15.12.202314:15
🎯 У 2023 році спільним зусиллям була досягнута важлива мета - під егідою Ради Європи створено Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України.
Понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією рф проти України, та стали учасниками Реєстру збитків.
Реєстр збитків стане одним із ключових елементів міжнародного компенсаційного механізму разом з комісією з розгляду заяв та компенсаційним фондом.
У листопаді 2023 року обрано склад Ради Реєстру збитків, до якої входять представники України, та вже почали розроблятися правила та процедури щодо категорій збитків і вимог до доказової бази
Найближчим часом очікується затвердження правил і процедур роботи міжнародного Реєстру збитків, категорій збитків, вимог до доказової бази тощо Радою Реєстру. Розпочати «роботу на повну» для Реєстру планується до кінця першого кварталу 2024 року.
05.12.202309:04
08.08.202309:49
28.07.202312:03
28.07.202312:03
18.07.202308:15
13.12.202308:37
У 2023 Міністерство юстиції підготувало низку важливих законодавчих ініціатив, спрямованих на усунення правових колізій між різними нормативно-правовими актами, на цифровізацію процесів у виконавчому провадженні,
посилення незалежності САП, забезпечення належного здійснення досудового розслідування тощо.
Тож ключові законодавчі ініціативи Мін‘юсту за 2023 рік:
🔹 прийнято законопроект щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (реєстр. № 10060 від 15.09.2023);
🔹 розроблено законопроект щодо цифровізації виконавчого провадження (реєстр. № 9363 від 07.06.2023);
🔹 розроблено законопроект щодо приведення деяких законодавчих актів у відповідність до Закону України «Про адміністративну процедуру» (реєстр. № 10161 від 18.10.2023);
🔹 прийнято законопроект про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства (реєстр. № 4409 від 20.11.2020). Законопроектом усуваються протиріччя між положеннями Кодексу України з процедур банкрутства та забезпечення єдиного підходу в їх розумінні та застосуванні, а також усунення перепон, які унеможливлювали застосування цього Кодексу на практиці;
🔹 розроблено законопроекти щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт (реєстр. №№ 9148, 9149 від 27.03.2023). Його мета - залучення засуджених до громадських робіт в межах усього міста або області та, як наслідок, забезпечення потреб громад у безоплатній роботі, зокрема для ліквідації наслідків ведення воєнних дій;
🔹 розроблено законопроект щодо забезпечення кримінальних проваджень, здійснення яких унеможливлено внаслідок збройної агресії російської федерації проти України (реєстр. № 9579 від 07.08.2023).
07.11.202316:17
‼️ Уряд підтримав постанову щодо можливості надання згоди на виїзд дитини засобами Порталу Дія.
👉 Відповідно до нововведень буде реалізована можливість надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини в супроводі другого з батьків з використанням 📲 мобільного додатка Порталу Дія та накладанням на відповідну заяву кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»).
Оформити згоду на виїзд дитини в електронній формі зможуть батьки, які мають паспорт громадянина України у формі ID картки або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, сформований засобами Єдиного державного демографічного реєстру, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків. Формування заяви буде безоплатним.
При цьому у разі відсутності відповідних документів або технічної можливості формування заяви засобами Порталу Дія, зберігається класичний спосіб оформлення згоди на виїзд у нотаріуса.
💬Сергій Орлов: На сьогодні оформлення згоди батьків виключно через нотаріальне засвідчення справжності підпису на відповідній заяві викликає низку проблемних ситуацій, зумовлених випадками, коли другий із батьків погоджується на виїзд, але не має можливості оперативно її оформити, наприклад, внаслідок перебування за межами України чи на тимчасово окупованій території. Іноді відсутня об’єктивна можливість не лише отримати відповідну згоду, а навіть звернутися до нього з проханням про її отримання. Крім того, таке оформлення потребує зусиль, коштів і часу. У сучасних умовах для мінімізації незручностей та пришвидшення відповідних процесів цілком обґрунтованим є забезпечення можливості надання такої згоди в електронній формі.
Експериментальний проєкт координуватиметься Міністерством юстиції. Для реалізації проєкту передбачається залучити кошти міжнародної технічної допомоги. Протягом восьми місяців з дня набрання чинності постановою планується забезпечити технічну можливість для формування заяви.
Варто звернути увагу, що прийняття цієї постанови жодним чином не зачіпає реалізацію громадянами права на вільний виїзд в особливий період (під час воєнного стану) в частині виїзду дітей за межі України без отримання згоди.
🤝 Послуга реалізовується Мін'юстом, Мінцифри, ДПС та Програма EGAP, що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.
28.07.202312:03
28.07.202312:03
28.07.202312:03
08.07.202309:12
#500днівнезламності 🇺🇦
Притягнення рф до міжнародно-правової відповідальності має бути не просто стратегічною метою, а філософією перемоги України, на основі якої створюватимуться практичні механізми досягнення цієї мети. Навіть якщо вони будуть новелами не лише для нашої держави, а й для міжнародного співтовариства.
✅️ У зв’язку з повномасштабною війною рф проти України, внаслідок чого російськими збройними силами масово порушуються права людини, в 2022 році Україна подала черговий міждержавний позов до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), який вже є десятим з моменту збройної агресії росії проти нашої держиви з лютого 2014 року. У цій справі ми заявляємо, що росія вчинила велику кількість найважчих порушень Конвенції.
✅️ В межах цього провадження Україна заявила два важливі клопотання щодо забезпечувальних заходів у порядку Правила 39 Регламенту ЄСПЛ:
▪️Перше подане було в перші ж дні повномасштабного вторгнення. За результатами його розгляду 01.03.2022 ЄСПЛ надав російській федерації вказівки утриматись від атак на населення та цивільні об’єкти. У подальшому ЄСПЛ розширив їх та вказав рф забезпечити цивільному населенню доступ до безпечних евакуаційних маршрутів, медичної допомоги, харчів та безпечних регіонів загалом.
▪️Друге стосувалось українських захисників «Азовсталі». Розглянувши у терміновому порядку зазначене клопотання ЄСПЛ вказав на необхідність негайного забезпечення закріплених Конвенцією прав, включно з правом на медичну допомогу, у будь-яких зверненнях від імені українських військовополонених, у яких надано достатньо доказів щодо серйозного і неминучого ризику завдання непоправної шкоди їхній фізичній цілісності (стаття 3 Конвенції) та/або правом на життя (стаття 2 Конвенції).
✅️ Міждержавні справи України проти росії становлять особливий пріоритет для ЄСПЛ, про що свідчить активний розгляд справ «Україна проти Росії (щодо Криму)» і «Україна та Нідерланди проти Росії» (обʼєднана) по суті: наразі ми готуємось до усних слухань у 2023 році у першій справі та готуємо коментарі по суті порушень росією прав людини у другій.
✅️ Навіть попри виключення рф зі складу Ради Європи у березні 2022 року та припинення її участі в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з 16 вересня 2022 року ЄСПЛ продовжує розгляд справ проти росії, що становить потужний сигнал для агресора щодо невідворотності юридичного покарання та відповідальності за жахливі й зухвалі порушення прав людини.
Детальніше про роботу Мін'юсту у напрямі притягнення держави-агресорки до юридичної відповідальності – за лінком:
🌐 http://surl.li/ivyua
13.12.202308:37
До уваги суб’єктів державної реєстрації та нотаріусів ✔️
12 грудня 2023 року Урядом було схвалено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, зокрема до:
▪ постанови від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»;
▪ постанови від 6 березня 2022 року № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану».
💬 «Уряд продовжує поступово відновлювати дію правил мирного часу у сферах, де практика застосування та аналіз ризиків свідчать про обґрунтованість такого рішення. Ключовим положенням сьогоднішніх змін є скасування з 01 січня 2024 переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна», – зауважив перший заступник Міністра юстиції України Євгеній Горовець.
ℹ Інші важливі зміни:
▪️ для державних реєстраторів скасовується така умова надання доступу до реєстрів, як відсутність двох рішень Мін’юсту про блокування доступу до реєстрів на строк більше 2 місяців;
▪️ уточнено окремі положення, які забезпечують дотримання вимог законодавства про санкції під час проведення державної реєстрації;
▪️ удосконалено механізм тестування на знання законодавства у сфері державної реєстрації, зокрема знижено прохідний поріг (для проходження тестування достатньо дати правильні відповіді на 70 питань тестового завдання).
06.10.202314:23
🏠 Підтвердити права на нерухоме майно онлайн зможуть ще більше українців. Послуга Державної реєстрації прав на нерухоме майно на порталі Дія розширює географію: віднині вона доступна для жителів громад 📍 Кіровоградської області.
Для чого це робити?
👉 Внесення відомостей про нерухомість в електронний реєстр дозволяє легко та швидко підтвердити, що саме ви власник цього майна. Тож, шахраї не зможуть підробити документи і привласнити його собі. Крім того, це ваша безпека. Дані в електронному реєстрі надійно захищені — їх неможливо загубити чи знищити, як папірці.
Більше того, онлайн-реєстрація нерухомості є обов’язковою для подання заяви та отримання компенсації за програмою єВідновлення. Оскільки сервіс доступний лише для власників житла, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав.
❓️Як зареєструвати свою нерухомість онлайн:
🔰 Увійдіть на портал Дія або зареєструйтеся.
🔰 Натисніть Послуги → Земля, будівництво, нерухомість → Державна реєстрація прав на нерухоме майно → Подати заяву.
🔰 Внесіть потрібну інформацію та скани документів.
🔰 Підпишіть заяву електронним підписом.
Після цього реєстратор самостійно надішле запит у БТІ, а потім внесе дані у реєстр. Про результат вас повідомлять листом на електронну пошту.
ℹ️ Послуга реалізована Мін'юстом спільно з Мінцифри за підтримки Програма EGAP Фонд Східна Європа, що фінансується урядом Швейцарії.
28.07.202312:03
28.07.202312:03
28.07.202312:03
08.07.202309:12
13.12.202308:37
⚡️Вчора у Гаазі відбулося перше засідання Ради Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України
Заступниця Міністра юстиції України Ірина МУДРА прибула з робочим візитом до м. Гаага, Нідерланди, про що зазначила:
💬 "Головна мета – участь у першому засіданні Ради Реєстру. Так, вже сформованої та проголосованої 16 листопада на Конференції учасників Реєстру. Від України до складу Ради Реєстру ввійшла Юлія Кирпа".
💬 За словами заступниці Міністра юстиції одним із головних напрямів роботи Реєстру збитків є встановлення правил та процедур щодо категорій збитків: "Над чим Рада почала працювати з самого старту, та без чого Реєстр буде важко запустити на повну, – категоризація збитків".
ℹ️ Нагадаємо, що 1 грудня 2023 року Кабінет Міністрів підтримав розроблені Міністерством юстиції постанову від 1 грудня 2023 року № 1256 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326» та розпорядження «Про забезпечення розробки технічних вимог для створення програмного забезпечення та передачі права на використання технічних вимог для створення програмного забезпечення Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України».
Протягом зустрічі було презентовано категорії шкоди, збитків, втрат, що пропонуються Урядом України. Також Ірина Мудра висловила сподівання на те, що Рада Реєстру зможе затвердити вказані категорії цього року.
💬 "Далі створення Комісії з присудження виплат та організація Компенсаційного фонду", - зазначила заступниця Міністра юстиції.
ℹ️ Також нагадаємо склад Ради Реєстру, який було затверджено 16 листопада 2023 року на третьому засіданні Конференції учасників міжнародного Реєстру збитків:
Yulia Kyrpa (UKRAINE)
Chiara Giorgetti (ITALY)
Veijo Heiskanen (FINLAND)
Robert Spano (ICELAND)
Norbert Wühler (GERMANY)
Lucy Reed (USA)
Aleksandra Mężykowska (POLAND)
06.10.202308:04
❓Запитували - відповідаємо❗
☝Чи можна розірвати шлюб, якщо сімейна пара перебуває за кордоном?
💔Перебування подружжя за межами України не є перешкодою для розірвання шлюбу. З метою забезпечення доступності громадян до адміністративних послуг у сфері ДРАЦС і в рамках реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2023 № 66 «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану» українці за кордоном отримують доступ до потрібних послуг у закордонних дипломатичних установах — посольствах або консульствах.
📝Звісно, кожна ситуація потребує індивідуального розгляду та підходу, але основні шляхи для розірвання шлюбу для пари, яка знаходиться поза межами Батьківщини, наступні:
🔹Перший спосіб підходить подружжям, які не мають спільних неповнолітніх дітей та перебувають в одній країні — вони разом мають звернутися до найближчого дипломатичного представництва України за кордоном та подати спільну заяву про розірвання шлюбу.
❗Важливо: українським законодавством не передбачено онлайн-процедура розірвання шлюбу в органах державної реєстрації актів цивільного стану, або в органах, яким делеговано такі повноваження.
🔹Другий спосіб стане в нагоді парам, в яких є спільні неповнолітні діти, або ж чоловік та дружина не можуть подати спільну заяву про розірвання шлюбу, наприклад, через перебування в різних містах чи державах, або ж коли розірвання шлюбу ініційовано лише однією стороною. У такому випадку єдиним способом розірвання шлюбу за законодавством України залишається його розірвання в судовому порядку. І звертаємо увагу, що подружжя може скористатись онлайн-сервісом подачі заяв до системи Електронного суду.
🔹Ще одним способом розірвання шлюбу може стати звернення до компетентних органів країни перебування. У цьому випадку процедура розірвання шлюбу відбудеться за законодавством тієї держави, в якій перебуває подружжя.
28.07.202312:03
28.07.202312:03
28.07.202312:03
30.06.202308:03
Ірина Мудра взяла участь у брифінгу щодо Реєстру збитків та Компенсаційного механізму, який відбувся у Ризі:
💬 Неспровокована та жорстока агресивна війна росії проти України призвела до величезних людських страждань та значних руйнувань інфраструктури, державної та приватної власності, а також до загибелі людей. Нещодавно створений Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (далі — Реєстр), має вирішальне значення для документування та оцінки масштабів руйнувань, забезпечення повного відшкодування збитків та сприяння зусиллям з відновлення та реконструкції країни.
Резолюція Генеральної Асамблеї ООН про сприяння засобам правового захисту та відшкодування за агресію проти України дуже чітко дала зрозуміти державі-агресору, що агресивна війна має високу ціну, яку країна-порушник повинна заплатити. Тому створення ефективного механізму отримання репарацій, в т.ч. компенсацій не лише державою, яка постраждала від агресії, але й самими жертвами цієї зухвалої війни, є юридично обґрунтованим. Якщо росія не погоджується виплачувати репарації відповідно до положень проекту статей про відповідальність держав — зобов'язання щодо репарацій мають бути примусово виконані. Українцям, Україні та її економіці потрібно буде якнайшвидше розпочати відбудову. Виконання зобов'язань не може чекати на післявоєнний договір або резолюцію, оскільки нереально вірити в добру волю російського керівництва або чекати капітуляції росії.
У ході брифінгу разом зіншими учасниками- представниками 45 місій в ООН, зокрема, обговорили:
✅ як в найшвидші терміни запустити Реєстр (він вже має Директора Маркіяна Ключковського та всі необхідні юридичні підстави для свого існування);
✅ Реєстр – це складова Компенсаційного механізму, тож потрібно рухатися далі, створювати Комісію для присудження компенсацій;
✅ необхідно визначитися з Фондом, який має наповнюватися за рахунок конфіскованих суверенних активів рф.
Реєстр збитків для України є першим практичним кроком і реальним заходом, спрямованим на забезпечення права потерпілих на отримання відшкодування в умовах збройного конфлікту. Реєстр — це не про політику. Реєстр — це про постраждалих і збір даних про збитки, завдані в масштабах, небачених з часів Другої світової війни.
Тож, закликаємо країни, які ще не долучилися до Реєстру, але підтримали Резолюцію Генасамблеї ООН від 14 листопада 2022 про репарації Україні, не зволікати, а активно долучатися. Адже, чим більше колективних зусиль ми докладемо — тим швидше змусимо росію залишити територію України та понести відповідальність за всі міжнародні злочини!
Shown 1 - 24 of 104
Log in to unlock more functionality.