17.01.202409:02
19.12.202319:59
Адмін сусіднього каналу показує своє нерозуміння стану речей української економіки військового часу, порівнюючи її з Німецькою Імперією часів 1 світової та СРСР часів 2 світової.
Нумо проаналізуємо основні цифри запланованого бюджету та ВВП на 2024 рік:
Видаткова частина нашого бюджету на 2024 рік становить 3.31 трільйони гривень. ВВП на наступний рік планується в розмірі 7.64 трильйонів гривень, тобто видаткова частина бюджету становитиме близько 43% ВВП.
На військові видатки з суми загальних видатків піде близько 1.83 трільйони гривень, тобто близько 55% всіх видатків або близько 24% від ВВП (тут не враховані видатки на поліцію і СБУ).
Ок, автор додає ще донати на ЗСУ, нехай це загалом складатиме 30% ВВП або близько 2.29 трільйона.
А тепер, власне, де помилка у порівнянні із вказаними державами часів 1 та 2 світових
Помилка полягає у неврахуванні джерел фінансування цих видатків Україною
Власна дохідна частина бюджету із власних доходів (податки, акцизи, доходи від діяльності державних підприємств і т.д.) складає близько 1.77 трільйона гривень, тобто лише 23% від ВВП — порівняйте цю цифру із 43% видатків від ВВП.
Дефіцит бюджету відповідно (видатки мінус доходи) складатиме близько 1.57 трільйона гривень, або близько 20% ВВП.
Тобто ми фінансуватимемо наші видатки лише трохи більше ніж на половину.
Всю іншу частину наших видатків (дефіциту бюджету) ми плануємо фінансувати переважно за рахунок зовнішніх запозичень і грантової допомоги від країн Заходу.
В цьому і полягає головна різниця із Німецькою Імперією та СРСР – ці країни майже повністю фінансували власні видатки за рахунок своїх же доходів, ми ж будемо лише трохи більше половини.
Тому то для нас економічний тягар війни і близько не такий важкий, як для вказаних країн.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
17.12.202318:30
Очікуємо новий інфляційний звіт НБУ в кінці січня/початку лютого.
13.12.202312:36
16.11.202317:13
08.01.202403:29
Дивлюсь зараз, як українки вступають у на різноманітні навчальні/наукові програми, починаючи з бакалаврських (які мене не цікавлять, бо я вже застарий) закінчуючи програмами PhD в престижних західних університетах.
Звісно я не знаю ситуації в кожному окремому університеті, але знаю про існування різноманітних програм допомоги українським аспірантам та магістрам, а також тим, хто хоче вступити на програму PhD.
Звісно, далеко не всі університети автоматично гарантують вступ на PhD-програму поза конкурсом просто через той факт що ти маєш українське громадянство, проте зараз українцям набагато легше вступити на такі програми через позитивну дискримінацію, а також завдяки адаптаційним курсам і програмам, які надають університети біженцям вже на місцях.
Зрозуміло, що зараз цими всіма перевагами користуються переважно жінки, через неможливість виїзду чоловіків за кордон.
Я б теж хотів поступити на PhD-програму в якомусь хорошому виші, але не можу із об'єктивних причин.
Я вже писав про відповідні покращення для майбутніх професійних можливостей жінок через отримання трудового досвіду за кордоном та вивченню іноземних мов, яких на разі не мають чоловіки.
Це все в майбутньому впливатиме на соціальні процеси в Україні, і цей вплив ще потрібно буде досліджувати, хоча вже можна спробувати змоделювати майбутні наслідки (звісно зробивши поправку на те, що такі уявні експерименти можуть виявитись неточними/неправильними), і далеко не всі з цих наслідків позитивні.
Хоча збільшення українського представництва у експертній та науковій спільноті західних країн нам вигідне, проте значний статевий дизбаланс може мати деякі специфічні наслідки.
Я відчуваю деяку несправедливість в цьому, але я звісно не збираюсь ані проводити, ані закликати до якихось дій на зразок акцій на кордоні "випустіть студентів закордонних вишів закордон", які відбувались на початку війни.
Деколи потрібно бути фаталістом і сприймати події, які відбуваються навколо тебе як данність, яку потрібно прийняти.
І тут мова навіть не про патріотизм і не про готовність бути мобілізованим, а про більш загальні речі.
P.S. Аналізуючи свій виклад думок, який я представив вище, я подумав, що війна змінює ціннісні установки в нас у спосіб, який далеко не очевидний.
Загалом збільшення рівня фаталізму та відчуття, що від тебе мало що залежить, які я помічаю у собі, загалом є негативною тенденцією в плані еволіції цінностей (якщо, наприклад, використовувати Інглхарта).
16.12.202320:57
По результатам опитування, буду в першу чергу досліджувати місто Київ.
Перші на черзі – Подільський і Печерський райони, по ним будуть перші ж результати.
Вже запустив скріпт, думаю сього вже будуть перші результати
05.12.202313:21
📊 OECD оприлюднила результати міжнародного тестування PISA (Program for International Student Assessment) за 2022 рік
Це стандартизовані три тести для 15річних учнів шкіл, які проводяться у різних країнах для оцінки успішності засвоєння знань у трьох галузях: математика, науково-природничі дисципліни (science) та читання.
Результати для України у порівнянні із аналргічним тестуванням 2018 року загалом втішають мало:
📈 Математика
Падіння з 453 балів у середньому в 2018 році до 441 балу в середньому у 2022 році (-2.6%)
📖 Читання
Падіння з 466 балів до 428 балів, -8.2%
🔎 Науково-природничі дисципліни
Падіння з 469 до 450 балів, -4.1%
Загальне падіння суми всіх трьох екзаменів – з 1388 до 1319 балів, -5%.
При чому різниця у математиці між хлопцями та дівчатами становить 10 балів на користь хлопців, у читанні – 23 бали на користь дівчат, у науково-природничих дисциплінах – 0.6 бала на користь дівчат.
Видно вплив ковідного дистанційного навчання та стресу від війни.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
19.11.202314:13
11.11.202316:02
⚡️ До вашої уваги підбірка ТОПОВИХ українських каналів в телеграмі:
✌️ Макс Гадюкін – канал, який проканал
🤌 політ технолога - канал про сучасну українську та світову політику, де вам пояснять чим фракція відрізняється від фрікції
🍉 Медвежатко - політичний та військовий гумор для вузьких верств суспільства
👨🦯 Над пропастью кринжи - канал, присвячений рефлексії по діях Росії, України та загалом світу і війни. Політичний постмодерн in a nutshell
📈 Вісті економіки ‒ інформативний канал про економіку світу та України, де вам розкажуть, коли буде долар по 5
🦞 Канал про аніме — це канал не про аніме, а зручний агрегатор, з повагою до інтелектуальної власності авторів оригінальних мемів
🗿 Викрадення історії - канал про історію, яку не розказують у школі
☠️ KASHPUR – знімав для Netflix, пив віскі, потім став воєнкором. А що, не можна?
✊🏿 Intermarium – Польща не лише для полуниці, Чехія клепає пиво замість зброї. Заходьте читати РЕАЛЬНО європейські новини
🤹♂ Kamena Boristhenidas - канал, присвячений архітектурі України, подорожам та повазі до Ясновельможного пана гетьмана
Підписуйтесь, аби в бути в курсі справ!
13.12.202313:15
До речі, післязавтра буде засідання ради ЄС, на якому підтвердять (або ні) рішення Єврокомісії про початок переговорів з Україною про вступ до ЄС.
Переговори про вступ до ЄС – це остання стадія процесу євроінтеграції (першою стадією є подача заявки країною на отримання статусу кандидата, другою – надання статусу кандидата, і власне третьою є сам початок переговорів провступ країни до ЄС), яка передує самому вступу до ЄС. Хоча ця стадія і остання, вона може тривати довгі роки.
Наприклад, в середньому для країни-нинішніх членів ЄС цей процес зайняв 5 років, але для Румунії – 7 років, для Польщі – близько 6 років, для Португалії та Іспанії – близько 7.5 років.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
04.12.202312:19
🇺🇦 Населення України по оцінці МВФ у 2021 році становило 41 мільйон, у 2022 становило майже 35 мільйонів (падіння кількості населення в 6 мільйонів), а до 2026 року населення має становити ті ж 35 мільйонів.
Доларовий ВВП на душу населення в Україні в 2021 році становив 4874, у 2022 - 4607, а у 2026 році має становити близько 5900 доларів.
🇺🇿 При цьому МВФ оцінює зростання населення в Узбекистані з 35 мільйонів у 2022 році до 38 мільйонів у 2026 році, а зростання доларового ВВП на душу населення з 2279 доларів у 2022 році до 3375 доларів у 2026 році.
Якщо оцінки МВФ правильні, то станом на 2026 рік розрив ВВП на душу між Україною та Узбекистаном має становити близько 1.8 рази.
🇹🇯 В Таджикістані ВВП на душу в 2026 має становити 1460 доларів, а кількість населення буде 10.5 мільйонів.
Тобто розрив між прогнозованим ВВП України та Таджикістану становитиме взагалі 4 рази.
🇰🇬 Населення Киргистану у 2026 році також значно зросте і становитиме 7.4 мільйони, а ВВП на душу в доларах у 2026 буде 2120.
Розрив із ВВП на душу у порівнянні із Україною становитиме близько 2.8 рази.
📈 За таких умов, при правильному підході Узбекистан, Таджикістан та Киргистан стануть привабливими Україні джерелами залучення демографічних ресурсів.
Якщо оцінки МВФ правильні, то за допущення закінчення війни у кінці 2024 року в 2026 році Україна вийде на плато по поверненню власних громадян з-за кордону, тобто більше повернути наших громадян з ЄС наврядчи вдасться.
Також у 2026-27 роках за умов активного припливу західних інвестицій і відповідно економічного зростання в Україні скоріше всього вийде працевлаштувати максимум із своїх власних безробітних, тоді і настане потреба у залученні робочих рук з інших країн.
Я не є експертом у міграційній політиці, проте мені здається, що при видачі робочих віз та видів на місце проживання громадянам інших країн потрібно надавати пріоритет у залученні молодих сімей із маленькими дітьми, які будуть асимілюватись вже в Україні.
При видачі робочих віз для залучення неодружених громадян інших країн, або тих, які одружені, але вирішать приїжджати сюди без сімей, потрібно встановити гендерну квоту, з якої мінімум 50% буде зарезервовано для жінкок.
Нагадаю, що автор дотримується загалом консервативних поглядів, і до 24 лютого 2022 року притримувався загалом негативного відношення до масового залучення трудових мігрантів із інших країн.
Проте через катастрофічне рішення української влади з початком війни випускати за кордон всіх (а не, наприклад, тільки тих, які тікали із окупованих або зруйнованих війною районів) жінок та дітей у нас вже є такий демографічний провал, який складно собі уявити.
Із близько 6 мільйонів людей, які виїхали, переважна більшість становлять жінки фертильного віку та жінки середнього віку, які взяли з собою своїх дітей.
Значна частина цих людей після закінчення війни в Україну не повернеться.
Якщо ми не будемо залучати мігрантів після війни, то вже через 15-20 років демографічний провал не дасть нам економічно розвиватись майже ніяк, через що на нашому економічному майбутньому – та й взагалі майбутньому як народу – буде поставлено важкий кам'яний хрест.
Нам доведеться в перспективі побудувати нову національну ідентичність, яка буде інклюзивною для мігрантів, які захочуть тут жити разом з нами.
Або так, або ми просто зникнемо.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
19.11.202301:39
2/2
Друге.
Арендт права в тому, що навіть в умовах тоталітарної влади у людей залишається моральний вибір, і вони його роблять.
Приклад – окупована німцями Данія. Датчани не хотіли допомагати німцям проводити "остаточне вирішення єврейського питання", і навіть німецький контингент SS, який був у Данії, через кілька років взаємодії із місцевим населенням сам був менш схильним до проведення геноциду, і як результат – євреїв у Данії загинуло у відсотковому відношенні менше.
Так само російський солдат, який отримував наказ проводити "фільтраційні заходи" проти українського населення, міг по-різному ставитись до виконання цього наказу.
Наказ можна ігнорувати, саботувати, не виконувати - і понести за це певну відповідальність від свого керівництва, але залишитись людиною.
Арендт виводить два поняття - відповідальність і вина.
Вина лежить на безпосередніх командирах і виконавцях геноциду.
Путін, керівництво і вертикаль ФСБ, керівництво армії, окупаційна адміністрація, весь ієрархічний ланцюжок від рфівського командира, який давав наказ на проведення "фільтраційних заходів" і до солдата, який катував і вбивав безпосередньо - винні, і мають понести свою кару за міжнародним (або, віримо і сподіваємось – за українським) закодавством.
А відповідальність лежить на всьому народі рф, всіх громадянах росії. Відповідальність йде вслід за твоїм паспортом, оскільки твоя держава дає тобі плюси, бо ти користуєшся її іменем і авторитетом перед іншими державами, наприклад коли отримуєш візу, подаєшся на якусь квоту або сподіваєшся на юридичний захист і підтримку за кордоном від посольства чи консульства твоєї країни.
Але громадянство несе і свої мінуси у форматі відповідальності за дії твоєї держави по відношенню до інших держав і народів.
Тому росіяни по закінченню війни мають понести відповідальність за дії своєї держави. Це не означає, що їх всіх треба відправити до в'язниці.
Але це означає, що вони мають понести ряд обмежень в міжнародному полі і віддавати частину своїх доходів на виплату репарацій, як це робив німецький народ після всього, що він накоїв під час Другої Світової війни.
10.11.202308:45
💰рф збільшує видатки у бюджеті на цей рік на $37 млрд через війну
рф додала до свого бюджету на цей рік щонайменше 3,4 трлн руб. ($37 млрд), що ще більше посилює інфляційні ризики в економіці та підкреслює зростання вартості війни в Україні, пише Financial Times.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
04.01.202423:17
18.12.202313:00
🌍 Актуальний Курс Валют двічі на день у вашому телеграмі.
💡Наші Переваги:
- Актуальність: Ми надсилаємо курси валют двічі на день.
- Зручність: Легкий та зрозумілий формат без зайвої інформації.
- Надійність: Наші дані завжди оновлені та достовірні.
🔔Переходь в канал, вмикай сповіщення та будь в курсі
13.12.202312:36
Дуже гарна пісня Тараса Компаніченка про бій під Ілловаськом, рекомендую до прослуховування.
16.11.202322:01
Мій старий знайомий по Могилянці Максим збирає на нову машину для свого батальйону (минулу прошили осколки від арти чи мінометів москалів до стану, коли вона не заводиться).
Закиньте хто скільки може, я йому повністю довіряю, сміливо надсилайте.
07.11.202321:31
🚛 Поляки заблокували пропускні пункти на українському кордоні з вимогою повернути систему дозволів для наших перевізників через Польщу
Хто не знає, що таке дозволи, поясню:
До початку великої війни у 2022 році для перевезень через європейські і не тільки країни кожна фура повинна була мати дозвіл від країни, по якій вона буде їхати або в якій буде відвантажувати товар.
Кожне окреме перевезення фури мало мати один дозвіл - якщо цей дозвіл був виданий національним органом країни.
Вийнятком були міжнародні дозволи CEMT, які давали право на кілька перевезень однією фурою, але таких дозволів у порівннянні із національними було надзвичайно мало.
Країни визначали та видавали національні дозволи на рік до початку цього календарно року.
На початку року поляки завжди давали нам кількість своїх дозволів, яка в кращому випадку складала 50% від нашої потреби (а переважно 30-35%). В середині року наше Міністерство інфраструктури починало переговори з поляками - потрібно сказати що не тільки з ним, а із словаками, мадярами та чехами також, але попит на дозволи з цих країн був значно менший ніж на польські - і йому вдавалось "вибити" у поляків ще декілька десятків тисяч дозволів на поточний рік, але поляки ніколи не задовільняли потреби наших перевізників в дозволах навіть на 70%.
Таким чином полький уряд підтримував своїх перевізників, до яких були змушені звертатись українські експортери в умовах, коли українські перевізники не могли задовільнити попит наших експортерів через брак дозволів.
Майже одразу після початку повномасштабного вторгнення ЄС і національні уряди скасували вимогу для українських перевізників отримувати будь-які дозволи на перевезення в ЄС взагалі.
І от польські перевізники почали бунтувати проти цього, оскільки українські далекобійники відбирають в них роботу.
Черговий, після блокади експорту нашого зерна, прояв дружби від сусідів-поляків.
👉 Підписатись 👈
📈 Вісті економіки
Паказана 1 - 24 з 57
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.