів.

10. Якщо хочете - пишіть у коментарях про себе. Звідки дізналися про канал? Які теми документів цікавлять вас найбільше? Чи є у вас власний досвід роботи з розсекреченими справами?
А ось британці.
З книги "Шпигун і зрадник".
Листівка з українським павільйоном на виставці в Чикаго, 1933.
Про нього читати тут:
https://localhistory.org.ua/texts/statti/zaochnii-viklik-stalinu-podvig-ukrayintsiv-na-vistavtsi-1933-go-v-chikago/
Чого тільки не знайдеш у справі Павла Скоропадського з архіву СЗРУ.

Документ без контексту, а про саму справу можна почитати тут https://www.istpravda.com.ua/articles/2023/05/15/162676/
Shown 1 - 24 of 4 900
Log in to unlock more functionality.