Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Синови Сварога avatar

Синови Сварога

Ратничка одежда
TGlist rating
0
0
TypePublic
Verification
Not verified
Trust
Not trusted
Location
LanguageOther
Channel creation dateJul 01, 2022
Added to TGlist
Nov 05, 2024

Latest posts in group "Синови Сварога"

Ратничке тетоваже код Скита

Недавно смо писали о занимљивом претхришћанском феномену код европских ратника, а то су биле тетоваже о којима имамо историјских записа и занимљивих археолошких доказа.

Прошли пут смо се позабавили сведочанствима о тетоважама код Срба и Словена из Кијевске Рус за које стоје разне теорије како су се почели да се тетовирају. Наиме код генетски и културно сродних Скита и Сармата је био исто јако често случај тетовирања међу ратницима, од којих се сматра да је и дошао тај утицај међу Словене па напослетку и Варјашке колонизаторе који су се настанили међ Источне Словене.

Шта знамо даље о тетоважама код Скитско-Сарматских племена. Прво и пре свега Скитска култура како је име наденуто за целу номадску културу између 9. века п.н.е. па до 3. века н.е.  која је живела на евроазијским степама се простирала од простора данашње Галиције и Волињије па све до степских пространстава у Централној Азији где су имали додира са античким кинеским краљевинама.

Скитска племена су била јако ратоборна и сурова јер и простор на ком су живели није био ништа друкчији. Ратничка култура је бича јако изражена и скитска историја је пуна записа о страшним ратницима и њиховим краљевима.

Тетоваже врло вероватно су биле статусни симбол међу ратницима у Скитским племенима. У пронађеним телесним остацима једне скитске мумије из 3. века п.н.е. кожа се одупрла зубу времена и оставила доказ о тетовирању код античких Скита. Можемо видети разне шаренолике симболе у виду животиња које су симболисале моћ код степских народа попут јелена, коња, степских лавова и тигрова али ту су били и разни симболи митолошких бића од којих најчешће се појављује мотив грифона. Верује се да су сматрали тетоваже имали магијску заштиту и да су оснаживале човека који би их носио, и било симбол велике храбрости.

Синови Сварога 😃
Ратничке тетоваже

О словенским ратницима покривеним тетоважама, говори нам Ибн Фадлан у својим пропутовањима кроз Источну Европу. Те описује своје сусрете са Словенима и Варјазима из Кијевске Рус: "Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени, не носе тунике никакве већ гологруди иду само у панталонама и туником огрнутом са једне стране тела; Од краја ноктију једнога од њих (Руса) па све до врата разгранате су различите слике у зеленој или тамно плавој боји које подсећају на дрвеће и томе слично". Што нам говори да је арапски путописац се сусрео са тетоважама први пут.
Кијевска Рус је истовремено била прави спој словенских и германских ратничких култура које су загосподариле и европским степама.

По записима Ђакона Лава (византијског историчара) велики словенски кнез Свјатослав ратник до своје сржи који је владао из свог седла од једног бојног поља до другог, је исто носио тетоваже као симбол његовог високог рода и ратничког статуса. И ако је Сватослав германског порекла био, слична мода је била забележена код Вендских ратника (Западних Словена).

Доста се у научним круговима полемисало о пореклу тетовирања међу старим Европљанима. Опште је познато да код старих Германа нису забележене никакве тетоваже, међутим са појавом Англа и Саса у Британији забележено је да су имали обичај украшавања коже у виду перманентних ожиљака. Сматра се да су тако и Варјази који су дошли у додир са Словенима почели да се тетовирају под њиховим утицајем. Док вероватно да су и Словени у додиру са степским културама које су проистекле из скитске културе су и усвојили обичај тетовирања.

До нашега доба, традиционалне словенске тетоваже преживеле су само међу босанским Србима, изображене симболима сунца и биљака. Птице грабљивице (соко, орао, сова) и звери (медвед, вук, рис), змије као и митска бића (грифон, једнорог) служили су да увећају заштитну моћ, а у случају тетоважа тиме би оснажиле човека непосредно што је сигурно имало дубље претхришћанско наслеђе и порекло.

Синови Сварога 😃
Опис Руса(Варјага) по извештају Ахмада Ибн Фадлана арапског писца и трговца из средњег века.

"Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени; не носе никакве тунике ни огртаче, али мушкарци умеју да носе одећу која покрива једну страну тела."

Када су трговци стигли на пристаниште пијаце, искрцали су се са својих чамаца, носећи хлеб, месо, лук, млеко и алкохол и отишли до високог комада дрвета, на ком су била исклесана лица налик људским, који је посађен у земљу и окружен малим фигурама иза којих се налазио комади дрвета који су били посађени у земљу. Када су трговци стигли до идола, поклонили су се и замолили богове за успешну трговачку мисију, говорећи: „Господе, долазим из далеких земаља и повео сам са собом пуно робиња које вреде пуно, и пуно самурских крзна" наставио би све док не би набројио сву робу коју је понео и онда би наставио са молбом:  "Донео сам ову понуду!" одаљавајући се од дара који је наменио богу, наставио би са: "Желим да ми пошаљете трговца који има много динара и драхми и који ће куповати од мене шта год желим да продам без ценкања око цене коју наместим." У случају да не успе да прода сву робу, вратио би се пред кумир за неколико дана са новим даровима.

Ако би напротив посао био успешно и брзо свршен, казао би: "Мој бог је услишио све моје захтеве, па је мој ред да му се одужим!". Онда би заклао неколико оваца и крава, део меса би поделио сиромашнима, док би остатак принео као дар испред кумира и осталих мањих фигура које су се налазиле око кумира. Главе од оваца и крава би везао за највеће парче дрвета које је посађено у земљу (кумир), што би привукло псе у токи ноћи који би појели. То би трговац схватио као повољан знак са небеса, и сматрао да је бог задовољан његовим даровима и да их је прихватио.

Синови Сварога 😃
Словенска надмоћ

Инспирација за нашу најновију мајицу је проистекла из мало познатих али славних поморских подухвата Словена у средњем веку. Иако првобитно наши преци нису били вешти морепловци, како је експанзија Словена напредовала тако су и Словени се прилагођавали. Брзо су усвајали нове вештине и технике ратовања па су тако убрзо постали страх и трепет на морима које историја неправедно је врло штуро забележила.

Како су Словени из прапостојбине стигли до обала Балтичког, Црног и Јадранског мора брзо су и постали озбиљан фактор на истим. Од Арконе до Паганије Словени су били ноћна мора, док је Кијевска Рус господарила Црним Морем и слала огромне армаде дракара на богате обале исламског калифата и византијске империје.

Као једно јако упечатљиво сведочанство Словенске надмоћи на мору поделићемо са вама запис из 12. века о последњим западнословенским племенима која су се опирала насилној христијанизацији и у тој борби опустишла Данску и Саксонију. Наиме у задњем покушају да Бодрићи засијају на челу коалиције словенских племена они су се на челу са својим кнезом Никлотом немилосрдно обрушили на своје старе непријатеље Данце. Како је данска краљевина већ два века неуспешно покушавала да покори Словене, и није више била у снази, био је прави час за словенску инвазију. Никлот са својом здруженом војском се обрушио на данска острва и опустошио их у потпуности, док је Данце продавао у робље почео је насељавати Словенима сад празна острва по Балтику. Словени сада последњи викинзи вратили су дух неког прошлог времена када се о викинзима приповедало са страхом. Словенска хитрина и муњевите тактике су парирале некад славним данима када су скандинавски викинзи харали Европом а сад су и сами били мета истих.

Синови Сварога 😃
Хвала свима на великом интересовању за нашу нову мајицу! Сви који су поручили могу да очекују сутра своје поруџбине.
Доступне величине:
С, М, Л и ХЛ

Синови Сварога 😃
Методолошко сиромаштво модерних псеудоисторичара

У задње време можемо чути из редова псеудонаучника и разних поборника алтернативне историје да се помиње често нека побуна Словена и Хуна у Тракији пре званичног досељавања Словена које се дешавало спонтано на Балкану, те то прилажу као доказ некакве аутохтоности Словена за ове просторе.

Први проблем те "научне" струје је тај што ваљано не познају то што нападају већ селективно ваде одређене податке из контекста и то пласирају по друштвеним мрежама као доказ скривања наше "славне древне историје".
И што уз непознавање званичне историографије свесно заобилазе већ прву упитну ствар откуд ту Хуни (номадски степски народ из Централне Азије) дижу устанак са Словенима у Тракији? Да нису онда и Хуни по њиховом слободном тумачењу ипак неки Трачани који су тад узели друго име?!

За боље разумевање шире слике и таквих података који се наводе без нарочитог разумевања врло лако можемо објаснити тај податак. Мораћемо на кратко да се осврнемо на римско царство које је тада премашило свој зенит услед бројних грађанских ратова и унутрашњих сукоба почело све више да се ослања на војне савезе и услуге племена и народа ван римске границе. Римљани су се досетили да уведу нешто што се звало "Foederati" у преводу, вазал, страни народ, племе или одређени град који би пружао војне услуге Риму за новац или одређене услуге. Како су у Европи у највећем случају уз границу римског царства живела германска племена неретко су и ступала у службу као федерати. Обично након истека војних услуга ти страни војници би се враћали кући.

Међутим како Риму су били потребни јефтини војници за одбране граница. Истовремено разна племена су тражила уточиште унутар граница римског царства која су бивала измештена након ратова и огромних инвазија. Римљани су почели нудити одређеним племенима да се населе за стално на граници у замену да чувају исту од упада других варвара. Како Германи нису били једини који су живели близу римске царевине, врло је честа била пракса да су и разна степска сарматска, скитска, па и одређена словенска племена у својству федерата ратовала за римског цара у Европи и насељавала се у својству граничара. Што баца ново светло на то фамозно откриће које нас враћа опет на почетак и без икаквог конкретног доказа да су Словени одавде. И сад кад цела та прича има контекст можемо разумети одакле одједном сад Словени и Хуни дижу устанак у сред Тракије пре званичног досељавања Словена на ове просторе које је тема за неку другу прилику.

Синови Сварога 😃
Добродошли у још једно издање музичког понедељка! Остајемо у 1982 години а овог пута са нама је хеви метал бенд Manowar са њиховим деби издањем Battle Hymns.

Након упознавања басисте Џои ДеМаја и гитаристе Роса Фридмана на Heaven & Hell турнеји Black Sabbath-а, на којој је ДеМајо био техничар за пиротехнику и бас гитару а Фридман био у бенду који је био предгрупа, њих двојица убрзо постају пријатељи. Након дељења истих музичких афинитета и уз подстицај и савете Мерлина метала лично, Рони Џејмс Диа, Manowar је званично оформљен 1980 године.

Иницијално одбачен од критичара и шире публике у време свог изласка, Battle Hymns је тек после 25 година постао признат као један од најутицајнијих албума за power metal под-жанр који ће се родити свега годину дана касније. Ово је такође био покушај бенда да буду сопствени продуценти. Иако звук није исполиран као што ће то касније постати обичај, урадили су солидан посао и то ће бити усавршавано током њихове каријере. Корицу је дизајнирао Гери Рудел, познат по дизајну корице за роман „Hyperion”. Песме које се највише издвајају су „Manowar” која говори о њиховом настанку, „Battle Hymn” као химна свих ратника и „Dark Avenger” као осветничка прича одбаченог припадника племена коме су одузети земља, богатство и око а он остављен да умре. Глас за наративни део у оригиналном издању позајмљује Орсон Велс док ga у новијем издању позајмљује Саруман лично, Кристофер Ли. 

Овај албум као и издања Stained Class, Frost and Fire и Chase the Dragon која смо раније помињали, чине тек врх брега онога што се крије испод површине и што тек долази. У међувремену се развијају нови правци, нише и субкултуре које ћемо тек обрађивати.

Синови Сварога 😃
Хипербореја - С оне стране севера, леда и смрти!

Синови Сварога 😃
Словенско лукавство

Први забележени упади Старих  Словена преко Дунава у Источно Римско Царство говоре нам доста тога о нашим давним прецима. Наиме у запису "Стратегикон" римског цара Маврикија из 6. века можемо прочитати о првим сусретима Словена са Римљанима у борби. Осим што су Словени били неумољиви у борби били су и јако досетљиви. Пошто технолошки нити материјално нису били на истом нивоу развоја попут римске војске те недостатке су надокнађивали сналажљивошћу и лукавством. Како нису имали оклопе и оружје попут римљана ослањали би се на заседе и изненадне хитре нападе. У једном кратком одељку римски цар темељно описује каквим су се лукавствима Словени служили:

"Њихово умеће у преласку река превазилази умеће свих других, и врло су вешти под водом и у дужим временским периодима. Јако често када су у својој земљи у случају изненадних напада и ако би се нашли у незавидној ситуацији, умели би заронити под воду. Ту би се користили дугачким шупљим трскама које су унапред припремљене за такве ситуације  које би се пружале до површине воде. Лежеђи на дну дисали би кроз трску и тако би могли и по неколико сати без да ико посумња да су под водом. Неискусан човек би само помислио да је то трска која вири из воде."

Синови Сварога 😃
Добродошли у још једно издање музичког понедељка! Овога пута са нама је прогресивно-мелодични хард рок бенд Magnum са њиховим трећим издањем Chase the Dragon из 1982 године.

Корени бенда потичу из Бирмингема (као и њихове колеге из Black Sabbath-a и Judas Priest-a) почетком 70-их година у клубу Rum Runner који је угошћавао тадашње локалне бендове свих жанрова и касније постао приватна кућа поп-рок групе Duran Duran. После неколико промена у постави коначно су успели да потпишу за Jet Records уз посредство Дејвида Ардена (шурака Озија Озборна).

Првим погледом на позадину која изгледа као табла за партију DnD-а и звука прохујалог ветра у првом минуту, албум вас баца на саму ивицу света који покушава да вам се сликовито дочара израженим звуцима клавијатура. Продуцент је био Џеф Гликсман, познат по сарадњи са групама Kansas, Gary Moore, Yngwie Malmsteem док је позадину дизајнирао Родни Метјуз, такође познат по сарадњи са групама Thin Lizzy, Asia, Tygers of Pan Tang, Praying Mantis као и дизајнер корица књига за ауторе из епске и научне фантастике. Од најбољих нумера издвајају се прве три, "Soldier of the Line" као прича о војнику који ишчекује бој, "On the Edge of the World" и "The Spirit" као прича о непобедивости људског духа. Ово је био први покушај групе да се опроба у сличним водама као њихове колеге из Rainbow-a и у томе су успели са песмом "Sacred Hour". Иако то можда неће концептуално поновити у сличном капацитету као на овом албуму, постоје још неки скривени драгуљи које вам остављавамо да сами потражите.

Синови Сварога 😃

Records

10.04.202523:59
515Subscribers
15.02.202523:59
100Citation index
30.11.202423:59
123Average views per post
09.11.202423:59
123Average views per ad post
30.03.202523:59
14.44%ER
02.03.202514:30
18.70%ERR
Subscribers
Citation index
Avg views per post
Avg views per ad post
ER
ERR
DEC '24JAN '25FEB '25MAR '25APR '25

Popular posts Синови Сварога

Ратничке тетоваже

О словенским ратницима покривеним тетоважама, говори нам Ибн Фадлан у својим пропутовањима кроз Источну Европу. Те описује своје сусрете са Словенима и Варјазима из Кијевске Рус: "Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени, не носе тунике никакве већ гологруди иду само у панталонама и туником огрнутом са једне стране тела; Од краја ноктију једнога од њих (Руса) па све до врата разгранате су различите слике у зеленој или тамно плавој боји које подсећају на дрвеће и томе слично". Што нам говори да је арапски путописац се сусрео са тетоважама први пут.
Кијевска Рус је истовремено била прави спој словенских и германских ратничких култура које су загосподариле и европским степама.

По записима Ђакона Лава (византијског историчара) велики словенски кнез Свјатослав ратник до своје сржи који је владао из свог седла од једног бојног поља до другог, је исто носио тетоваже као симбол његовог високог рода и ратничког статуса. И ако је Сватослав германског порекла био, слична мода је била забележена код Вендских ратника (Западних Словена).

Доста се у научним круговима полемисало о пореклу тетовирања међу старим Европљанима. Опште је познато да код старих Германа нису забележене никакве тетоваже, међутим са појавом Англа и Саса у Британији забележено је да су имали обичај украшавања коже у виду перманентних ожиљака. Сматра се да су тако и Варјази који су дошли у додир са Словенима почели да се тетовирају под њиховим утицајем. Док вероватно да су и Словени у додиру са степским културама које су проистекле из скитске културе су и усвојили обичај тетовирања.

До нашега доба, традиционалне словенске тетоваже преживеле су само међу босанским Србима, изображене симболима сунца и биљака. Птице грабљивице (соко, орао, сова) и звери (медвед, вук, рис), змије као и митска бића (грифон, једнорог) служили су да увећају заштитну моћ, а у случају тетоважа тиме би оснажиле човека непосредно што је сигурно имало дубље претхришћанско наслеђе и порекло.

Синови Сварога 😃
Ратничке тетоваже код Скита

Недавно смо писали о занимљивом претхришћанском феномену код европских ратника, а то су биле тетоваже о којима имамо историјских записа и занимљивих археолошких доказа.

Прошли пут смо се позабавили сведочанствима о тетоважама код Срба и Словена из Кијевске Рус за које стоје разне теорије како су се почели да се тетовирају. Наиме код генетски и културно сродних Скита и Сармата је био исто јако често случај тетовирања међу ратницима, од којих се сматра да је и дошао тај утицај међу Словене па напослетку и Варјашке колонизаторе који су се настанили међ Источне Словене.

Шта знамо даље о тетоважама код Скитско-Сарматских племена. Прво и пре свега Скитска култура како је име наденуто за целу номадску културу између 9. века п.н.е. па до 3. века н.е.  која је живела на евроазијским степама се простирала од простора данашње Галиције и Волињије па све до степских пространстава у Централној Азији где су имали додира са античким кинеским краљевинама.

Скитска племена су била јако ратоборна и сурова јер и простор на ком су живели није био ништа друкчији. Ратничка култура је бича јако изражена и скитска историја је пуна записа о страшним ратницима и њиховим краљевима.

Тетоваже врло вероватно су биле статусни симбол међу ратницима у Скитским племенима. У пронађеним телесним остацима једне скитске мумије из 3. века п.н.е. кожа се одупрла зубу времена и оставила доказ о тетовирању код античких Скита. Можемо видети разне шаренолике симболе у виду животиња које су симболисале моћ код степских народа попут јелена, коња, степских лавова и тигрова али ту су били и разни симболи митолошких бића од којих најчешће се појављује мотив грифона. Верује се да су сматрали тетоваже имали магијску заштиту и да су оснаживале човека који би их носио, и било симбол велике храбрости.

Синови Сварога 😃
Словенска надмоћ

Инспирација за нашу најновију мајицу је проистекла из мало познатих али славних поморских подухвата Словена у средњем веку. Иако првобитно наши преци нису били вешти морепловци, како је експанзија Словена напредовала тако су и Словени се прилагођавали. Брзо су усвајали нове вештине и технике ратовања па су тако убрзо постали страх и трепет на морима које историја неправедно је врло штуро забележила.

Како су Словени из прапостојбине стигли до обала Балтичког, Црног и Јадранског мора брзо су и постали озбиљан фактор на истим. Од Арконе до Паганије Словени су били ноћна мора, док је Кијевска Рус господарила Црним Морем и слала огромне армаде дракара на богате обале исламског калифата и византијске империје.

Као једно јако упечатљиво сведочанство Словенске надмоћи на мору поделићемо са вама запис из 12. века о последњим западнословенским племенима која су се опирала насилној христијанизацији и у тој борби опустишла Данску и Саксонију. Наиме у задњем покушају да Бодрићи засијају на челу коалиције словенских племена они су се на челу са својим кнезом Никлотом немилосрдно обрушили на своје старе непријатеље Данце. Како је данска краљевина већ два века неуспешно покушавала да покори Словене, и није више била у снази, био је прави час за словенску инвазију. Никлот са својом здруженом војском се обрушио на данска острва и опустошио их у потпуности, док је Данце продавао у робље почео је насељавати Словенима сад празна острва по Балтику. Словени сада последњи викинзи вратили су дух неког прошлог времена када се о викинзима приповедало са страхом. Словенска хитрина и муњевите тактике су парирале некад славним данима када су скандинавски викинзи харали Европом а сад су и сами били мета истих.

Синови Сварога 😃
Опис Руса(Варјага) по извештају Ахмада Ибн Фадлана арапског писца и трговца из средњег века.

"Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени; не носе никакве тунике ни огртаче, али мушкарци умеју да носе одећу која покрива једну страну тела."

Када су трговци стигли на пристаниште пијаце, искрцали су се са својих чамаца, носећи хлеб, месо, лук, млеко и алкохол и отишли до високог комада дрвета, на ком су била исклесана лица налик људским, који је посађен у земљу и окружен малим фигурама иза којих се налазио комади дрвета који су били посађени у земљу. Када су трговци стигли до идола, поклонили су се и замолили богове за успешну трговачку мисију, говорећи: „Господе, долазим из далеких земаља и повео сам са собом пуно робиња које вреде пуно, и пуно самурских крзна" наставио би све док не би набројио сву робу коју је понео и онда би наставио са молбом:  "Донео сам ову понуду!" одаљавајући се од дара који је наменио богу, наставио би са: "Желим да ми пошаљете трговца који има много динара и драхми и који ће куповати од мене шта год желим да продам без ценкања око цене коју наместим." У случају да не успе да прода сву робу, вратио би се пред кумир за неколико дана са новим даровима.

Ако би напротив посао био успешно и брзо свршен, казао би: "Мој бог је услишио све моје захтеве, па је мој ред да му се одужим!". Онда би заклао неколико оваца и крава, део меса би поделио сиромашнима, док би остатак принео као дар испред кумира и осталих мањих фигура које су се налазиле око кумира. Главе од оваца и крава би везао за највеће парче дрвета које је посађено у земљу (кумир), што би привукло псе у токи ноћи који би појели. То би трговац схватио као повољан знак са небеса, и сматрао да је бог задовољан његовим даровима и да их је прихватио.

Синови Сварога 😃
25.03.202513:52
Log in to unlock more functionality.