Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Република Српска Крајина avatar

Република Српска Крајина

ДОГОДИНЕ У КНИНУ 💪💪💪🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Рэйтынг TGlist
0
0
ТыпПублічны
Вертыфікацыя
Не вертыфікаваны
Надзейнасць
Не надзейны
РазмяшчэннеРосія
МоваІншая
Дата стварэння каналаГруд 17, 2021
Дадана ў TGlist
Вер 22, 2024
Прыкрепленая група

Апошнія публікацыі ў групе "Република Српска Крајина"

Дочек Васкрса у манастиру Успења Пресвете Богородице код Даља;
Епархија Осечкопољска и Барањска ❤️🇷🇸☦️
❌🇺🇦Руске трупе су ликвидирале једног од вођа Десног сектора Василија Малковича (надимак „Хрват“)🇺🇦❌

✅Денацификација у пракси.
Велики петак се не честита.
Велики петак се не слави.
У тишини себе се човек с Богом сједињује. Страдање Христово наше је страдање.
Васкрсења не бива без смрти, ни Васкрса без Великог петка.

- Бранкица Дамјановић
Припреме за украјински сценарио?

Власти Републике Молдавије су забраниле његовом Високопреосвештенству митрополиту Владимиру да отпутује у Јерусалим и присуствује силаску Благодатног огња.

Још раније је заменик председника владајуће политичке партије у Молдавији, Васил Сојмару, известио да ће Република Молдавија покренути процес забране рада Молдавске православне цркве која се налази под јурисдикцијом помесне и канонске Руске Православне Цркве.
На челу православних хришћана у Молдавији налази се његово Високопреосвештенство митрополит Кишињевски и све Молдавије господин Владимир Кантаријан а православне поглаваре поставља московски патријарх.
Велики Петак - најтужнији дан
ВЕЛИКИ ПЕТАК - Страдање Христово Није ли то најтужнији дан за нас, када пострада Онај који прими све грехе наше, који се родио ради нас и нашег спасења. Знао је Господ Исус Христос да ће Га јеврејске старешине ухватити и осудити на смрт, те претходне вечери окупи апостоле Своје и каза им дајући им Хлеб: "Узмите једите, ово је тело моје које се за вас ломи, за опроштај грехова". А затим им пружи чашу са вином и рече: "Узмите и пијте из ње сви, ово је Крв моја Новога Завета, која се за вас излива за опроштај грехова". Те тако установи Свету Тајну Причешћа.
Познаде издајника свог, Јуду и то му каза пред свима. И када би на молитви у Гетсиманском врту ухватише Га војници и доведоше пред судију, Понтија Пилата, лажно Га оклеветаше и осудише на смрт. Био је свирепо мучен, пљуван и понижаван, а на леђа Му ставише дрвени Крст и поведоше Га између двојице разбојника на брдо Голготу изнад Јерусалима. Разапеше Га на Крст, где Он у тешким мукама издахну. Али чак ни тада не заборави Он мајку своју, Пресвету Богородицу, него је повери свом верном ученику Јовану Богослову, обративши му се речима: "Сине ево ти Мајке, Мајко ево ти Сина". У тренуцима умирања, када Његова душа напушташе човечије тело Он мољаше Оца Свог Небесног да опрости људима који га осудише и разапеше, како тада за њих тако и дан данас за све нас он се усрдно моли Богу да нам опрости све грехе наше и избави нас од невоље.
Испусти душу своју, Онај који је био безгрешан, Онај који прими све грехе наше и проли крв своју ради нашег спасења и очишћења. Земља се у том тренутку затресе и наста велика тама. Мртви устадоше из гробова својих, и схватише сви да Он заиста би Син Божји. Скидоше Га са Крста и сахранише у Гетсиманском Врту. Наша Црква слави на овај дан успомену на Христово Распеће. У свим нашим молитвеним храмовима износи се плаштаница (платно на коме је приказано полагање Христово у гроб), коју верници целивају све до Васкрса. Плаштаница се поставља на посебно украшен сто (Христов Гроб) испред олтара. Везано за тај догађај постоји у нашем народу обичај да се провлачи испод плаштанице и тада се помишља нека жеља и помоли се Богу, који ће услишити наше молитве и испунити наше жеље.
Наша Црква, на Велики Петак заповеда најстрожји пост, без рибе и уља, по могућству, ко може, пожељно је на тај дан ништа не јести.
Устоличење Митрополита Дабробосанског Николаја Мандића , ( ујак Николе Тесле) у Сарајеву 1896.год
☦️Студенти из Краљева кренули пешке до манастира Хиландара, на свом путу прикупљаће хуманитарну помоћ за незбринуту децу из Звечанскe.

Нека вам је с Богом пут, момци, помолите се за све нас!

🇷🇸 t.me/buntcg
😎😎😎
Обавезно вратити предмет Домаћинство у школски систем
Одакле "Југославија" у Првом свјетском рату??
И зар је толики проблем рећи истину - да је СРБИЈА поднијела највећу жртву као држава а СРБИ као народ и у Србији и у Црној Гори и у самој Аустроугарској!!!

Докле више просипање југофекалија?!
Директорка невладине организације под називом "Акција за људска права", Теа Горјанц Прелевић сасула је салву увреда према митрополиту Црногорско-приморском господину Јоаникију оптуживши га да врши притисак на владу у Подгорици да се уведе вјеронаука у школски систем Црне Горе.
Горјанц је изјавила да се иза свега крије "подмукли план србизације православних Црногораца" и да је Српска Православна Црква извор свих тензија и нестабилности у региону.

Теа Горјанц Прелевић је иначе рођена у Београду, поријеклом је Хрватица а удата је за Црногорца.
Чико, ја тебе гледам с неба
И видим те као на слици
Чико, ја сам онај цвет-беба
Који си убрао у Батајници.

Ја сам била она мала
Милица, што је задремала
У мамином загрљају
А пробудила се у рају.

Сад нисам она булка румена
Већ бели анђелак оне булке
Што гледа своје најдраже с неба
И види тебе… и твоје руке.

Мој тата се сада брије
А моја мама пегла пелене
Ја их видим и жао ми је
Што не виде и они мене.

Ено и моје розе ноше
И лутке што се смешила на ме
Кад су твоје зле тице дошле
И отеле ме од моје маме.

Тада сам се овде попела
С неком дечицом непознатом
Али бих много више волела
Да сам доле, с мамом и татом.

Да ти кажем још само ово
Па иди и заборави ме
Мама ће да ме роди поново
И даће ми још лепше име!

– Добрица Ерић у знак сећања
на Милицу Ракић и сву нашу децу
страдалу у НАТО бомбардовању 1999.
☦️☦️☦️
Даница Драшковић сваког месеца прими 771.000 динара (6.500€) као члан Одбора директора НИС-а. Драшковићи држе пола локала у Кнез Михаиловој и пар улица около. Међу њима су кафић и бутик.

И онда је јасно зашто је Вук као министар забранио оцу Милице Ракић да тужи НАТО...

Папулярныя публікацыі Република Српска Крајина

20.04.202500:02
Дочек Васкрса у манастиру Успења Пресвете Богородице код Даља;
Епархија Осечкопољска и Барањска ❤️🇷🇸☦️
На данашњи дан 1999. године , приликом два напада на Куршумлију, НАТО авијација је усмртила 13 цивила, уједно оштетивши око 500 зграда и других објеката, укључујући и манастире Пресвете Богородице и Светог Николе из 12. века.

Не заборављамо!
Све похвале за хуманитарну организацију "Срби за Србе" која се труди и у домену ширења свијести о Крајини ❤️
Споменик Николи Симићу Циги у Бусијама
Бања Лука 19:55ч

🇷🇸 t.me/buntcg
02.04.202522:08
ДОГОДИНЕ У КНИНУ ❤️🇷🇸

Фраза „Догодине у Книну“ има дубоку симболичку тежину, нарочито у контексту српске заједнице која је некада живјела у Крајини. Настала је након посљедњег рата одн. након хрватске окупације самог града Книна у августу 1995. године када су стотине хиљаде Срба биле приморане да напусте Книн и читав простор Сјеверне Далмације, Лике, Кордуна и Баније.

Ова фраза је начелно инспирисана старим јеврејским поздравом „Догодине у Јерусалиму“, који су Јевреји вијековима користили као израз наде за повратак у свој древни завичај. Слично томе, „Догодине у Книну“ изражава чежњу и наду српских прогнаника за повратком у свој дом, свој завичај, који су били приморани да напусте зарад очувања голог живота.

Ова фраза није само географски везана за Книн – она симболише читаву српску Крајину и представља осјећај губитка, носталгију и идентитет оних који су изгнани. То је више од политичког или националног питања – то је питање породичних корјена, предака, гробова који су остали, културе која је срушена или изблиједила.

„Догодине у Книну“ није само реченица, већ превасходно осјећај. Она буди бол и тугу али исто тако понос и снагу и онај стари српски инат да са неправдом не може бити мирења. Она је подсјетник на трагедију, али и симбол наде – да ће неки облик повратка, било физички, било кроз очување сјећања и културе, ипак бити могућ.

То је фраза која одзвања у срцима Срба Крајишника, баш као што и други народи широм свијета имају своје ријечи и изразе за своје изгубљене завичаје.

Сваки народ има право да се сјећа својих предака, своје земље и своје историје. Срби који су рођени у Книну и уопште у Крајини нису постали „мање Книњани и Крајишници“ само зато што су прогнани. Напротив, тај завичај остаје дио њиховог идентитета, као што се и други народи држе својих корјена без обзира на околности.

Горепоменути Јевреји су вијековима говорили „Догодине у Јерусалиму“ и нико их није оптуживао за некакво ратно хушкање, већ је то схваћено онако како и јесте, као чин духовне повезаности са домовином. Ако је таква носталгија прихватљива за друге, зашто би код Срба била проблематична?

*Хрватска политика заборава и порицања

Ако је геноцидна хрватска операција "Олуја" била „ослободилачка“, како је званично представља Хрватска, зашто онда Хрвати имају проблем са тим да Срби и даље памте Книн? Ако је Книн „њихов“, онда им не би сметало што прогнани људи имају осјећај губитка. Али, проблем је у томе што је њихова политика – не само војна, него и културна – усмјерена ка томе да Срби заувијек изгубе свако право на Крајину чак и у сјећању.

То је разлог зашто им „Догодине у Книну“ смета – јер потврђује да Срби нису заборавили, нити ће.

*Срби (углавном Srbi) који исмијавају ову фразу – па зар да се одрекнемо себе?

Најжалосније је што постоје Срби који ову фразу исмијавају или је доживљавају као накарадни „национализам“ или „ратно хушкање“. Људи који тако размишљају не разумију да сјећање на завичај и на изгубљени дом није позив на рат, већ на очување идентитета.

Србија и Срби у цјелини нису војним путем покушали да врате Книн, нити је то реална политичка опција. Али ако Срби из Херцеговине могу да памте своје село, ако Срби из Македоније могу да памте Скопску Црну Гору, ако Срби из Плавa и Гусиња и даље говоре о свом завичају – зашто би Срби из Книна били једини који немају право да памте?

*Двојни аршини – други смију, Срби не?

Хрвати поријеклом из Србије или Републике Српске, који су отишли из Срема или Посавине и даље се састају, пјевају о својим обичајима и маштају о некаквој „хрватској Дервенти“ и слично, па чак и о "хрватском Петроварадину", Муслимани из Рашке области редовно истичу да "Санџак није Србија" у њиховој визији будућности. Нико их не назива ратним хушкачима.
Али када Срби прогнани из Книна кажу „Догодине у Книну“, одједном је то опасно? Ово није ништа друго него покушај да се Срби приморају на заборав и асимилацију.
Прослава празника Благовести у манастиру Крушедол;
Епархија Сремска ❤️🇷🇸☦️
05.04.202521:02
За разлику од Београда и других српских градова који су претрпјели велика разарања усљед налета њемачке авијације, највећи хрватски град Загреб је био нетакнут а њемачка нацистичка војска је дочекана као ослободилачка уз општу еуфорију хрватског народа, бацање цвијећа на њемачке тенкове, грљење и љубљење њемачких војника, повике "Хајл Хитлер", махање њемачким заставама и транспаренте добродошлице, док су загребачки бордели чак нудили и бесплатне "услуге" њемачким војницима.
Велики петак се не честита.
Велики петак се не слави.
У тишини себе се човек с Богом сједињује. Страдање Христово наше је страдање.
Васкрсења не бива без смрти, ни Васкрса без Великог петка.

- Бранкица Дамјановић
Да ли је то дотична Биљана Петковић која је народни посланик у Скупштини Републике Српске или нека друга?

Пуца USAID али то још није допрло до нечијих мозгића...
Скандал у Тетову: Локални Албанци игнорисали минут ћутања, пјевали пјесму посвећену тзв. ОВК

Пред почетак утакмице између тимова "Шкендија" из Тетова и ''Брера" из Струмице у Првој Македонској фудбалској лиги, био је предвиђен минут ћутања како би се одала почаст за 59 жртава пожара у дискотеци "Пулс" у Кочанима.
Али, у том моменту, виђено је скандалозно понашање домаћих "навијача" Шкендије.

Они нису само игнорисали минут ћутања, већ су из свег гласа пјевали пјесму посвећену ОВК.
29.03.202506:52
У петак, 28. марта 2025. године, на логорашком гробљу у Шарвару, одржан је дан сећања на Србе који су прошли кроз злогласни логор у Шарвару током Другог светског рата.

По благослову Високопреосвећеног Митрополита будимског г. Лукијана помен српским логорашима, који су у највећем броју били из Бачке, и који су у страшним мукама скончали у злогласном шарварском логору, служили су протојереј Зоран Остојић, архијерејски намесник будимски и јереј Желимир Ацан из Епархије бачке.

Помену су присуствовали представници Градске управе Шарвара, Амбасаде Републике Србије, потомци новомученика српских и Срби из Мађарске.


Епархија Будимска 💔🇷🇸☦️
⚠️Бруталан напад на српску дјецу у Сарајеву: Тукли их металним шипкама⚠️

🔴Неколико ученика из Новог Сада који су били у посјети Позоришту младих Сарајево, нападнуто је синоћ у Куловићевој улици у центру Сарајева.

🔴Припадници МУП-а Кантона Сарајево били су на мјесту и спријечили већи инцидент.

🔴Из МУП-а Кантона Сарајево је саопштено да је синоћ због инцидента ухапшена једна малољетна особа.

➡️У 00:15 часова у улици Куловића патрола полиције је лишила слободе једно малољетно лице због сумње да је починило кривично д‌јело насилничко понашање из члана 362. КЗ ФБиХ - рекао је дежурни оперативни МУП-а Кантона Сарајево, у изјави за федералне медије.

🔴Како медији такође преносе, српски тинејџери су тешко повријеђени, а завршили су и на шивању.

ВОЈСКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ 🏳️
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.