Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці avatar
Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці
Кар'ера і праца
Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці avatar
Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці
Кар'ера і праца
❓Чи можна відмовити працівнику у прийнятті на роботу за віком?

✅Відмовити працівнику у прийнятті на роботу за віком можливо тільки у разі, якщо законодавством встановлені вікові обмеження для певної категорії працівників. Наприклад, посади державної служби, рятівники, водолази та інше.

⚠️Між тим, відмова в прийомі на роботу за ознаками віку – це дискримінація особи в трудовій сфері, або ейджизм, коли людину не беруть на роботу, тому, що їй 45+. Забороняється також відмова в прийнятті на роботу громадянина з мотивів досягнення ним пенсійного віку (ст. 11 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці і інших громадян похилого віку в Україні" Згідно цього закону Держава гарантує кожному ветерану праці та громадянину похилого віку належний рівень життя, задоволення різноманітних життєвих потреб, подання різних видів допомоги, зокрема, шляхом реалізації права на працю відповідно до професійної підготовки, трудових навичок і з урахуванням стану здоров'я).
Цього дня Україна разом з демократичними державами Європи вшановує пам’ять загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. У 2023 році на державному рівні цей день був установлений Законом України, аби наголосити: війна – це не геройство, а трагедія, яку ми зобов’язані не допустити знову.

Україна не святкує перемогу — Україна вшановує. Ми зберігаємо пам’ять про мільйони загиблих, про героїзм українців, які боролися у різних арміях Антигітлерівської коаліції, у підпіллі, в русі спротиву. Ми визнаємо, що ця війна стала можливою через змову двох тоталітарних режимів — нацистського в Німеччині та комуністичного в СРСР, і обидва несли українському народу злочини та репресії.

Понад 8 мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на українських землях, загинули внаслідок цієї трагедії.

Сьогодні Україна знову опинилася на передовій боротьби – цього разу проти російського імперіалізму та нового зла – рашизму.

Ми шануємо кожного, хто наближав перемогу над нацизмом

Пам'ятаємо. Перемагаємо.
⁉️Чи має право працівник, щодо якого вчинявся мобінг, на компенсацію нанесеної йому шкоди?

✅У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування.

Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя
Чи має право підприємство за наявності вакансії прийняти на роботу студента, який навчається на денній формі навчання та проходить практику?

✅Так. Порядок проведення практики студентів вищих навчальних закладів України затверджений наказом Міністерства освіти України від 08.04.1993 № 93, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 30.04.1993 за № 35. Практика студентів є невід'ємною складовою частиною процесу підготовки спеціалістів в вищих навчальних закладах.

За наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загальнопрофесійну підготовку за програмою практики.
❓Що робити із заборгованістю з виплати заробітної плати? Що робити, коли в період воєнного стану немає можливості нарахувати і виплатити заробітну плату, або можна нарахувати, але не можна виплатити?

✅Заробітна плата має виплачуватися не менше двох разів на місяць. Це норма. Але зараз ми маємо справу із форс-мажорними обставинами. Якщо виплата здійснюється через установи банків – то об’єктивних підстав для невиплати заробітної плати набагато менше, ніж при виплаті заробітної плати у касі підприємства.

‼️Відповідно до статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

☝️Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
❓Чи має право роботодавець відмовити працівнику в прийнятті листка непрацездатності, якщо в листку непрацездатності не вказано код хвороби?

✅Якщо в листку непрацездатності відсутня інформація про діагноз і шифру МКХ-10, це не може бути підставою для відмови в оплаті такого листка непрацездатності. Про причину непрацездатності можна дізнатися за кодом, підкресленим у відповідній графі.

✅Відповідно до пункту 3.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406532 у графі “”Діагноз первинний”” лікар указує первинний діагноз у перший день видачі листка непрацездатності.
🔴Психосоціальні ризики – це будь-які ризики, пов’язані з небезпеками, що виникають у процесі організації роботи внаслідок соціальних факторів та аспектів робочого середовища й можуть завдати психологічної, соціальної чи фізичної шкоди.

✅Фактори психосоціальних ризиків – це аспекти планування або управління роботою, які збільшують ризик несприятливого впливу, що призводить до стресу, пов’язаного з роботою, посилення стресу, не пов’язаного з роботою, або впливає на здоров’я та добробут окремих працівників.

📌Психологічні ризики можуть стосуватися, серед іншого, змісту роботи чи робочого графіка, конкретних характеристик робочого місця або можливостей кар’єрного розвитку. Наприклад, спосіб організації трудової діяльності, зокрема високі вимоги до роботи, низький рівень контролю над роботою (тобто повноважень на ухвалення рішень щодо роботи) і нечіткі ролі, можуть загострити стрес, пов’язаний із роботою, та підвищити ризик виснаження, емоційного вигорання, тривоги та депресії.
❓Яка відповідальність для роботодавців за порушення організації медичних оглядів працівників?

✅Для роботодавців наступає адміністративна відповідальність за порушення організації медичних оглядів працівників (ч. 5 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Зокрема, тягне за собою накладення штрафу на працівників від чотирьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
‼️Люди, які живуть з ВІЛ, та особи, які належать до груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, наділені всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами України.

У статті 2-1 Кодексу законів про працю України вказано, що будь-яка дискримінація у сфері праці залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД заборонена.

Передусім на підставі ВІЛ-позитивного статусу особи забороняється:

🔹відмовляти у прийнятті на роботу;
🔹звільняти з роботи;
🔹відмовляти у прийнятті до освітніх, медичних закладів, до закладів соціальної опіки і піклування та соціальних служб;
🔹відмовляти у наданні медичної допомоги та соціальних послуг.

Якщо роботодавець наполягає на проведенні таких обстежень перед прийняттям на роботу, відмовляє особі у працевлаштуванні через підозру або наявність у неї ВІЛ/СНІДу або звільняє з цих підстав з роботи – його дії незаконні й можуть бути оскаржені у суді.

Детальніше➡️ http://surl.li/pmhcy
✅Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері праці має вагоме значення для належної реалізації кожною людиною конституційного права на працю.

Виключення гендерної дискримінації у цій сфері є надважливим і для формування громадянського суспільства, де кожна працездатна людина матиме рівний обсяг прав та можливостей, з урахуванням пільг та обмежень, встановлених законодавством, для отримання роботи не в залежності від її статі, а виходячи з рівня фахових теоретичних знань, певних практичних вмінь та навичок, освіти, тощо.

📌Гендерна рівність – це рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

❗️ Жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці.

👉Читати далі - http://surl.li/wzrofr
‼️Для швидкої взаємодії з інспекторами Міжрегіонального правління функціонує сервіс «Інтерактивний інспектор», який створений з метою оперативного надання консультацій з питань трудових відносин та безпеки праці у найзручніший для вас спосіб.

📌Відповіді на найбільш актуальні питання розміщені:
- на інформаційному порталі Держпраці;
-
у розділі Запитання/відповіді;
-
на Телеграм-каналі Управління;
- у Фейсбук.

📌Якщо ви не знайшли відповідь, то можете отримати її у дистанційному режимі:
- за телефоном: +38(098) 651-71-84
- електронною поштою: interaktuvnyiinspector_cz@ukr.net.
- заповнивши форму для отримання роз’яснень – https://forms.gle/FBmJfz77Rf7TTasF7
❓Який об’єкт вважається об’єктом підвищеної небезпеки?

‼Об'єкт, який згідно з законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру, вважається небезпечним.

⚠️Згідно з п.3 та п.4 Порядку ідентифікації та обліку об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 (далі – Порядок ідентифікації), суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об’єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об’єкта, організовує проведення його ідентифікації.

✅Потенційно небезпечний об’єкт вважається об’єктом підвищеної небезпеки відповідного класу у разі, коли значення сумарної маси небезпечної або декількох небезпечних речовин, що використовуються або виготовляються, переробляються, зберігаються
чи транспортуються на об’єкті, дорівнює або перевищує встановлений норматив порогової маси.
❓Яка квота встановлена для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві?

Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю” встановлено, що для роботодавців, які використовують найману працю встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця.

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю поширюється як на підприємства, установи, організації, так і на фізичних осіб підприємців
❗️За даними КМУ гендерний розрив в оплаті праці в Україні становив 18,6%. На практиці це означає, що жінкам доводиться працювати більше, щоб отримувати стільки ж, скільки чоловіки — в середньому за життя це 6,5 років додаткової праці.

‼За різними підрахунками, які можна зустріти у відкритих джерелах, Україні потрібно понад 100 років(!), щоб подолати гендерний розрив в оплаті праці. Щодо кроків, які необхідні, щоб це відбулося: як з боку держави, так і суспільства, експерти зазначають, що зараз в Україні діє Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року, яка має на меті скоротити такий розрив з сьогоднішніх 18,6% до 13,7%.

☝Здебільшого в низькооплачуваних сферах — доглядова, освіта, медицина тощо — більшу частину посад обіймають жінки. Жінкам важче просуватися кар'єрними сходами, щоб обійняти вищу посаду і, відповідно, отримувати більший дохід. У галузі промисловості, де переважно працюють чоловіки, жінки отримують на 25% менше в середньому.
❓Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?

✅Медичний огляд є важливою складовою забезпечення безпеки та здоров’я працівників на робочому місці. Згідно з вимогами законодавства, медичний огляд є обов’язковим для таких категорій працівників:

📌Працівники, зайняті на важких роботах. Ця категорія включає працівників, які виконують фізично важку працю, що може мати негативний вплив на їхнє здоров’я.

📌Працівники, зайняті на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. Це стосується робіт, де працівники піддаються впливу шкідливих речовин, високих температур, шуму, вібрації та інших небезпечних факторів.

📌Працівники, що виконують роботи, де є потреба у професійному доборі. До таких робіт належать ті, де від стану здоров’я працівника залежить його здатність виконувати певні професійні обов’язки.

📌Особи віком до 21 року. Незалежно від професії та виду діяльності, молоді працівники повинні проходити медичний огляд, щоб забезпечити їхнє здоров’я та безпеку на робочому місці.
❓Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?

✅Необхідно зібрати пакет документів і подати їх до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Роботодавець подає:
📌заяву за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, в якій роботодавець підтверджує, що посада, на якій застосовуватиметься праця іноземця або особи без громадянства, відповідно до законів України не пов’язана з належністю до громадянства України і не потребує надання допуску до державної таємниці;

📌копії сторінок паспорта іноземця або особи без громадянства з особистими даними разом з перекладом на українську мову, засвідченим в установленому порядку;

📌кольорова фотокартка іноземця або особи без громадянства розміром 3,5 x 4,5 сантиметра;

📌копія проекту трудового договору (контракту) з іноземцем або особою без громадянства, посвідчена роботодавцем.
Пакет документів залежить від категорії працівника до якої відноситься іноземець.
❓Розлучена жінка виховує дитину з інвалідністю. Чи має право батько дитини на додаткову відпустку?

✅Так, має. Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, надається одному з батьків (матері або батькові). Батько на рівні з матір’ю має право на додаткову відпустку як працівник, що має дитину з інвалідністю, але за умови, що мати не скористалася такою відпусткою у відповідному році. Проте, у разі якщо батько позбавлений батьківських прав, він не має права на таку відпустку.
❓Чи можна відмовити працівнику у прийнятті на роботу за віком?

✅Відмовити працівнику у прийнятті на роботу за віком можливо тільки у разі, якщо законодавством встановлені вікові обмеження для певної категорії працівників. Наприклад, посади державної служби, рятівники, водолази та інше.

⚠️Між тим, відмова в прийомі на роботу за ознаками віку – це дискримінація особи в трудовій сфері, або ейджизм, коли людину не беруть на роботу, тому, що їй 45+. Забороняється також відмова в прийнятті на роботу громадянина з мотивів досягнення ним пенсійного віку (ст. 11 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці і інших громадян похилого віку в Україні" Згідно цього закону Держава гарантує кожному ветерану праці та громадянину похилого віку належний рівень життя, задоволення різноманітних життєвих потреб, подання різних видів допомоги, зокрема, шляхом реалізації права на працю відповідно до професійної підготовки, трудових навичок). Така відмова може бути оскаржена ними до суду.
‼️Кожен четвертий українець готовий прийняти ризиковану пропозицію роботи за кордоном або в іншому населеному пункті. 27% респондентів погодились би прийняти хоча б одну ризиковану пропозицію щодо роботи за кордоном чи в Україні, зокрема:

- 17% готові працювати без офіційного працевлаштування;
- 13% за кордоном та 9% в Україні готові працювати у замкнених приміщеннях без змоги вільно залишити робоче місце;
- 2% за кордоном та 2% в Україні готові вiддати роботодавцю мобiльний телефон чи iншi особистi речi на перiод працевлаштування;

❓Як зрозуміти, що ви чи ваші знайомі потрапили у ситуацію, пов'язану з торгівлею людьми?:
⚠️вас позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
⚠️вам погрожували, били або ґвалтували, знущалися або чинили психологічний тиск;
⚠️вас примушували відпрацьовувати вигадані борги;

❓Що робити, якщо ви потрапили в таку ситуацію:
📌Збережіть спокій: паніка може ускладнити ситуацію.
📌Намагайтеся запам'ятати деталі.
📌Шукайте допомогу.
⁉️Чи потрібно подавати повідомлення до територіальних органів ДПС про прийняття учня на виробничу практику?

✅Для проходження виробничої практики слухачами професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та організаціями.

За виконані учнями роботи під час виробничої практики підприємства здійснюють оплату праці відповідно до укладених договорів про навчально-виробничу практику за фактично виконану роботу.

Ці кошти перераховуються на розрахунковий рахунок ПТНЗ з метою виплати учням 50 % зарплати за проходження виробничої практики. Інші 50 % зарплати, нарахованої за час виробничої практики учням ПТНЗ, використовуються навчальним закладом.

На підставі вищенаведеного, трудові відносини із учнями ПТНЗ під час виробничої практики не виникають, трудові договори не укладаються, повідомлення про прийняття працівника на роботу до органів ДПС не подається
❓Чи зараховується період простою до стажу для надання щорічної додаткової відпустки за роботу у шкідливих умовах?

✅Ні. Під час простою дія трудового договору з працівниками продовжується, проте вони не виконують свої посадові обов’язки. Періоди роботи, що дають право на щорічні додаткові відпустки, визначені частиною першою статті 9 Закону України «Про відпустки» (час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, час щорічних основної та додаткової відпусток та час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу).

Таким чином, працівник не має права на щорічну додаткову відпустку за період простою.
📱📄 єДозвіл: бізнесу стало легше подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази (МТБ)

Послуга стала доступною на порталі Дія в розділі «Бізнесу» як самостійна послуга. Щоб нею скористатись:

1️⃣ Перейдіть за посиланням: Дія – Реєстрація декларації відповідності
2️⃣ Натисніть «Подати декларацію» та авторизуйтеся через КЕП або Дія.Підпис.
3️⃣ Заповніть форму, вказавши дані про бізнес та об’єкт.
4️⃣ Ознайомтесь із декларацією та підпишіть електронним підписом.

Проєкт єДозвіл реалізується Міністерством економіки України у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та фінансується Європейським Союзом у межах проєкту EU4DigitalUA, що впроваджується FIIAPP.
❗️Особа з інвалідністю поряд з іншими має право заробляти собі на життя працею, яку вона вільно вибрала чи на яку вона вільно погодилась.

✅Якщо особа з інвалідністю вирішила працевлаштуватись, їй необхідно надати роботодавцеві такі документи:

– паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
– трудову книжку;
– документ про освіту;
– довідку медико-соціальної експертної комісії;
– виписку з акта-огляду медико-соціальної експертної комісії, де вказується строк, група інвалідності та її причина;
– індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, яка є обов’язковою для виконання всіма роботодавцями;
– трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
❗️Роботодавець, який працевлаштує молодь за направленням служби зайнятості, має право на компенсацію у розмірі 50% мінімальної заробітної плати.

✅Отримати таку компенсацію може роботодавець, який працевлаштував безробітних:

📌віком до 25 років, які мають страховий стаж не більше 12 місяців;
📌віком до 35 років – на перше робоче місце.

За отриманням компенсації може звернутись роботодавець (юридична особа та фізична особа – підприємець).

Компенсація виплачується кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування. Загальна тривалість виплати від 6 до 12 місяців протягом двох років.

Детальніше➡️ bit.ly/3DDrR5
Паказана 1 - 24 з 821
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.