Кілька слів про грантову допомогу США, яку "ніхто не бачив".
Сергій Марченко, засновник рекрутингової агенції “Борщ”
19 000 українських мікро, малих та середніх фермерських підприємств отримали в 2023-24 р.р. грантову допомогу від US AID. Це були добрива або насіннєвий матеріал, які видавалися безкоштовно, коштом американських платників податків.
В планах на 2025 рік у US AID була допомога добривами і насінням для 15 000 українських фермерських господарств. Для цього виділялося по 1-2 тони добрив для кожного господарства. В грошах це приблизно 25-50 тис грн на господарство, або 375 - 750 млн грн в масштабах країни.
Специфіка ММСП в тому, що у них, зазвичай, немає грошей і добрива вони не купують. Програма US AID дозволяє таким бідним мікропідприємцям отримати добрива безкоштовно і підвищити урожайність на 20-30%, а прибуток ще більше – інколи вдвічі і більше.
В цьому році через популізм Трампа і Маска українські аграрії не отримають добрив на посівну. А значить, 15 000 фермерських господарств зароблять менше. Хтось ледве зводитиме кінці з кінцями. Хтось збанкрутує. А хтось, зовсім не дотичний до сільського господарства, напише в соцмережах, що так їм і треба, грантожерам.
Але правда в тому, що навіть якщо ви нічого не знаєте про американську грантову допомогу, ви бачите її кожен день: коли у вас тече з крана вода, гріють батареї, коли купуєте продукти в магазині.
І в цьому році ви всі відчуєте, що таке американські гранти на власному гаманці. Бо посівна без добрив означає меншу урожайність. Менша урожайність – дефіцит харчів. Дефіцит харчів – висока ціна на харчі. Звичайно, можливо когось зігріє думка, що ЛГБТ теж не отримали грант, але більшість просто буде не в змозі купити своїм дітям те, що раніше могли.
До речі, ще одна цікавинка. А ви знаєте, чому депутат Мар'ян Заблоцький так радів блокуванню американських грантів? У 2019 р. ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» написала лист Зеленському з проханням не включати Заблоцького в список Слуги Народу, бо він тісно пов'язаний з агрохолдингом Кернел.
Звичайно, чим гірше малим фермерським господарствам, тим краще хазяям Заблоцького, бо великі агрохолдинги скуплять за безцінь землі дрібних фермерів.