Забезпечення відповідності праву ЄС - що треба знати Україні?
Україна зараз проходить (і буде проходити наступні роки) процес законодавчого наближення до права ЄС. Але як з цим у самих державах-членах?
⏰ Станом на 1990, держави-члени відставали у транспозиції (тобто, прийнятті у національне законодавство) близько 30% директив щодо Єдиного ринку. У 2010х ця цифра зменшилась до 0,7% - хоча є підозри, що ця цифра дещо занижена, оскільки ця інформація повідомляється самими країнами. Водночас, середня затримка у транспозиції директив у 2024 збільшилась до 18.3 місяців порівняно з 8 місяцями у 2021.
⚖️ Щорічно, від 1500 до 1900 справ про порушення права ЄС відкриваються щодо держав-членів. Частина з них передаються у Європейський Суд Справедливості, щоб забезпечити виконання. Разом з тим, Єврокомісія ініціює все менше і менше кейсів, що негативно відбивається на ступені відповідності і ефективності застосування норм права ЄС.
Які уроки може винести для себе Україна, щоб уникнути у майбутньому проблем?
🔹 При забезпеченні відповідності, більше уваги слід приділяти виконанню Регламентів - технічних актів нижчого рівня, ніж Директив, які вимагають прийняття окремого національного законодавства. Регламентів вже утричі більше, ніж Директив, тож саме їхнє невиконання часто стає предметом спорів.
🔸 Важливо не просто транспонувати акт права ЄС у національне законодавство, але і реально його виконувати, адже багато кейсів щодо нон-комплаєнсу ініціюються саме через неправильне застосування норм права ЄС.
🔹 Більше уваги слід приділяти впровадженню права ЄС на локальному рівні, адже до 70% актів права ЄС належать до відповідальності локального рівня урядування.
🔸 Громадяни і приватні компанії гратимуть важливу роль у виявленні невідповідностей національного законодавства праву ЄС, а відтак важливо, щоб вони розуміли механізми взаємодії і з ними проводились широкі консультації для якнайкращого врахування їхніх інтересів.
Загалом, процес транспозиції довгий, подекуди - нудний, але він є невідʼємною частиною нашої інтеграції та забезпечить наш вступ у належний час.