Канада теоретично може стати членом Європейського Союзу — Politico
Хоча вступ Канади до ЄС звучить фантастично, у нашому світі вже нема чого дивуватися. Згідно з останнім опитуванням, 44% канадців підтримують ідею вступу до Євросоюзу, 34% — проти. Це стало особливо актуально на тлі напружених відносин із США через торговельну війну та хамську поведінку Трампа.
Відповідно до статті 49 Договору про ЄС, членами можуть бути лише «європейські держави», що нібито виключає Канаду. Але чіткого юридичного визначення «європейськості» немає. ЄС має заморські території (у Карибах, Тихому океані та Арктиці), а значить — географія не все.
Що кажуть експерти:
📍Гізель Боссе (Маастрихтський університет): «Бути європейцем — це, швидше, стан розуму. Канада — це особливі європейці: у них схожі соціальні цінності, правова система та європейське коріння».
📍Франк Шіммельфенніг (ETH Zurich): Канада «за духом та інститутами ближче до ЄС, ніж багато чинних кандидатів» (наприклад, Туреччина чи Грузія).
Але є і скепсис:
📍Переконати, що Канада — європейська країна, буде вкрай складно.
📍Вступ вимагає глибокої трансформації політичної свідомості: східноєвропейські країни говорили про «повернення до Європи», а Канада — ні.
📍Це може викликати обурення в інших країн-кандидатів, які стоять у черзі десятиліттями (Туреччина, Грузія).
📍І, звичайно, французькі фермери будуть в сказі через страх конкуренції.
Брюссель задоволений результатами опитування, але нагадав — членство доступне лише для європейських країн.
Новий прем'єр-міністр Канади Марк Карні вже відвідав Францію, де обговорював з Еммануелем Макроном зміцнення економічних, оборонних та торгових зв'язків. Це може бути натяком на тіснішу інтеграцію з Європою — нехай і не у вигляді повноцінного членства.
Країни ЄС разом із Канадою та Великою Британією склали б потужний блок, який міг би протистояти як волюнтаризму Трампа, так і російській загрозі.