Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Реальна Війна | Україна | Новини
Реальна Війна | Україна | Новини
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Реальна Війна | Україна | Новини
Реальна Війна | Україна | Новини
Пан Пузіч avatar

Пан Пузіч

Technology
Юра Пузіченко — IT Project Manager зі Львова.
Досліджую мистецтво спокійного життя в буремні часи через софт-скіли та штучний інтелект.
Соцмережі: https://linktr.ee/pan.puzich
Звʼязок: @sai_puzich
TGlist rating
0
0
TypePublic
Verification
Not verified
Trust
Not trusted
LocationУкраїна
LanguageOther
Channel creation dateMay 09, 2025
Added to TGlist
Jul 03, 2024
Linked chat

Latest posts in group "Пан Пузіч"

Як швидко полегшити головний біль? Науково доведені способи ⬇️

Голова може боліти з безлічі причин. Але один з найпоширеніших різновидів — так званий головний біль на фоні напруги. Його зазвичай спричиняють стрес, м’язове перенапруження, хронічна втома або порушення сну. Це той самий біль, що ніби стискає голову з обох боків, робить вас дратівливими та заважає ясно думати.

Пігулки — не завжди найкращий вихід. Якщо головний біль переслідує вас часто, зловживання знеболювальними може мати зворотний ефект: біль повертатиметься ще сильнішим — це називають медикаментозно-індукованим головним болем.

Але які існують альтернативи?

1️⃣ Всядьтеся зручно, але тримайте спину рівно. Покладіть руки за голову — так, ніби підтримуєте потилицю. Залишаючись нерухомими, переведіть погляд різко праворуч — до самого упору. Затримайте його там на кілька секунд — поки не захочеться позіхнути чи не відчуєте розслаблення. Потім так само — переведіть очі ліворуч, відчуйте розслаблення, повторіть декілька разів.

Ця вправа активує парасимпатичну нервову систему — ту, що відповідає за заспокоєння та розслаблення.Також вона розслабляє м’язи шиї, які часто затискаються на фоні стресу — і саме вони можуть бути джерелом тиснучого болю в голові.

2️⃣ Укладіться зручно, бажано на спину. Покладіть руки на живіт або поруч із тілом. Зробіть спокійний вдих носом — на повні легені. Потім видихніть ротом — але зробіть це максимально повільно. Повторіть 10–12 разів у комфортному темпі.

Подовжений видих перемикає тіло в режим відновлення: уповільнює серцебиття, розширює судини, знижує м’язову напругу. Головний біль поступово слабшає.

3️⃣ Сядьте або вмостіться так, щоб не напружувались шия й плечі. Візьміть до рук цікаву художню книгу та почніть читати. Повільно, без тиску чи поспіху — просто стежте за текстом.

Художня література допомагає переключити увагу з тіла. Зменшується активність у зонах мозку, пов’язаних із тривогою та сенсорним фокусом на болі. Наукові дослідження підтверджують: читання художньої літератури знижує рівень кортизолу — так званого "гормона стресу".

💡Для мене все перелічене справді працює — особливо в комплексі: коли поєдную вправу на очі та подовжений видих як підготовку до читання. Спробуйте, потестуйте — а ще краще, пошукайте додаткові способи розслаблення, які працюють саме для вас.

🔗 Як підготуватися на випадок раптового звільнення? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

Як ви даєте собі раду, коли голова розколюється, але робота сама себе не зробить?

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Які є альтернативи ChatGPT, коли потрібна точність та достовірність?

Збираєте матеріали для презентації, статті чи виступу? Формуєте обґрунтовану позицію для дискусії? Чи просто хочете розібратись у складній темі — без перекручень, вигадок і поверхневих узагальнень?

У ситуаціях, де важлива точність, ChatGPT може підкласти свиню — і зробити це надзвичайно переконливо. Це не баг, а особливість генеративного ШІ: він передбачає найбільш імовірне продовження тексту, а не перевіряє факти у реальному часі.

На щастя, з’являється дедалі більше інструментів, створених саме для точного пошуку, аналізу й роботи з перевіреними даними ⬇️

Perplexity — комбінує зручність пошуку в стилі ChatGPT із точністю класичного Google: відповідає на запит у форматі діалогу й одразу надає посилання на джерела. Ідеально підходить для швидкого фактчекінгу.

Elicit — фокусується на автоматизації дослідницьких завдань: підбирає наукові статті, витягує з них дані, порівнює методології й формує стислий огляд.

Consensus — зручний інструмент для перевірки популярних тверджень з наукової точки зору: шукає відповіді в наукових публікаціях і формулює висновок на їх основі, зазначаючи, наскільки узгоджені результати різних досліджень.

SciSpace — допомагає вивчати наукові статті з вбудованими поясненнями: розшифровує терміни, спрощує складні пояснення, відповідає на запитання прямо в тексті. Корисно, коли треба розібратись у новій темі або швидко зрозуміти суть дослідження.

🔗 Як перетворити ютуб-відео або будь-який сайт на навчальний посібник? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

У яких справах ви би ніколи не довірились штучному інтелекту? Діліться думками в коментарях.

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Цифровий AI-мозок: як поєднати різноманітні інструменти в єдину екосистему?

Нещодавно я ділився подкастом Юри Гнатюка про AI-щоденник — інструмент, що допомагає не просто накопичувати знання, а використовувати їх для прийняття рішень.

У новому епізоді Юра пішов далі й розповів про 30+ AI-інструментів, які допоможуть втілити цю ідею. Зокрема — для створення контенту, комунікації у вашому стилі, навчання, автоматизації й навіть запуску нових ідей без участі команди.

Усі інструменти особисто протестовані автором подкасту, ІТ-підприємцем Юрієм Гнатюком. А в його телеграм-каналі вони ще й структуровані по категоріях у зручній інфографіці — зберігайте собі: посилання.

Сам подкаст можна послухати на YouTube, Apple Podcasts та Spotify.

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Як підготуватися на випадок раптового звільнення?

На мою думку, до такого потрібно бути готовим завжди. Якими би незамінними ви собі не здавались, це, швидше за все, ілюзія. Чому? Бо раціональне керівництво у бізнесі це, на жаль, радше виняток.

У сучасному світі ніхто не застрахований від різких змін. Економічні кризи, реструктуризації компаній, автоматизація процесів або навіть зміна керівництва можуть призвести до скорочення, незалежно від вашої компетентності чи досягнень. Усвідомлення цього допомагає не лише знизити тривогу, а й заздалегідь розробити план дій.

На щастя, є кілька перевірених стратегій, що допоможуть зберігати впевненість і спокій навіть у непередбачуваних ситуаціях ⬇️

1️⃣ Будуйте мережу професійних контактів

Значна частина вакансій ніколи не потрапляє у публічний доступ, формуючи так званий прихований ринок праці. Ці позиції часто заповнюються завдяки рекомендаціям та налагодженим зв'язкам.

Коло контактів допомагає не лише дізнаватися про можливості раніше за інших, але й отримувати підтримку, поради або спільні проєкти, коли це найбільше потрібно.

З чого почати? Підтримуйте контакт зі старими колегами, особливо з тими, хто приймає рішення щодо найму. Визначте десяток впливових осіб у сфері, в якій працюєте, та встановіть з ними зв’язок у професійній соцмережі LinkedIn. Відвідуйте профільні події, знайомтесь з колегами по сфері діяльності.

2️⃣ Розвивайте особистий бренд

Це своєрідний страховий поліс для кар'єри. Особистий бренд — це коли ваша компетентність та досягнення відомі широкому колу фахівців у професійній спільноті. Вас можуть порекомендувати або запропонувати роботу ще до того, як ви самі почнете її шукати. А коли на одну вакансію претендує кілька кандидатів, упізнаваність може стати вирішальною перевагою.

З чого почати? Наприклад, почати вести сторінку в LinkedIn, або ділитись професійним контентом в інших соцмережах. Не обов’язково публікувати часто й багато — достатньо час від часу розповідати про цікаві випадки з роботи або ділитися тим, що нового ви вивчили.

3️⃣ Готуйте фінансову подушку

Навіть найсильніша мережа контактів і впізнаваний бренд не гарантують миттєвого працевлаштування. Фінансова подушка — це ваш запас міцності на час пошуку нової роботи або перекваліфікації.

Рекомендовано накопичити суму, яка покриє щонайменше 3–6 місяців обов’язкових витрат (житло, харчування, медицина, комунальні послуги тощо). Це дозволить уникнути паніки, приймати більш виважені рішення та не погоджуватись на першу-ліпшу пропозицію через фінансовий тиск.

З чого почати? Оцініть свої щомісячні базові витрати. Визначте суму, яку можете стабільно відкладати, і автоматизуйте накопичення (наприклад, за допомогою окремого рахунку, купівлі іноземної валюти, депозитів, військових облігацій та інших активів).

☝️Ніхто не знає, що принесе завтра. Кажуть, важкі часи народжують сильних людей. У такому разі, українці та українки — нація супергероїв.

🔗 Системи замість цілей: як досягати довгострокових результатів за допомогою корисних звичок? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

Якби ви могли займатись чим завгодно, яку кар'єру ви обрали би зараз? Діліться у коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Системи замість цілей: як досягати довгострокових результатів за допомогою корисних звичок?

Уявіть, що ви вирішили схуднути на 5 кг. Перші кілька днів вас сповнює мотивація: Не пропускаєте тренувань, зосереджено жуєте гречку з курочкою, гордовито відмовляєтесь від нічного перекусу. Здається, цього разу все буде інакше.

Але раптом стається завал на роботі. Працюєте допізна, пропускаєте тренування, замовляєте доставку їжі. Через тиждень дивитесь на вагу — нічого не змінилось. Руки починають опускатися.

Ця ситуація відома під назвою "долина розчарування" — період, коли зусилля вже докладаються, але видимого результату ще немає.

На даному етапі багато хто здається, тому нам потрібна додаткова точка опори — не мета, а система. Мова про набір регулярних, повторюваних дій (звичок), що автоматично ведуть вас до бажаних результатів. Замість того, щоб думати про результат, ви концентруєтесь на процесі.

Нижче ми розглянемо 4 закони формування корисних звичок ⬇️

🚀 Звичка повинна бути простою. Найчастіше все ламається ще на старті — коли люди намагаються змінити все й одразу. Великі, складні цілі виглядають мотивуюче, але стають тягарем для мозку. Перше правило — зробити звичку настільки легкою, що її буде складно не виконати.

Наприклад, замість того щоб одразу бігати по 5 км, почніть із 2-хвилинної прогулянки в кросівках щодня.
Поступово збільшуйте час і темп, коли ця дія стане звичною.

Звичка повинна бути очевидною. Звички запускаються певним тригером (сигналом). Чим чіткіше визначено цей сигнал, тим більша ймовірність, що мозок автоматично почне виконувати бажану дію. Визначте конкретний час і місце, де ви будете виконувати звичку. Прив'яжіть до вже існуючої рутини.

Наприклад, "після того як я зранку почистив зуби, зроблю 10 відтискань".

🎁 Звичка повинна бути привабливою. Щоб вона закріпилася, потрібно, щоб виконання приносило задоволення або асоціювалося з чимось приємним. Об'єднайте нову звичку з приємною активністю.

Наприклад, слухати улюблений подкаст тільки під час тренувань у спортзалі. Тренування стають більш бажаними, бо ви з нетерпінням очікуєте споживання контенту.

🎯 Звичка повинна щось приносити. Щоб мозок захотів повторити якусь дію, йому потрібна негайна винагорода. Використовуйте візуальне відстеження прогресу (календари, трекери звичок). Придумайте маленькі нагороди для себе за регулярне виконання звички.

Наприклад, щоразу після прочитання 15 хвилин книги, дозвольте собі 10 хвилин перегляду серіалу чи відео.

А що робити, якщо звичка зірвалась? Це абсолютно нормально, головне — швидко повертатись до неї. Дотримуйтесь правила "ніколи не пропускати двічі". Якщо ви пропустили один день, зробіть усе можливе, щоб наступного дня повернутись до звички.

🔗 Як попередити депресію? Рецепт профілактики у минулому дописі за посиланням.

Яку звичку вам вдалося втримати найдовше — і за рахунок чого вона прижилась? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Як перетворити ШІ на свій цифровий мозок — і приймати рішення ефективніше?

Цікавими ідеями ділиться український ІТ-підприємець Юра Гнатюк у своєму подкасті «Flow: про книги, бізнес та ідеї».

Щодня ми пропускаємо крізь свідомість океан інформації: відео, статті, подкасти — і, що найцінніше, власні думки та інсайти. Але скільки з усього цього справді закріплюється в нашій довготривалій пам'яті?

Раніше цю проблему вирішували за допомогою ведення щоденника чи журналу з нотатками. Згодом це перейшло в хмарні сервіси зі зручним пошуком та системою тегів. Але люди так і не навчились звертатись до своїх минулих записів коли виникає потреба.

Сьогодні за цю проблему взявся штучний інтелект, що дозволяє отримувати швидкий доступ до будь-якої інформації. То чому би не створити ШІ на базі всієї корисної інформації, думок та інсайтів, з якими ви стикаєтеся щодня?

Як це зробити з наявних підручних інструментів? Рекомендую послухати в подкасті від Юри, який доступний на YouTube, Apple Podcasts та Spotify. Або прочитати у його телеграм-каналі про бізнес та технології.

А як ви закріплюєте корисну інформацію в довготривалій пам'яті?

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Як перетворити ютуб-відео або будь-який сайт на навчальний посібник?

Ви уже могли здогадатись, що будемо застосовувати штучний інтелект. Виявляється, більше року тому ґуґл представив сервіс, який виконує це завдання безкоштовно, ще й українською 🤯

Мова йде про Notebooklm. Як це працює?

1️⃣ Створюємо блокнот та додаємо в якості джерела посилання на відео чи вебсайт (можна також додати файли, аудіо, текст і т.д.)

2️⃣ У правому нижньому куті тиснемо "інформаційний документ" для генерації ключової інформації та ідей з відео чи вебсайту.

3️⃣ У тому ж кутку тиснемо "навчальний посібник" для генерації тестових запитань, ключів до них, питань для ессе а також виписки ключових термінів .

Також доступна функція "Аудіопереказ", яка дозволяє перетворювати джерела на подкасти з AI-ведучими, щоправда поки працює лише для англомовних джерел.

🔗 ChatGPT проти ChatGPT: як отримати оптимальне вирішення проблеми через внутрішню суперечку ШІ? Ділився промптом у минулому дописі за посиланням.

Які ви знаєте корисні, але маловідомі інструменті на базі ШІ? Діліться рекомендаціями в коментарях ⬇️

P.S. триває збір коштів на наземні дрони для 3ОШБр, дуже потрібен ваш донат: https://t.me/pan_puzich/200

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Шановна громадо, я долучаюсь до командного збору uaid.foundation на наземні роботизовані комплекси для підрозділу «NOVA» 3 ОШБр.

НРК — це не просто дрон, це справжній ЗВІР на полі бою, що виконує логістичні завдання, евакуацію та мінування без залучення екіпажу.
Ці безпілотники дозволяють нашим захисникам працювати на безпечній дистанції, не наражаючи себе на небезпеку. Тож кожен такий робот – це збережені життя наших захисників. 🖤

Купуємо: 5 шт. НРК ТАРГАН 3K + 2 шт. MAVIC 3T для комплексної роботи!

🎯 Моя ціль: 50 000 грн
🤝 Ціль команди: 2 млн. грн
✅ ЗБІР ЗАКРИТО 🎉

🔎 Звіти про мої попередні збори:
https://www.instagram.com/pan_puzich/

🔗 Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/BwkHeqUfQ

📱Paypal (клік щоб скопіювати)
sai.puzikov@gmail.com

Друзі, дуже прошу про вашу допомогу. Не забуваємо, що Україна зараз потребує нашої абсолютної підтримки.

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Чи перейшла економіка України на воєнні рейки?

А ви коли-небудь замислювались, як повинні виглядати воєнні рейки в епоху ринкової економіки? Який шлях обрала Україна? ⬇️

Сьогодні в нас є два бюджети:

— один фінансують міжнародні партнери, і ці гроші йдуть на соціальні видатки: зарплати вчителям, лікарям, держслужбовцям, пенсії і т.д.
— другий фінансує Україна за рахунок податків та військових облігацій, і майже всі ці кошти спрямовуються на воєнні потреби.

Пропоную детальніше розглянути видатки на оборону:

За даними Міністерства Фінансів, у грудні 2021 видатки держбюджету на оборону складали 22,7 млрд грн, або 8.44% від усіх державних витрат;
— За тими ж даними, у грудні 2024 витрати на оборону зросли у 12 разів, і склали 274,2 млрд грн (не забуваємо, що соціальні видатки та зарплати держслужбовців фінансуються коштами міжнародних партнерів).

Інше питання, наскільки ефективно ці мільярди використовуються за відсутності системної боротьби з корупцією? Упевнений, вкрай недостатньо. Однак, є ще декілька позитивних фактів:

За словами міністра з питань стратегічних галузей промисловості, У 2022 році Україна виробила зброї лише на $920 млн. У 2024 році цей показник зріс більш ніж удесятеро і склав $13,8 млрд;
— За його ж словами, Україна сьогодні може покрити власними силами від 30% до 40% озброєння, яке потрібне на фронті. У 2024 році Україна виготовила 2,4 мільйона снарядів. Це включає все — від 60-мм мін до 155-мм снарядів;
За словами В. Зеленського, у 2024 Україна виробила 154 артилерійських систем, 2,2 млн FPV-дронів та 100 тис. далекобійних дронів;
— Нещодавно В. Зеленський також повідомив, що Україна застосувала абсолютно нову крилату ракету власного виробництва "Довгий Нептун". Її дальність становить 1000 кілометрів, і вона була використана проти російського нафтопереробного заводу в Московії.

А як ви собі уявляєте воєнні рейки в 21-ому столітті? Діліться думками в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Як попередити депресію? Рецепт профілактики ⬇️

Депресія — не просто поганий настрій, а справжня хвороба, що змінює роботу мозку і поступово послаблює людину зсередини.

Вийти з депресії — завдання із зірочкою. Це виснажливий і часто тривалий процес, що може розтягнутися на роки. Особливо якщо ви все життя, непомітно, крок за кроком, закопували себе в ментальну яму.

Найважче — знайти сили відштовхнутись від дна, тому краще там не опинятись. Нижче ми розглянемо декілька науково обґрунтованих кроків для збереження психічної рівноваги:

🛌 Регулярний режим сну

Хронічний недосип впливає на баланс нейромедіаторів, особливо серотоніну, дофаміну та норадреналіну. Ці речовини відповідають за регуляцію настрою, мотивації та емоційної стабільності. Під час глибокого сну відбувається відновлення нейрохімічного балансу, а також процеси очищення мозку від токсичних метаболітів.

➡️ Що робити? Спати 7–9 годин на добу — стабільно, без винятків. Лягати й прокидатись в один і той самий час, навіть у вихідні. Засинати до півночі — особливо важливо, бо саме в першій половині ночі запускаються фази глибокого сну та процеси нейровідновлення.

🏃‍♂️ Фізична активність

Фізичні вправи, особливо аеробні (біг, швидка ходьба, плавання), активують вироблення дофаміну, серотоніну та ендорфінів — хімічних речовин, які піднімають настрій і знижують відчуття болю. Було виявлено, що фізична активність сприяє росту нейронів у гіпокампі — області мозку, яка часто скорочується при депресії.

➡️ Що робити? Впровадити у свою рутину принаймні 30 хвилин фізичного навантаження 3-4 рази на тиждень. Біг, ходьба, плавання, йога, танці — не принципово, аби тільки приносило задоволення. Головне — ритмічність і повторюваність, бо саме регулярність запускає ті самі зміни в мозку, які допомагають підтримувати емоційний фон стабільним.

☀️ Денне світло

Світло, особливо вранці, стимулює продукцію серотоніну, що напряму впливає на настрій. Світло також синхронізує циркадні ритми — внутрішній біологічний годинник, який регулює цикли сну, енергії та настрою. При порушенні циркадного ритму мозок отримує суперечливі сигнали про те, коли активуватись і коли відпочивати. Це викликає порушення сну, хронічну втому, дратівливість і зниження настрою.

➡️ Що робити? Проводити щодня хоча б 30 хвилин на денному світлі, бажано — в першій половині дня. Виходьте на вулицю одразу після пробудження: прогулянка, чашка кави на балконі чи дорога пішки — будь-що, аби вловити ранкове сонце.

🫂 Живе спілкування

Людина — соціальна істота, тому самотність сприймається мозком як загроза. Відсутність емоційних зв'язків підвищує рівень кортизолу й активує ті самі ділянки мозку, що й фізичний біль. Натомість, живе спілкування підвищує рівень окситоцину. Цей гормон зменшує активність мигдалини, сприяє зниженню стресу й формує відчуття довіри та безпеки.

➡️ Що робити? Регулярно зустрічатись або хоча б телефонувати близьким людям. Шукати формати спілкування, які дають емоційний контакт — коли вас справді чують, розуміють і приймають такими, якими ви є. Навіть кілька щирих розмов на тиждень можуть суттєво знизити рівень стресу й підтримати психіку в тонусі.

⚽️ Відкриття новизни

Мозок швидко звикає до рутини, і з часом вона перестає його "живити". Коли ж ми дізнаємось щось цікаве або пробуємо нову активність, вивільняється дофамін — нейромедіатор, що створює відчуття захоплення й мотивації. Вивчення нових речей також стимулює нейропластичність — здатність мозку змінюватись.

➡️ Що робити? Свідомо додавати у своє життя нові враження. Корисними будуть навіть маленькі відхилення від рутини: нова страва, інший маршрут, незнайомий жанр музики чи літератури, нове хобі або вивчення цікавої навички.

☝️Ключ до успіху — регулярність. Окреслені кроки працюють не як "екстрена допомога", а як ментальна гігієна. Вони мають стати частиною ритму життя — так само, як чищення зубів чи харчування.

🔗 Як швидко заспокоїти тривогу? Простий лайфхак у дописі за посиланням.

Що допомагає вам триматися на плаву у важкі періоди? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
ChatGPT проти ChatGPT: як отримати оптимальне рішення через внутрішню суперечку ШІ?

Ми здебільшого використовуєм ChatGPT як звичайного помічника: запитав — отримав відповідь. Але що, як цього недостатньо? Що, як вам потрібен глибокий аналіз різних підходів, де кожен варіант буде не просто запропонований, а підданий жорсткій критиці, розбору на аргументи та виявленню слабких місць?

⬇️ Я поділюся з вами універсальним промптом, який змусить ChatGPT не просто видавати готові рішення, а зіштовхувати різні підходи в інтелектуальній суперечці:

🤖 Проблема (замініть приклад на опис вашої ситуації): Я постійно витрачаю гроші на непотрібні речі, а в кінці місяця не розумію, куди все поділося. Хочу навчитися краще контролювати свої витрати, економити та ефективно керувати своїми фінансами.

— Проведіть жваву інтелектуальну дискусію між експертами, які мають різні, але реалістичні підходи до моєї проблеми. Дискусія має бути глибокою, живою, з емоціями, прикладами з реального життя та навіть саркастичними коментарями.

— Експерти не погоджуються одразу, а навпаки – знаходять слабкі місця в підходах одне одного.

— Вони використовують реальні приклади, дослідження, історії з життя, навіть сарказм і емоції, щоб захистити свою точку зору.

— Вони мають аргументовано спростовувати позиції інших, доводячи, що їхній підхід – найефективніший.

— Модератор ставить питання для розвитку дискусії.

— У кінці кожен експерт представляє власний детальний план дій для вирішення проблеми.

— Модератор підсумовує дискусію збалансованим планом дій, комбінуючи найкращі ідеї експертів.


За посиланням ви можете ознайомитись з прикладом дискусії між Максимом (прихильником радикального бюджетування), Олегом (інвестором, прихильником розумного використання грошей) та Софією (психологинею, спеціалісткою з фінансових звичок): ➡️ тиць.

🔗 Де та як генерувати зображення за допомогою штучного інтелекту? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

Яким чином ви перевіряєте відповіді ChatGPT на достовірність? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Deleted27.03.202523:30
Маєте питання чи проблему, які я ще не розкривав на каналі? Невпевнені, чи вмієте писати ефективні промпти/запити?

Нагадую про Цифрового Пузіча 🤖 — штучний інтелект, якого я навчив усьому, що знаю про ментальне здоров'я, кар'єру та саморозвиток.

Як це працює?

✅ Ви описуєте Цифровому Пузічу свою проблему чи питання (Наприклад: Як покращити свою стресостійкість? Як позбутися синдрому самозванця? Чого уникати в резюме?)

За кілька секунд отримуєте персоналізовану відповідь — ніби повноцінний допис на каналі, який я написав особисто для вас.

✅ На відміну від ChatGPT, Цифровий Пузіч формує свою відповідь на основі моїх знань та висловлювань. Таким чином, ви отримуєте унікальний контент.

✅ Цифровий Пузіч може підтримувати розмову годинами, задаючи питання, що детальніше розкривають вашу проблему.

💸 Скільки коштує? Наразі цей штучний інтелект залишається абсолютно безкоштовним.

🔗 З чого почати?
Напишіть Цифровому Пузічу ваше перше питання тут ➡️ посилання.

👨‍💻 Пан Пузіч
Як швидко заспокоїти тривогу? Простий лайфхак ⬇️

Моя тривожність бере свій початок ще зі школи. Поки однокласники спокійно читали речення по черзі, я постійно прораховував, яке ж речення дістанеться мені, і повторював його подумки знову й знову, щоб не припуститися жодної помилки.

Сьогодні наші стосунки з тривогою перейшли на новий рівень. Буває, можу цілий день відчувати страх та невпевненість, яким ніяк не знаходжу причини. Ці почуття паралізують, змушуючи сумніватись у всьому, що я роблю. Наче внутрішній критик монополізує мою довіру.

Коли виникає тривога, організм запускає механізм "бий або біжи" — це еволюційна реакція, яка допомагала нашим предкам швидко реагувати на небезпеку. Одна з перших змін у тілі — почастішання дихання. Це потрібно, щоб наситити кров киснем і забезпечити енергією м’язи для потенційної боротьби чи втечі.

Але якщо реальної небезпеки немає і організм не витрачає цей кисень, відбувається гіпервентиляція — перенасичення киснем. Це призводить до зниження рівня вуглекислого газу в крові, що у свою чергу погіршує самопочуття.

Тобто тривога сама по собі може провокувати ще більше занепокоєння через фізичні симптоми, що створюють замкнене коло: тривога → прискорене дихання → неприємні відчуття → ще більше занепокоєння.

Як це зупинити? Необхідно сповільнити своє дихання, що у свою чергу заспокоїть тіло та сповільнить серцебиття. А коли заспокоюється серце, слабне і тривога.

Деякі люди глибоко вдихають на рахунок 7 і повільно видихають на рахунок 11. Або можете скористатись технікою "квадратного дихання":

1️⃣ Зосередьте свій погляд на чомусь квадратному чи прямокутному: вікні, дверях, рамі для фото, екрані комп’ютера.

2️⃣ Подивіться на лівий нижній кут цього квадрата і почніть вдихати. Порахуйте до 4 і переведіть погляд на верхній кут.

3️⃣ Затримайте подих і поглядом перемістіться до верхнього правого кута квадрата, знову рахуйте до 4.
Видихаючи, перемістіть погляд у нижній правий кут, рахуйте до 4.

4️⃣ Повертаючись назад у лівий нижній кут, знову затримайте дихання на 4 секунди.

Квадратний об’єкт допомагає сфокусуватися та сповільнити дихання, не даючи вам занадто швидко вдихати. Якщо після кількох повторень ефекту немає — продовжуйте. Тілу потрібен час, щоб зреагувати.

Практикуйте цей метод щодня, навіть у моменти, коли не відчуваєте тривоги. Це допоможе легше застосовувати його тоді, коли страх раптово накотить.

🔗 Як рухатись до мети, коли немає ні сил, ні бажання? Розбирались у дописі за посиланням.

Як ви даєте собі раду з тривогою? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Українці повинні об'єднатись навколо Президента, але у відповідь вимагати певні зобов'язання

Кажуть, люди кардинально змінюються лише тоді, коли не мають іншого вибору. На мою думку, Україна опинилася саме в такій ситуації. І хоча ми вже звикли об'єднуватися в умовах екзистенційної загрози, тепер цього недостатньо.

В Україні накопичилася критична кількість внутрішніх проблем. Якщо ми хочемо вижити як нація з незалежною державою, час для заяв, планів та обіцянок давно минув. Українці потребують конкретних дій, результатів та підзвітності. Підтримка народу має бути не актом віри, а чіткою угодою, де влада не тільки реагує на кризи, а конвертує довіру в зміни та реформи ще до того, як ситуація стає критичною.

Ситуація вже критична, але далеко не безнадійна. Почати можна з прискорення реформи управління військами. Робота над нею почалась з надто великим запізненням, тому вкрай важливо компенсувати втрачений час стрімкими діями. Але і цього буде недостатньо, допоки командири не почнуть нести реальну відповідальність за безглуздо втрачені людські життя.

Однак, без ефективних та незалежних судів будь-які зміни в державі зводяться нанівець. Україні потрібна системна судова реформа, що нарешті забезпечить невідворотність відповідальності, а не тільки гучні затримання та нескінченні судові засідання.

Врешті, час робити ставку на власний оборонно-промисловий комплекс. Слід виходити з того, що американська військова допомога припиниться. Ми отримуємо чимало заяв про підтримку з Європи, але скільки з них переростуть у зобов'язання про постачання додаткового озброєння? Чому ми досі не зняли заборону на експорт зброї, що дозволило би нашим підприємствам залучити додаткове фінансування для масштабування та модернізації виробництва?

Але і цього всього буде недостатньо, якщо системні зміни не стануть частиною нашого ДНК. Змінюватись повинна не тільки влада, але і кожен українець та українка. Час взяти на себе відповідальність за власне життя, і усвідомити, що без нашої абсолютної підтримки Україна не вистоїть.

Змінимось, або загинемо (с). Яких змін очікуєте ви?

👨‍💻 Пан Пузіч
Як рухатись до мети, коли немає ні сил, ні бажання?

Мотивація приходить і зникає. Не варто розраховувати, що вона буде з вами завжди. Ба більше, у житті завжди будуть речі, робити які у вас ніколи не буде мотивації.

Якщо діяти лише тоді, коли відчуваєте натхнення, шлях до мети перетвориться на хаотичний набір стрибків та болісних падінь. Це все одно що намагатися переплисти річку, але гребти лише тоді, коли є бажання — течія швидко знесе вас назад.

Як зменшити залежність продуктивності від примх настрою?

📈 Відрізняйте імпульсивні пориви від свідомих рішень

Наш мозок схильний обирати найпростіший шлях до вирішення проблем. Він часто підштовхує нас до легших або приємніших рішень, які дають миттєве полегшення, але не ведуть до довгострокового результату. Саме так працюють імпульсивні пориви.

Перш ніж щось зробити, робіть паузу між почуттями / емоціями / думками та прийняттям рішення. Запитайте себе "Чому я хочу це зробити? Мені дійсно це необхідно чи просто цього хочеться? Чи відповідає це рішення моїм цілям та цінностям? Які можливі наслідки?

Якщо сумніваєтеся, дайте собі час: відкладіть рішення на кілька хвилин, годин або навіть днів. Якщо воно залишиться актуальним, це знак його усвідомленості.

📈 Перетворюйте стежки на звички

Уявіть, що ваш мозок — це джунглі. Аби виконати якусь дію, мозок повинен налагодити зв'язок між різними своїми зонами. Коли ви беретеся за щось нове, доводиться докладати зусиль, аби прокласти стежку між необхідними зонами. І якщо не ходити цією стежкою регулярно, вона заростатиме.

Та коли мова йде про часто повторювальну активність (скажімо, чищення зубів), ця стежка вже перетворюється на широку дорогу. Вам не потрібна мотивація щоб чистити зуби — ви кожного дня просто берете, і робите це.

У кожній стресовій ситуації мозок схильний до найпростішого, протоптаного шляху. Але якщо ви повторюватимете важливу для вас дію достатньо довго та часто, у вас з'явиться нова звичка, яку вам легко буде застосовувати за потреби.

📈 Дійте відповідно до того, ким хочете бути

Людина не просто виконує дії — вона підсвідомо підтверджує свою ідентичність. Якщо ви вважаєте себе людиною, що постійно все відкладає, мозок автоматично використовуватиме це як критерій для прийняття рішень.

Натомість, сформулюйте бажану ідентичність: наприклад, "я людина, яка піклується про своє здоров'я". Щодня виконуйте бодай одну дію, що відповідає цій ідентичності. З часом це відчуватиметься все більш природнім, і вам уже не доведеться змушувати себе — ви просто будете тією людиною, яка це робить.

💡Пам'ятайте, неможливо кардинально змінити життя за день, тиждень чи місяць. Але щоденні маленькі справи ведуть до великих змін.

🔗 Як уповільнити відчуття плинності часу? Розбирались у дописі за посиланням.

Що допомагає вам? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч

Records

20.02.202502:36
4.2KSubscribers
17.02.202523:59
500Citation index
12.09.202423:59
1.6KAverage views per post
12.02.202518:06
995Average views per ad post
18.05.202518:19
12.30%ER
17.08.202423:59
50.45%ERR
Subscribers
Citation index
Avg views per post
Avg views per ad post
ER
ERR
OCT '24JAN '25APR '25

Popular posts Пан Пузіч

Як швидко полегшити головний біль? Науково доведені способи ⬇️

Голова може боліти з безлічі причин. Але один з найпоширеніших різновидів — так званий головний біль на фоні напруги. Його зазвичай спричиняють стрес, м’язове перенапруження, хронічна втома або порушення сну. Це той самий біль, що ніби стискає голову з обох боків, робить вас дратівливими та заважає ясно думати.

Пігулки — не завжди найкращий вихід. Якщо головний біль переслідує вас часто, зловживання знеболювальними може мати зворотний ефект: біль повертатиметься ще сильнішим — це називають медикаментозно-індукованим головним болем.

Але які існують альтернативи?

1️⃣ Всядьтеся зручно, але тримайте спину рівно. Покладіть руки за голову — так, ніби підтримуєте потилицю. Залишаючись нерухомими, переведіть погляд різко праворуч — до самого упору. Затримайте його там на кілька секунд — поки не захочеться позіхнути чи не відчуєте розслаблення. Потім так само — переведіть очі ліворуч, відчуйте розслаблення, повторіть декілька разів.

Ця вправа активує парасимпатичну нервову систему — ту, що відповідає за заспокоєння та розслаблення.Також вона розслабляє м’язи шиї, які часто затискаються на фоні стресу — і саме вони можуть бути джерелом тиснучого болю в голові.

2️⃣ Укладіться зручно, бажано на спину. Покладіть руки на живіт або поруч із тілом. Зробіть спокійний вдих носом — на повні легені. Потім видихніть ротом — але зробіть це максимально повільно. Повторіть 10–12 разів у комфортному темпі.

Подовжений видих перемикає тіло в режим відновлення: уповільнює серцебиття, розширює судини, знижує м’язову напругу. Головний біль поступово слабшає.

3️⃣ Сядьте або вмостіться так, щоб не напружувались шия й плечі. Візьміть до рук цікаву художню книгу та почніть читати. Повільно, без тиску чи поспіху — просто стежте за текстом.

Художня література допомагає переключити увагу з тіла. Зменшується активність у зонах мозку, пов’язаних із тривогою та сенсорним фокусом на болі. Наукові дослідження підтверджують: читання художньої літератури знижує рівень кортизолу — так званого "гормона стресу".

💡Для мене все перелічене справді працює — особливо в комплексі: коли поєдную вправу на очі та подовжений видих як підготовку до читання. Спробуйте, потестуйте — а ще краще, пошукайте додаткові способи розслаблення, які працюють саме для вас.

🔗 Як підготуватися на випадок раптового звільнення? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

Як ви даєте собі раду, коли голова розколюється, але робота сама себе не зробить?

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Які є альтернативи ChatGPT, коли потрібна точність та достовірність?

Збираєте матеріали для презентації, статті чи виступу? Формуєте обґрунтовану позицію для дискусії? Чи просто хочете розібратись у складній темі — без перекручень, вигадок і поверхневих узагальнень?

У ситуаціях, де важлива точність, ChatGPT може підкласти свиню — і зробити це надзвичайно переконливо. Це не баг, а особливість генеративного ШІ: він передбачає найбільш імовірне продовження тексту, а не перевіряє факти у реальному часі.

На щастя, з’являється дедалі більше інструментів, створених саме для точного пошуку, аналізу й роботи з перевіреними даними ⬇️

Perplexity — комбінує зручність пошуку в стилі ChatGPT із точністю класичного Google: відповідає на запит у форматі діалогу й одразу надає посилання на джерела. Ідеально підходить для швидкого фактчекінгу.

Elicit — фокусується на автоматизації дослідницьких завдань: підбирає наукові статті, витягує з них дані, порівнює методології й формує стислий огляд.

Consensus — зручний інструмент для перевірки популярних тверджень з наукової точки зору: шукає відповіді в наукових публікаціях і формулює висновок на їх основі, зазначаючи, наскільки узгоджені результати різних досліджень.

SciSpace — допомагає вивчати наукові статті з вбудованими поясненнями: розшифровує терміни, спрощує складні пояснення, відповідає на запитання прямо в тексті. Корисно, коли треба розібратись у новій темі або швидко зрозуміти суть дослідження.

🔗 Як перетворити ютуб-відео або будь-який сайт на навчальний посібник? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

У яких справах ви би ніколи не довірились штучному інтелекту? Діліться думками в коментарях.

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Системи замість цілей: як досягати довгострокових результатів за допомогою корисних звичок?

Уявіть, що ви вирішили схуднути на 5 кг. Перші кілька днів вас сповнює мотивація: Не пропускаєте тренувань, зосереджено жуєте гречку з курочкою, гордовито відмовляєтесь від нічного перекусу. Здається, цього разу все буде інакше.

Але раптом стається завал на роботі. Працюєте допізна, пропускаєте тренування, замовляєте доставку їжі. Через тиждень дивитесь на вагу — нічого не змінилось. Руки починають опускатися.

Ця ситуація відома під назвою "долина розчарування" — період, коли зусилля вже докладаються, але видимого результату ще немає.

На даному етапі багато хто здається, тому нам потрібна додаткова точка опори — не мета, а система. Мова про набір регулярних, повторюваних дій (звичок), що автоматично ведуть вас до бажаних результатів. Замість того, щоб думати про результат, ви концентруєтесь на процесі.

Нижче ми розглянемо 4 закони формування корисних звичок ⬇️

🚀 Звичка повинна бути простою. Найчастіше все ламається ще на старті — коли люди намагаються змінити все й одразу. Великі, складні цілі виглядають мотивуюче, але стають тягарем для мозку. Перше правило — зробити звичку настільки легкою, що її буде складно не виконати.

Наприклад, замість того щоб одразу бігати по 5 км, почніть із 2-хвилинної прогулянки в кросівках щодня.
Поступово збільшуйте час і темп, коли ця дія стане звичною.

Звичка повинна бути очевидною. Звички запускаються певним тригером (сигналом). Чим чіткіше визначено цей сигнал, тим більша ймовірність, що мозок автоматично почне виконувати бажану дію. Визначте конкретний час і місце, де ви будете виконувати звичку. Прив'яжіть до вже існуючої рутини.

Наприклад, "після того як я зранку почистив зуби, зроблю 10 відтискань".

🎁 Звичка повинна бути привабливою. Щоб вона закріпилася, потрібно, щоб виконання приносило задоволення або асоціювалося з чимось приємним. Об'єднайте нову звичку з приємною активністю.

Наприклад, слухати улюблений подкаст тільки під час тренувань у спортзалі. Тренування стають більш бажаними, бо ви з нетерпінням очікуєте споживання контенту.

🎯 Звичка повинна щось приносити. Щоб мозок захотів повторити якусь дію, йому потрібна негайна винагорода. Використовуйте візуальне відстеження прогресу (календари, трекери звичок). Придумайте маленькі нагороди для себе за регулярне виконання звички.

Наприклад, щоразу після прочитання 15 хвилин книги, дозвольте собі 10 хвилин перегляду серіалу чи відео.

А що робити, якщо звичка зірвалась? Це абсолютно нормально, головне — швидко повертатись до неї. Дотримуйтесь правила "ніколи не пропускати двічі". Якщо ви пропустили один день, зробіть усе можливе, щоб наступного дня повернутись до звички.

🔗 Як попередити депресію? Рецепт профілактики у минулому дописі за посиланням.

Яку звичку вам вдалося втримати найдовше — і за рахунок чого вона прижилась? Діліться порадами в коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Як підготуватися на випадок раптового звільнення?

На мою думку, до такого потрібно бути готовим завжди. Якими би незамінними ви собі не здавались, це, швидше за все, ілюзія. Чому? Бо раціональне керівництво у бізнесі це, на жаль, радше виняток.

У сучасному світі ніхто не застрахований від різких змін. Економічні кризи, реструктуризації компаній, автоматизація процесів або навіть зміна керівництва можуть призвести до скорочення, незалежно від вашої компетентності чи досягнень. Усвідомлення цього допомагає не лише знизити тривогу, а й заздалегідь розробити план дій.

На щастя, є кілька перевірених стратегій, що допоможуть зберігати впевненість і спокій навіть у непередбачуваних ситуаціях ⬇️

1️⃣ Будуйте мережу професійних контактів

Значна частина вакансій ніколи не потрапляє у публічний доступ, формуючи так званий прихований ринок праці. Ці позиції часто заповнюються завдяки рекомендаціям та налагодженим зв'язкам.

Коло контактів допомагає не лише дізнаватися про можливості раніше за інших, але й отримувати підтримку, поради або спільні проєкти, коли це найбільше потрібно.

З чого почати? Підтримуйте контакт зі старими колегами, особливо з тими, хто приймає рішення щодо найму. Визначте десяток впливових осіб у сфері, в якій працюєте, та встановіть з ними зв’язок у професійній соцмережі LinkedIn. Відвідуйте профільні події, знайомтесь з колегами по сфері діяльності.

2️⃣ Розвивайте особистий бренд

Це своєрідний страховий поліс для кар'єри. Особистий бренд — це коли ваша компетентність та досягнення відомі широкому колу фахівців у професійній спільноті. Вас можуть порекомендувати або запропонувати роботу ще до того, як ви самі почнете її шукати. А коли на одну вакансію претендує кілька кандидатів, упізнаваність може стати вирішальною перевагою.

З чого почати? Наприклад, почати вести сторінку в LinkedIn, або ділитись професійним контентом в інших соцмережах. Не обов’язково публікувати часто й багато — достатньо час від часу розповідати про цікаві випадки з роботи або ділитися тим, що нового ви вивчили.

3️⃣ Готуйте фінансову подушку

Навіть найсильніша мережа контактів і впізнаваний бренд не гарантують миттєвого працевлаштування. Фінансова подушка — це ваш запас міцності на час пошуку нової роботи або перекваліфікації.

Рекомендовано накопичити суму, яка покриє щонайменше 3–6 місяців обов’язкових витрат (житло, харчування, медицина, комунальні послуги тощо). Це дозволить уникнути паніки, приймати більш виважені рішення та не погоджуватись на першу-ліпшу пропозицію через фінансовий тиск.

З чого почати? Оцініть свої щомісячні базові витрати. Визначте суму, яку можете стабільно відкладати, і автоматизуйте накопичення (наприклад, за допомогою окремого рахунку, купівлі іноземної валюти, депозитів, військових облігацій та інших активів).

☝️Ніхто не знає, що принесе завтра. Кажуть, важкі часи народжують сильних людей. У такому разі, українці та українки — нація супергероїв.

🔗 Системи замість цілей: як досягати довгострокових результатів за допомогою корисних звичок? Розбирались у минулому дописі за посиланням.

Якби ви могли займатись чим завгодно, яку кар'єру ви обрали би зараз? Діліться у коментарях ⬇️

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Цифровий AI-мозок: як поєднати різноманітні інструменти в єдину екосистему?

Нещодавно я ділився подкастом Юри Гнатюка про AI-щоденник — інструмент, що допомагає не просто накопичувати знання, а використовувати їх для прийняття рішень.

У новому епізоді Юра пішов далі й розповів про 30+ AI-інструментів, які допоможуть втілити цю ідею. Зокрема — для створення контенту, комунікації у вашому стилі, навчання, автоматизації й навіть запуску нових ідей без участі команди.

Усі інструменти особисто протестовані автором подкасту, ІТ-підприємцем Юрієм Гнатюком. А в його телеграм-каналі вони ще й структуровані по категоріях у зручній інфографіці — зберігайте собі: посилання.

Сам подкаст можна послухати на YouTube, Apple Podcasts та Spotify.

👨‍💻 Пан Пузіч — мистецтво спокійного життя в буремні часи
Log in to unlock more functionality.