Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Синови Сварога avatar

Синови Сварога

Ратничка одежда
Рэйтынг TGlist
0
0
ТыпПублічны
Вертыфікацыя
Не вертыфікаваны
Надзейнасць
Не надзейны
Размяшчэнне
МоваІншая
Дата стварэння каналаJul 01, 2022
Дадана ў TGlist
Nov 05, 2024

Рэкорды

10.04.202523:59
515Падпісчыкаў
15.02.202523:59
100Індэкс цытавання
30.11.202423:59
123Ахоп 1 паста
09.11.202423:59
123Ахоп рэкламнага паста
30.03.202523:59
14.44%ER
02.03.202514:30
18.70%ERR

Развіццё

Падпісчыкаў
Індэкс цытавання
Ахоп 1 паста
Ахоп рэкламнага паста
ER
ERR
DEC '24JAN '25FEB '25MAR '25APR '25

Папулярныя публікацыі Синови Сварога

Ратничке тетоваже

О словенским ратницима покривеним тетоважама, говори нам Ибн Фадлан у својим пропутовањима кроз Источну Европу. Те описује своје сусрете са Словенима и Варјазима из Кијевске Рус: "Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени, не носе тунике никакве већ гологруди иду само у панталонама и туником огрнутом са једне стране тела; Од краја ноктију једнога од њих (Руса) па све до врата разгранате су различите слике у зеленој или тамно плавој боји које подсећају на дрвеће и томе слично". Што нам говори да је арапски путописац се сусрео са тетоважама први пут.
Кијевска Рус је истовремено била прави спој словенских и германских ратничких култура које су загосподариле и европским степама.

По записима Ђакона Лава (византијског историчара) велики словенски кнез Свјатослав ратник до своје сржи који је владао из свог седла од једног бојног поља до другог, је исто носио тетоваже као симбол његовог високог рода и ратничког статуса. И ако је Сватослав германског порекла био, слична мода је била забележена код Вендских ратника (Западних Словена).

Доста се у научним круговима полемисало о пореклу тетовирања међу старим Европљанима. Опште је познато да код старих Германа нису забележене никакве тетоваже, међутим са појавом Англа и Саса у Британији забележено је да су имали обичај украшавања коже у виду перманентних ожиљака. Сматра се да су тако и Варјази који су дошли у додир са Словенима почели да се тетовирају под њиховим утицајем. Док вероватно да су и Словени у додиру са степским културама које су проистекле из скитске културе су и усвојили обичај тетовирања.

До нашега доба, традиционалне словенске тетоваже преживеле су само међу босанским Србима, изображене симболима сунца и биљака. Птице грабљивице (соко, орао, сова) и звери (медвед, вук, рис), змије као и митска бића (грифон, једнорог) служили су да увећају заштитну моћ, а у случају тетоважа тиме би оснажиле човека непосредно што је сигурно имало дубље претхришћанско наслеђе и порекло.

Синови Сварога 😃
Ратничке тетоваже код Скита

Недавно смо писали о занимљивом претхришћанском феномену код европских ратника, а то су биле тетоваже о којима имамо историјских записа и занимљивих археолошких доказа.

Прошли пут смо се позабавили сведочанствима о тетоважама код Срба и Словена из Кијевске Рус за које стоје разне теорије како су се почели да се тетовирају. Наиме код генетски и културно сродних Скита и Сармата је био исто јако често случај тетовирања међу ратницима, од којих се сматра да је и дошао тај утицај међу Словене па напослетку и Варјашке колонизаторе који су се настанили међ Источне Словене.

Шта знамо даље о тетоважама код Скитско-Сарматских племена. Прво и пре свега Скитска култура како је име наденуто за целу номадску културу између 9. века п.н.е. па до 3. века н.е.  која је живела на евроазијским степама се простирала од простора данашње Галиције и Волињије па све до степских пространстава у Централној Азији где су имали додира са античким кинеским краљевинама.

Скитска племена су била јако ратоборна и сурова јер и простор на ком су живели није био ништа друкчији. Ратничка култура је бича јако изражена и скитска историја је пуна записа о страшним ратницима и њиховим краљевима.

Тетоваже врло вероватно су биле статусни симбол међу ратницима у Скитским племенима. У пронађеним телесним остацима једне скитске мумије из 3. века п.н.е. кожа се одупрла зубу времена и оставила доказ о тетовирању код античких Скита. Можемо видети разне шаренолике симболе у виду животиња које су симболисале моћ код степских народа попут јелена, коња, степских лавова и тигрова али ту су били и разни симболи митолошких бића од којих најчешће се појављује мотив грифона. Верује се да су сматрали тетоваже имали магијску заштиту и да су оснаживале човека који би их носио, и било симбол велике храбрости.

Синови Сварога 😃
Словенска надмоћ

Инспирација за нашу најновију мајицу је проистекла из мало познатих али славних поморских подухвата Словена у средњем веку. Иако првобитно наши преци нису били вешти морепловци, како је експанзија Словена напредовала тако су и Словени се прилагођавали. Брзо су усвајали нове вештине и технике ратовања па су тако убрзо постали страх и трепет на морима које историја неправедно је врло штуро забележила.

Како су Словени из прапостојбине стигли до обала Балтичког, Црног и Јадранског мора брзо су и постали озбиљан фактор на истим. Од Арконе до Паганије Словени су били ноћна мора, док је Кијевска Рус господарила Црним Морем и слала огромне армаде дракара на богате обале исламског калифата и византијске империје.

Као једно јако упечатљиво сведочанство Словенске надмоћи на мору поделићемо са вама запис из 12. века о последњим западнословенским племенима која су се опирала насилној христијанизацији и у тој борби опустишла Данску и Саксонију. Наиме у задњем покушају да Бодрићи засијају на челу коалиције словенских племена они су се на челу са својим кнезом Никлотом немилосрдно обрушили на своје старе непријатеље Данце. Како је данска краљевина већ два века неуспешно покушавала да покори Словене, и није више била у снази, био је прави час за словенску инвазију. Никлот са својом здруженом војском се обрушио на данска острва и опустошио их у потпуности, док је Данце продавао у робље почео је насељавати Словенима сад празна острва по Балтику. Словени сада последњи викинзи вратили су дух неког прошлог времена када се о викинзима приповедало са страхом. Словенска хитрина и муњевите тактике су парирале некад славним данима када су скандинавски викинзи харали Европом а сад су и сами били мета истих.

Синови Сварога 😃
Опис Руса(Варјага) по извештају Ахмада Ибн Фадлана арапског писца и трговца из средњег века.

"Видео сам Русе на њиховим трговачким пустоловинама, улогореним код Волге, никад нисам видео савршеније физичке примерке људи, високи као урмине палме, плави и румени; не носе никакве тунике ни огртаче, али мушкарци умеју да носе одећу која покрива једну страну тела."

Када су трговци стигли на пристаниште пијаце, искрцали су се са својих чамаца, носећи хлеб, месо, лук, млеко и алкохол и отишли до високог комада дрвета, на ком су била исклесана лица налик људским, који је посађен у земљу и окружен малим фигурама иза којих се налазио комади дрвета који су били посађени у земљу. Када су трговци стигли до идола, поклонили су се и замолили богове за успешну трговачку мисију, говорећи: „Господе, долазим из далеких земаља и повео сам са собом пуно робиња које вреде пуно, и пуно самурских крзна" наставио би све док не би набројио сву робу коју је понео и онда би наставио са молбом:  "Донео сам ову понуду!" одаљавајући се од дара који је наменио богу, наставио би са: "Желим да ми пошаљете трговца који има много динара и драхми и који ће куповати од мене шта год желим да продам без ценкања око цене коју наместим." У случају да не успе да прода сву робу, вратио би се пред кумир за неколико дана са новим даровима.

Ако би напротив посао био успешно и брзо свршен, казао би: "Мој бог је услишио све моје захтеве, па је мој ред да му се одужим!". Онда би заклао неколико оваца и крава, део меса би поделио сиромашнима, док би остатак принео као дар испред кумира и осталих мањих фигура које су се налазиле око кумира. Главе од оваца и крава би везао за највеће парче дрвета које је посађено у земљу (кумир), што би привукло псе у токи ноћи који би појели. То би трговац схватио као повољан знак са небеса, и сматрао да је бог задовољан његовим даровима и да их је прихватио.

Синови Сварога 😃
25.03.202513:52
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.