Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Ми знамо ко смо avatar

Ми знамо ко смо

Рэйтынг TGlist
0
0
ТыпПублічны
Вертыфікацыя
Не вертыфікаваны
Надзейнасць
Не надзейны
Размяшчэнне
МоваІншая
Дата стварэння каналаFeb 23, 2022
Дадана ў TGlist
Apr 17, 2025

Папулярныя публікацыі Ми знамо ко смо

Његовој светости патријарху српском г. Порфирију, његовом високопреосвештенству митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију, епископу будимљанско-никшићком г. Методију, свештенству и свим вјерницима Српске Православне Цркве, желимо радостан Ускрс — Христос васкрсе!

Нека радост данашњег празника, дан побједе живота над смрћу, донесе духовну снагу Србима свим и свуда: желимо вам добро здравље, мир, лични и национални просперитет. Живјели!
На данашњи дан 1999. године, НАТО агресор је, без одобрења Савјета безбједности Уједињених нација и противно међународном праву, бомбардовао Савезну Републику Југославију.

Прва жртва злочиначког насртаја на једну суверену земљу, био је војник Саша Стајић – младић настрадао у касарни „Милован Шарановић” у Даниловграду (исте ноћи рањена су још три војника). Те вечери бомбардовани су још и циљеви у Подгорици, између Бара и Улциња, Сутомора и Будве. Војник Саша Стајић одликован је постухмно орденом трећег степена, нажалост, његовој породици и пријатељима је – у првој држави која се, противно доминантном мњењу и без најширег консензуса, прикључила НАТО алијанси након што је од овог савеза била бомбардована – забрањено да му, на мјесту страдања, одаје почаст.

1/2
24.03.202510:53
Од тог 24. марта 1999. свирепо бомбардовање Србије и Црне Горе је трајало све до средине јуна. Признати српски пјесник из Црне Горе, Новица Тадић, казао је како смо за тих једанаест седмица на небу посматрали коначну пропаст западне цивилизације.

Током трајања НАТО агресије погинуло је између 1.200 и 2.500 људи, укључујући и дјецу; уништено је 25.000 стамбених објеката, укључујући школе и вртиће. Нисмо и нећемо никад заборавити.

2/2
Већ седмицама, од стране цивилиног сектора и дијела медија – као одговор на народну иницијативу да Вјеронаука добије статус факултативног предмета у основним и средњим школама – трају покушаји да се перфидном замјеном теза манипулише перцепцијом грађана. Овакви иступи, не само да су несумњиви показатељ заосталих тековина превазиђеног тоталитарног устројства, већ одражавају још једну од фундаменталних противрјечности у односу на питање европских интеграција које управо ови друштвени фактори узимају за политички, културни и цивилизацијски императив. Са једне стране, наиме, ови су центри самозвани носиоци очекивања да се Црна Гора правно, политички, економски и културно интегрише у ЕУ, док са друге стране, агресивном и депласираном кампањом, одбијају тако темељан предмет као што је вјерска настава – који, у основним и средњим школама, постоји не само у Грчкој или у Пољској, већ и у Њемачкој, Аустрији, Италији итд.

1/3
17.04.202512:41
Штавише, управо је крајем 2024. године орг. COMECE (Комисија бискупских конференција Европске уније) презентовала документ о вјерској настави у европским школама, у коме, између осталог, стоји: „Вјерско образовање помаже ученицима да разумију историјске и културне димензије европске прошлости али и данашњице. Чиме се продубљује разумијевање европског насљеђа које је директно повезано са хришћанством.” Дакле, неумољива је чињеница да је у већини држава ЕУ „вјерско образовање” предмет у школама, стога приступ црногорског законодавца не представља европску праксу, већ изузетак од ње.

У Црној Гори се, међутим, под плаштом бриге за основне слободе или под кринком борбе против могућих злоупотреба, погрешно презентује концепт Вјеронауке као што се погрешно тумачи и појам секуларности. Наша земља, очито, не посједује западноевропску политичку традицију гледе односа са вјерским заједницама, нити, изгледа, жели да је развије. Овдашњи политичари у појам секуларизма често учитавају оно што је заправо милитантни атеизам, сасвим стран искуству западних европских демократија. Чак и ако узмемо и „најсторжи” модел секуларизма који познаје Европа – француски модел тзв. „лаицитета”, примјетићемо да је он толерантнији према вјерској настави од приступа који његују политичари у Црној Гори. Он, на примјер, дозвољава и стално запослење духовника у лицејима, како би се старали о духовним потребама ученика, па и један слободан дан у седмици, поред недјеље, за остварење вјерских потреба ученика. Поред тога, француско законодавство дозвољава и класичну, конфесионалну вјерску наставу у државним школама у одређеним регионима, итд.

2/3
Сама вјерска настава, заправо, није ништа друго до облик школског садржаја кроз који се ученици упознају са темељним истинама своје вјерске заједнице, њеном историјом, културом и обичајима. Она, дакле, не нуди идеолошке обрасце, нити политички профилише ученике, већ тежи да их едукује и описмени. Такође их подсјећа на вриједности емпатије, учтивости, алтруизма. Уопште, на оне вриједности које чиле у постмодерном друштву, те би враћање вјеронауке означавало не само повратак једној од образовних традиција Црне Горе него и значајан допринос изградњи грађанске солидарности и индувудуалне солидности будућих генерација. Српска заједница у Црној Гори поздравила би такав чин и због свега наведеног, али и цијенећи да би се црногорско друштво на тај начин уједно приближило својој отуђеној историјској основи и вратило у породицу европских држава које баштине модел сарадње, а не антагонизма Цркве (и осталих вјерских заједница) са државом.

3/3
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.