Сьогодні у Львові відбуваються три історичні події: ● засідання Ради міністрів закордонних справ держав-членів ЄС; ● підписання угоди про спрямування коштів від російських активів на підтримку української оборони; ● зустріч Коаліції держав зі створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України.
На спільному прес-брифінгу Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль разом із Високим представником ЄС Каєю Каллас та очільником МЗС Андрієм Сибігою розповіли про ці події та подякували всій об'єднаній Європі за підтримку та солідарність.
“Україна високо цінує військову підтримку ЄС обсягом близько 50 млрд євро та вітає нові європейські оборонні ініціативи: намір поставити 2 млн артилерійських снарядів для України, план ReArm Europe та інструмент SAFE”, – зазначив очільник українського Уряду.
Він також подякував за 50 млрд євро бюджетної підтримки від ЄС та за 16 санкційних пакетів проти росії.
Прем’єр-міністр наголосив, що мета України – вже у цьому році відкрити переговори про вступ до Європейського Союзу за всіма 6-ма основними кластерами.
Відзавтра очікуємо на припинення вогню – ця пропозиція на столі. Повне й безумовне припинення вогню – тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії, – може значно наблизити мир. Україна давно це пропонує, партнери пропонують. Увесь світ про це каже. Очікуємо на ясну відповідь від Росії. Війну Росії все одно доведеться закінчувати. Вбивства повинні закінчитись. Українські сили готові будуть реагувати дзеркально – щоб це було чесно. Ми неодноразово чули від партнерів, що вони готові посилювати санкції проти Росії, якщо Путін відмовиться від припинення вогню. Побачимо. І у нас в Україні немає жодної проблеми вести перемовини – ми готові до будь-яких форматів. Я буду в цей четвер, п’ятнадцятого травня, в Туреччині – і очікую на Путіна в Туреччині. Особисто. І сподіваюсь, що Путін цього разу не шукатиме причин, чому він щось не може. Ми готові говорити, щоб закінчити війну. Четвер, Туреччина.
15.04.202509:45
❗️Кадрові рішення Уряду
На своєму засіданні 15 квітня Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження:
✅ Про призначення ● Балести Олексія Станіславовича заступником Міністра розвитку громад та територій України ● Перелигіна Єгора Євгеновича заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України ● Алояна Давида Манвеловича заступником Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України з питань європейської інтеграції ● Сопіги Івана Сергійовича державним секретарем Міністерства оборони України 🖐 Підтримано Проекти Указів Президента України:
🔴 Про звільнення ● Лисогора Артема Володимировича з посади голови Луганської обласної державної адміністрації ● Артюха Володимира Миколайовича з посади голови Сумської обласної державної адміністрації
✅ Про призначення ● Харченка Олексія Андрійовича головою Луганської обласної державної адміністрації ● Григорова Олега Олексійовича головою Сумської обласної державної адміністрації
🟢 Про погодження призначення ● Олійника Руслана Юрійовича заступником голови Київської обласної державної адміністрації
Зараз у Києві ще триває розбір завалів після російського ракетного удару. Рідні й близькі людей, які можуть бути під завалами будинку, там – на місці рятувальної операції. Рятувальники, екстрені служби, усі, хто допомагає, працюватимуть, поки не з’ясують долю кожної людини, яка могла постраждати.
За попередньою інформацією, росіяни застосували балістичну ракету виробництва Північної Кореї. Наші спецслужби перевіряють усі деталі.
Якщо інформація про виробництво цієї ракети в Північній Кореї підтвердиться, це стане черговим доказом злочинності союзу Росії та Пхеньяна. Вони вбивають людей і знущаються з життя разом – тільки в цьому сенс їхньої співпраці. Росія постійно застосовує таку зброю – ракети, артилерію. Натомість Пхеньян отримав можливість у реальних умовах війни робити свою зброю більш смертоносною.
Жодна країна світу не має залишатися наодинці проти таких загроз. Тільки за сьогодні російська армія в масованому ударі проти наших міст, проти наших цивільних застосувала більш ніж 200 засобів ураження – ракет і ударних дронів. Станом на цей час більше 100 людей поранено, 12 людей убиті. Мої співчуття...
Потрібен реальний тиск на Росію, щоб це припинилося. Навіть у розпал міжнародних дипломатичних зусиль, щоб зупинити цю війну, Росія продовжує вбивати цивільних. Це означає, що Путін не боїться.
Потрібне повне й безумовне припинення ударів, і Росія повинна піти на це. Потрібно справедливо завершити цю війну. І щоб реально гарантувати безпеку нашим людям, ми потребуємо зміцнення нашого повітряного щита. Дякую всім у світі, хто допомагає.
Співпраця держав, які цінують людей і життя, має зупиняти союзи вбивць.
Щойно говорив із Президентом Туреччини Ердоганом – предметна розмова. Вдячний Президенту за підтримку. Я підтвердив йому готовність до прямих і предметних перемовин із Путіним. Україна завжди підтримує дипломатію. Я готовий бути в Туреччині. На жаль, світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо численних пропозицій припинити вогонь. Російські обстріли та штурми продовжуються. Москва увесь день мовчала щодо пропозиції прямої зустрічі. Дуже дивне мовчання. Все одно треба буде Росії закінчувати війну, і краще зробити це раніше. Немає сенсу продовжувати вбивства. Президент Ердоган висловив повну готовність прийняти зустріч. Важливо, що Президент Трамп повністю підтримує зустріч, і ми б хотіли, щоб він знайшов можливість бути в Туреччині.
Україна не хотіла цієї війни жодної секунди від її початку. Ми з партнерами разом дбаємо про безпеку, ми разом готуємо надійну основу для встановлення миру, разом діємо так, щоб дипломатія дійсно спрацювала.
Суми. Станом на цей час відомо про 34 убитих людини. Мої співчуття всім рідним та близьким.
Це були дві російські балістичні ракети. Перша влучила в будівлю – одна з будівель університету. Друга розірвалась фактично над вулицею. 117 людей були поранені, у тому числі діти й, зокрема, дівчинка двадцять п'ятого року народження. Лікарі, всі медичні працівники роблять максимум, щоб допомогти, щоб якнайбільше врятувати. Я вдячний усім службам, які за лічені хвилини були на місці та почали рятувальні роботи.
Удар прийшовся просто по центру міста. У Вербну неділю. Тільки абсолютно відбита сволота може робити таке.
Цинічний та жорстокий удар росіян по центру міста Суми. У святковий день, у неділю, ворог цілеспрямовано поцілив ракетами по цивільних об’єктах, де поруч перебувало багато людей. Багато загиблих і поранених. Мої щирі співчуття близьким.
Зруйновано будівлі Сумського державного університету, будинки.
Російські терористи нестимуть відповідальність за свої злочини. Світ мусить діяти. Більше, ППО, більше зброї, більше санкцій проти рф — це збережені життя тисяч мирних людей.
Наші позиції тримаємо сильними, щоб були всі можливості для правильної дипломатії. Росіяни багато говорять про свою начебто готовність іти на американські пропозиції, але поки що жодних приготувань російської армії до реальної тиші не фіксується. Навпаки, за час після Великодня окупант відновив звичну для них штурмову активність – авжеж ціною значних втрат росіяни намагаються просуватись. І кожен день таких боїв на фронті доводить абсолютно очевидно, що Росія дійсно намагається обманути світ – обдурити Америку та інших – і надалі затягувати цю війну. І тому потрібен тиск. Без тиску не обійтись, щоб росіяни пішли на всі кроки, пішли на все, що необхідно, щоб зупинити війну. Вчорашні зустрічі у Ватикані та Римі підтвердили, що наші партнери розуміють, що відбувається.
Найближчими днями можуть відбутися дуже вагомі зустрічі, які повинні наблизити тишу для України. Потрібне безумовне припинення вогню. Потрібен реальний тиск на Росію, щоб вони сприйняли або американську пропозицію припинити вогонь і рухатися до миру, або нашу пропозицію – будь-яку, яка справді може спрацювати й гарантувати надійне, негайне та безумовне припинення вогню, а потім – достойний мир і гарантії безпеки. Дипломатія повинна спрацювати. І ми робимо все для того, щоб дипломатія стала справді змістовною й нарешті спрацювала.
Для мільйонів українців Великдень – одне з найбільших свят. І мільйони українців ітимуть до церков. Багато хто, на жаль, до зруйнованих чи пошкоджених церков.
Російська армія – одна з найбільших загроз християнським церквам та вірянам. За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів були вбиті або закатовані російськими окупантами. Шістсот сорок релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські. Але ми відбудуємо їх усі.
Так само, як ми звільняємо з російського полону священників і пасторів, так само, як ми робимо все, щоб захистити українські міста і села й життя людей у них, ми повертаємо можливість вірити – вірити, що зло та руїни не переможуть. Дякую всім, хто допомагає.
Вже 34 дні тому Україна відповіла позитивно на американську пропозицію повного й безумовного припинення вогню. І вже 34 дні зберігається відверта російська відмова від припинення вогню. Путін зосереджений на продовженні війни. Російські державні пропагандисти готують свою аудиторію до того, що дипломатія не дасть результату.
Причина цьому тільки одна: вони в Москві не бояться. І якщо не буде достатньо сильного тиску на Росію, вони й надалі робитимуть те, до чого вони звикли: надалі воюватимуть.
Ми всі хочемо, щоб це припинилось. Мир потрібен і має бути тривалим. Саме тому Україна завжди конструктивно працює з партнерами в усіх форматах, які можуть дати безпеку і відновити мир.
Ми не просто готові до миру швидко – Україна не хотіла жодної секунди війни. І коли війна завершиться, світ чітко знатиме, що це сталося, бо Росію як агресора примусили до миру. Агресора, який прийшов на українську землю у 2014 році, 11 років тому. І для всіх важливо, щоб це не зайняло ще роки.
Україна разом зі світом відзначає День пам’яті та 80-ту річницю перемоги над нацизмом. Ми вшановуємо всіх, хто ціною власного життя відстоював свободу та гідність народів у Другій світовій війні.
Та війна залишила глибокі рани у світовій історії, але її уроки не були засвоєні тими, хто сьогодні розв’язав нову агресію. Як і 80 років тому, Україна знову бореться із загарбниками. росіяни, як і нацисти, вчиняють на наших землях жахливі злочини, вбивають і калічать мирних людей. росія намагається присвоїти собі роль "переможця", прикриваючись чужими заслугами. Але країна, що нищить мирні міста, не може бути символом перемоги — лише джерелом зла.
День пам’яті — це не тріумф переможців, а застереження про те, що війна завжди несе біль та втрати. Це нагадування про ціну миру, яку ми знаємо не з історії, а з власного досвіду.
Сьогодні Україна продовжує боротися за свою незалежність, захищаючи не лише себе, а й увесь цивілізований світ від нової загрози. Ми мужньо відстоюємо свої цінності — свободу, суверенність, людську гідність та право жити у мирі без страху перед агресором.
Пам’ятаємо тих, хто віддав своє життя в минулому, і шануємо героїв, які зараз стоять на захисті України.
Намагаючись присвоїти Україну, Росія присвоює собі чужу пам’ять і викривляє історію.
Тому не тільки сьогодні, у День пам’яті та перемоги над нацизмом, а завжди варто пам’ятати: українці зробили свій великий внесок у ту перемогу. Зупинили зло світового масштабу власною кров’ю.
Бо понад 8 мільйонів українців боролися з нацизмом не тільки в складі Радянської армії. Десятки тисяч билися в арміях союзників, сотні тисяч – у повстанських загонах та рухах опору.
У тій війні в нас не було тилу – вся наша земля була суцільним фронтом, плацдармом, відкритою раною. Постраждало кожне місто, село, кожен дім і кожна родина.
І ми не віддаємо цю пам’ять новому, російському нацизму, так само як не віддаємо йому своє сьогодення.
Перемога і справжня пам’ять не з тими, у кого «паради», а з тими, із ким правда.
Шануймо свій внесок у боротьбу зі злом і своє сьогодні, у якому знову з ним боремося.
9 травня ми відзначаємо День Європи, що символізує не лише історичне об’єднання європейських країн, а й прагнення до стабільності, демократії та безпеки.
Україна, попри повномасштабне вторгнення росії, зміцнює та розвиває зв’язки з Європою. Ми реформуємо економіку, удосконалюємо законодавство, тим самим наближаючись до членства в ЄС.
Європейський Союз у відповідь демонструє непохитну підтримку нашій країні. Держави Європи надають нам військову, економічну та гуманітарну допомогу.
Завдяки такій солідарності український народ не лише протистоїть агресії, але й будує фундамент для розвитку та безпеки всього континенту.
⚡️Головні тези з промови Прем’єр-міністра на засіданні Уряду 13.05
➤ Українські аграрії пройшли екватор посівних робіт. Наразі зерновими та зернобобовими культурами засіяно 76% посівних площ. Це понад 4,3 млн га. Очікуємо, що врожай 2025 року буде не меншим, ніж минулорічний.
● Українським морським коридором за час його функціонування пройшло 120 млн тонн вантажів, з них 76 млн тонн – це товари наших аграріїв.
● Сьогодні агропродукція складає близько половини всього українського експорту. За 4 місяці 2025 р. Україна експортувала товарів на понад $13 млрд, з них $7,6 млрд – це частка аграріїв та виробників продовольства.
● Працюємо над тим, щоб частка переробки в аграрному експорті постійно зростала. Наша ціль – переробляти понад 50% врожаю. ➤ Українські фермери активно користуються інструментами підтримки, які надає держава.
● Від початку року 7,4 тис. агропідприємств отримали кредитів на майже 44,5 млрд грн за різними програмами.
● Для 7,7 тис. господарств нараховані дотації на розвиток тваринництва. Держава залучила ще понад 390 млн грн грантових коштів від Світового банку для виплати наступного траншу за відповідною програмою.
● За програмою компенсацій з розмінування фермери забрали в обробку майже 1400 га землі. Загалом завдяки роботі саперів до використання повернуто понад 35 тис. кв. км.
● Також виплачуємо компенсації агровиробникам, які купують українську техніку. Минулого року фермери придбали 5,3 тис. одиниць техніки. Очікуємо, що цьогоріч попит буде ще більшим.
➤ Сьогодні ухвалюємо важливі рішення для доступності кредитування бізнесу.
● Забезпечуємо надходження до 20 млн євро від ЄІБ. Кошти будуть спрямовані на підтримку середньо- і довгострокових кредитів для українського бізнесу через державний “Приватбанк".
● Залучаємо через ЄІБ до 15 млн євро на кредитування малого і середнього бізнесу через державний “Укрексімбанк”.
● За програмою єРобота видано понад 25 тис. мікрогрантів на розвиток власної справи. Це згенерує більше 46 тис. робочих місць для економіки. Близько 1600 грантів отримають ветерани та їхні рідні.
🇺🇦 Дякую нашим захисникам та захисницям за незламність. Слава Україні!
👩🦰 Держава продовжує проект, спрямований на залучення жінок до сфер зайнятості, в яких переважно представлені чоловіки.
Жінки можуть самостійно обирати одну з понад 30 професій та навчальний заклад з відповідною ліцензією. Вартість навчання (до 30 280 грн) покриє служба зайнятості.
Серед професій, які доступні: ● водійка трамвая, тролейбуса або автобуса; ● операторка верстатів з програмним керуванням; ● фрезерувальниця; ● машиністка екскаватора тощо.
Тривалість навчання залежить від спеціальності та може становити до 10 місяців.
Навчання проводиться за підтримки роботодавців. Вони забезпечують місце для проходження практики та зобов'язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсу.
Йдеться про тих, кому статус інвалідності було надано до впровадження нової системи оцінювання, і хто з поважних причин не пройшов повторного огляду у встановлений строк.
Кому і коли необхідно пройти огляд? ● Чоловіки віком від 25 до 60 років (ІІ-ІІІ група інвалідності), які мали пройти повторний огляд у 2022-2024 рр., але з різних обставин не пройшли його, проходять оцінювання в період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року. ● Інші люди, які також мали пройти повторний огляд, але не проходили його під час воєнного стану, мають зробити це до 1 квітня 2026 року.
Хто може не проходити огляд? ● люди, яким інвалідність була встановлена пізніше – вже у 2025 році – і строк її перегляду ще не настав; ● люди з безстроковим статусом інвалідності; ● військовослужбовці, особи цивільного захисту – для них діють окремі підходи; ● люди, які перебувають на територіях, де ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих територіях; ● пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання).
Як оформити “опіку до усиновлення”, коли дитина перебуває в Україні? ● Необхідно звернутися з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини. ● Рішення про опіку з подальшим усиновленням ухвалюється за умови, якщо ви маєте позитивний висновок про доцільність усиновлення і відповідність інтересам дитини та подали до суду заяву про усиновлення. ● У момент, коли рішення суду про усиновлення набуває чинності, опіка припиняється, і дитина далі живе в родині на правах доньки або сина.
Як оформити “опіку до усиновлення”, коли дитина перебуває за кордоном? ● Необхідно подати заяву до служби у справах дітей за місцем свого проживання після того, як відбулося знайомство з дитиною. ● Служба у справах дітей вирішує питання про призначення опіки і повернення дитини в Україну у вашу родину для продовження процедури усиновлення. ● Строк дії рішення про “опіку до усиновлення” становить три місяці і може бути продовжений до набуття чинності рішенням суду про усиновлення дитини. ● Якщо ви упродовж трьох місяців не подали заяву до суду про усиновлення дитини, рішення про опіку скасовується, а ваша родина знімається з обліку кандидатів в усиновлювачі.
Щойно говорив із Президентом Туреччини Ердоганом – предметна розмова. Вдячний Президенту за підтримку. Я підтвердив йому готовність до прямих і предметних перемовин із Путіним. Україна завжди підтримує дипломатію. Я готовий бути в Туреччині. На жаль, світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо численних пропозицій припинити вогонь. Російські обстріли та штурми продовжуються. Москва увесь день мовчала щодо пропозиції прямої зустрічі. Дуже дивне мовчання. Все одно треба буде Росії закінчувати війну, і краще зробити це раніше. Немає сенсу продовжувати вбивства. Президент Ердоган висловив повну готовність прийняти зустріч. Важливо, що Президент Трамп повністю підтримує зустріч, і ми б хотіли, щоб він знайшов можливість бути в Туреччині.
Україна не хотіла цієї війни жодної секунди від її початку. Ми з партнерами разом дбаємо про безпеку, ми разом готуємо надійну основу для встановлення миру, разом діємо так, щоб дипломатія дійсно спрацювала.
12.05.202516:01
❗️Дитячі будинки сімейного типу, а також прийомні родини, які планують прийняти на виховання більше дітей, можуть отримати нове житло.
Проект “Адреса дитинства” запускає нову хвилю будівництва осель для таких родин. Залишайте заявку на участь у проекті тут.
Особливості будинку: ● одноповерховий будинок, загальною площею 210 м²; ● повністю оснащений меблями, технікою та всім необхідним; ● налічує 5 кімнат для дітей: кожна кімната обладнана всім потрібним для навчання та відпочинку; ● окрема спальня для батьків, велика вітальня, кухня, 4 санвузли (один із яких є безбар’єрним); ● спеціально облаштоване на прибудинковій території укриття для всієї родини; ● прибудинкова територія площею від 10 соток із дитячим майданчиком.
У межах проекту вже збудовано 15 будинків для великих прийомних сімей у 8 регіонах України.
➡️ Уряд виплатив українцям 443 млн грн кешбеку за купівлю товарів українського виробництва у березні.
Це рекордна сума за один місяць від старту програми у вересні 2024 року. Виплати отримали 3,4 млн учасників програми.
За увесь час дії програми Уряд спрямував українцям близько 2 млрд грн кешбеку. Нагадаємо, кешбек можна використати на комунальні, медичні та інші послуги, оплату транспорту або задонатити на ЗСУ.
🚢 З початку функціонування Українського морського коридору порти “Великої Одеси” обробили 120 млн тонн вантажів, з яких 76 млн тонн – агропродукція.
Ключові цифри: ● 28 млн тонн, включаючи понад 15 млн тонн зернових вже перевезено у 2025 році; ● коридор забезпечив експорт продукції до 53 країн світу; ● 30% експорту металопродукції проходить саме через цей маршрут; ● у 15-20% доданої вартості оцінюється економічний ефект для агросектору.
❗️100 тисяч українських родин скористалися програмою єВідновлення за два роки її дії.
Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За його словами, держава спрямувала людям 25 млрд грн на відновлення.
“На останньому засіданні Уряду ми додатково виділили ще 665 млн грн на компенсації за ремонти квартир та будинків у межах єВідновлення. За ці кошти українці зможуть відремонтувати ще понад 7300 житлових приміщень”, – зазначив очільник Уряду.
Він також подякував партнерам – Світовому банку та Банку розвитку Ради Європи, завдяки яким програма втілюється в життя.
Зокрема, цими вихідними Рада директорів Світового банку схвалила додаткове фінансування в розмірі $84 млн для проекту HOPE, в межах якого виплачуються кошти на ремонти житла. До кінця року ще 98 тис. українських родин отримають компенсації.
Нагадаємо, завдяки програмі єВідновлення українці отримують компенсації на ремонт пошкодженого житла, житлові сертифікати для купівлі нової оселі, виплати на будівництво приватних будинків на власних земельних ділянках.
🇺🇦🇪🇺 Уряд затвердив план заходів з підготовки до впровадження Європейської професійної карти. Це сприятиме мобільності українських фахівців та спростить їм доступ до ринку праці країн ЄС.
Європейська професійна карта – це електронний сертифікат, який підтверджує, що фахівець відповідає усім необхідним умовам для надання послуг у державі-члені ведення діяльності.
🛡 Уряд затвердив розподіл майже 1,1 млрд грн на 36 проектів облаштування укриттів у школах і одному військовому ліцеї.
Зокрема, йдеться про Львівський ліцей імені Героїв Крут, куди буде спрямовано 46,2 млн грн.
Розподіл за рівнями ризику: ● 12 проектів – у громадах із дуже високим і високим рівнями ризику; ● 24 проекти – у громадах із помірним або задовільним рівнем ризику.
Нагадаємо, субвенція на укриття цього року становить рекордні 6,2 млрд грн.
⚡️ Завершено державну сертифікацію першого вітчизняного важкого дистанційного комплексу розмінування “ГАРТ 5100”.
Комплекс створили для знешкодження мін і вибухонебезпечних предметів методом детонування і механічного знищення за допомогою ланцюгового молоткового агрегату або фрези.
“ГАРТ 5100” – повністю українська розробка. Усі етапи виробництва – від проектування до складання – здійснюються в Україні. Це суттєво скорочує логістику, забезпечує швидке постачання, полегшує техобслуговування та ремонт.
На своєму засіданні 12 травня Кабінет Міністрів України підтримав проекти розпоряджень Президента України:
✅ Про призначення ● Ковтунова Олександра Володимировича головою Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації ● Мовенка Сергія Олександровича головою Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації