Потрібно 2 мирних роки, щоб відновити нормальну роботу ЗАЕС.
Виконавчий директор НАЕК «Енергоатом», сказав в інтерв’ю, що необхідно подолати «серйозні проблеми», включаючи недостатню кількість охолоджувальної води, персоналу та вхідного постачання електроенергії, перш ніж компанія зможе знову почати безпечно виробляти електроенергію.
Тим часом Трамп висловив зацікавленість взяти ЗАЕС під контроль, хоча така можливість вважається дуже віддаленою.
«Енергоатом» готовий відновити станцію, але для цього знадобиться виведення російських військ і розмінування та демілітаризація об’єкта.
Такий перезапуск Україною займе «від двох місяців до двох років» в середовищі «без будь-якої загрози з боку військових», тоді як перезапуск росії під час війни «буде неможливим навіть для одного блоку [реактора]».
Шість реакторів можна буде запустити лише після завершення програм безпеки, включаючи випробування ядерного палива в активних зонах реакторів, оскільки воно перевищило шестирічний «проектний термін».
Завод і без того небезпечний, враховуючи, що він використовувався як «військова база з наявною військовою технікою», а також там, «імовірно, була якась зброя та вибухові матеріали».
росія визнала, що встановила міни між внутрішнім і зовнішнім периметрами станції, «щоб стримати потенційних українських диверсантів», тоді як інспектори ядерної служби МАГАТЕ повідомили, що на місці присутні озброєні війська та військовий персонал.
На брифінгу в США сказано, що українські реактори, хоч і були спочатку радянської конструкції, «еволюціонували інакше» від своїх російських аналогів і «особливо системи безпеки». Фахівці, які пройшли навчання в росії, які заміняли український персонал, були «недосвідченими» в роботі з українськими варіантами.
Спроба відновити станцію росією майже напевно не буде прийнята або підтримана Україною. За його словами, для підключення до заводу знадобиться перепідключення трьох додаткових ліній високої напруги 750 кВ.
Атомний реактор вимагає значної кількості енергії для повсякденної роботи, і три з чотирьох високовольтних ліній пройшли з територій, які зараз окуповані росією. "Вони самі зруйнували лінії", - сказав виконавчий директор «Енергоатом», лише для того, щоб росія виявила, що інженери не можуть відновити їх, оскільки війна триває, додав він.
Лише дві лінії залишаються для підтримки об’єкта в холодному режимі: лінія 750 кВ, що йде з України, і ще одна лінія 330 кВ – хоча у восьми окремих випадках обстріли порушували їх постачання електроенергією, змушуючи станцію покладатися на резервні генератори.
Експерти кажуть, що необхідно будувати насосну станцію, оскільки не вистачає охолоджувальної води. Руйнування російськими військами дамби Нової Каховки у червні 2023 року призвело до перешкоди легкому забезпеченню необхідною водою з Дніпра.
#The_Gurdian