💰🇭🇺 Money make the world go round або ж куди поділись 500 мільярдів форинтів Національного банку Угорщини?
В Угорщині знову корупційний скандал: Державна аудиторська служба Угорщини порушила кримінальне провадження через серйозні фінансові порушення на суму майже 500 мільярдів форинтів (~1,2 млрд дол. США), що стосуються активів Угорського національного банку (УНБ).
У 373-сторінковому звіті висвітлено масштабні зловживання державними коштами, відсутність належного нагляду з боку керівництва банку та сумнівні інвестиції з боку фондів, пов’язаних із УНБ, а також компаній, що ними керують.
💸 PADME
І ні, це не відсилка до Зоряних війн
Велика частина аудиту зосереджена на розслідуванні діяльності фонду Pallas Athene Domus Meriti Foundation (PADME). Як зазначено на сайті фонду, його метою є «створення цінностей у сферах інтелектуального капіталу».
Історія цього фонду тягнеться ще із 2013 року, коли ексголова УНБ Дьордь Матольчі був призначений головою Нацбанку Угорщини. Через рік перебування Матольчі на посаді, УНБ перевів 260 мільярдів форинтів (€650 млн за тогочасним курсом) на рахунки новоствореного PADME. Суперечки, у тому числі й судові, стосовно цих коштів тривали до 2018, проте майже ніяких результатів не принесли.
⚙️ Розберімося зі ще складнішою схемою
Разом із заснуванням PADME, була створена компанія Optima Investment Ltd, якій було доручено керувати активами PADME у розмірі 550 млрд форинтів. Але звідки взялись додаткові 300 мільярдів?
Окрім PADME у цій справі фігурує Фонд Університету Ноймана Яноша. Разом із реформою угорських ЗВО у 2020 році був створений університетський фонд із початковим капіталом у 600 мільйонів форинтів. Проте впродовж двох років фонд отримав від держави сумарно 150 мільярдів форинтів на розвиток інфраструктури та «інші витрати, необхідні для виконання цілей фонду». Та замість інфраструктури ці кошти були інвестовані у облігації тієї самої Optima Investment.
Окрім цього, у розслідуванні фігурує MBH Bank, який надав «Оптімі» кредит у розмірі €170 млн. Фінустанова частково належить державі, а іншим її власником є Льорінц Месарош, близький друг прем'єр-міністра Віктора Орбана.
У звіті також розглядається покупка «Оптімою» польської компанії з нерухомості GTC, яка до 2024 року сплатила понад 40 мільярдів форинтів за десять об’єктів, пов’язаних із бізнес-інтересами Дьордя Матольчі та його близького знайомого Балажа Сараза.
Проте звіт не обмежився лише Дьордем. Серед усіх витрат держкоштів є пов’язані із сином Дьордя Матольчі, Адамом Матольчі, та його близьким оточенням. Як приклад, розглягемо реставрацію штаб-квартири банку в Будапешті, на яку витратили 82 мільярди форинтів — майже в 1,5 рази більше, ніж планувалося спочатку. Вартість робіт значно зросла, а контракти, як не дивно, отримали компанії, пов’язані з бізнес-партнерами Адама Матольчі
📝 Висновки
Отже, управління активами та інвестиції здійснювалися через непрозору та заплутану структуру, що включає компанії, що так чи інакше пов'язані з УНБ, і фонди прямих інвестицій. Згідно зі звітом, така структура майже унеможливлювала точну оцінку фактичної вартості активів. Окрім цього, у документі наголошується на численних схемах із нерухомістю, сумнівних інвестиціях, непрозорій структурі управління та багаторазово завищених витратах.