Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
СУСПІЛЬНЕ КУЛЬТУРА avatar
СУСПІЛЬНЕ КУЛЬТУРА
新闻和媒体
СУСПІЛЬНЕ КУЛЬТУРА avatar
СУСПІЛЬНЕ КУЛЬТУРА
新闻和媒体
11.05.202517:40
«Євробачення-2025», новий Папа Римський та повернення Віталія Козловського — головні новини тижня від Суспільне Культура:

🔹 Перший півфінал «Євробачення-2025» пройде уже 13 травня — розповідаємо, де дивитися, хто виступатиме, а також як можна проголосувати. Також розкриваємо попередні прогнози на переможця цьогорічного конкурсу.

🔹 Костюми гурту Ziferblat на цьогогрічне «Євробачення» викликали гарячу дискусію в сомережах — Іван Фролов поділився, яку ідею закладав у образи. Свою думку висловили і експертки з моди — читайте детальніше у матеріалі.

🔹 Jerry Heil виступить в інтервал-акті «Євробачення-2025».

🔹Коментуватиме «Євробачення» для українців Тімур Міршниченко із зірковоми співкоментаторами — розповідаємо у матеріалі хто це. Також вперше трансляції будуть доступні з перекладом жестовою мовою.

🔹 У Ватикані обрали нового Папу Римського — ним став Роберт Прево, який взяв собі імʼя Лев XIV.

🔹 10 травня стартувала архітектурна бієнале — читатей у матеріалі, як обирали проєкт від України, що варто про нього знати, а також розмову з аватаром Тамари Косміної, який на основі ШІ створила для виставки її онука Богдана.

🔹 Помер Валерій Шевчук — письменник-шістдесятник і лауреат Шевченківської премії.

🔹 У програмі La Cinef у Каннах покажуть фільм «Моя бабуся — парашутистка» режисерки Поліни Піддубної.

🔹 Україна братиме участь у книжковому ярмарку у Варшаві — розповідаємо про національний стенд та програму подій.

🔹 На фестивалі документального кіно Sheffield DocFest покажуть два українські фільми, які розповідають історії про війну.

🔹 У Львові відбудеться фестиваль пам'яті госпітальєрки Ірини Цибух «Чеки».

🔹 Конфлікт, який тривав більше ніж 10 років, закінчився: Віталій Козловський виплатив усі борги Ігорю Кондратюку. Як співак тріумфально повернувся на українську сцену та як став TikTok трендом — читайте у матеріалі.

🔹Фільму «Королеви радості» вручили спецвідзнаку на кінофестивалі у Австрії.

Щоб не пропустити головні новини культури, підписуйтеся на Telegram-канал Суспільне Культура
🎬 Каннський кінофестиваль оголосив програму Cannes Classics: він відкриється «Золотою лихоманкою» Чапліна

У межах ювілейної програми покажуть понад два десятки відреставрованих фільмів, документальні премʼєри, а також класику від Джона Ву, Едварда Янга, Стенлі Кубрика та Мілоша Формана. Почесний гість Квентін Тарантіно візьме участь у спеціальній дискусії про Джорджа Шермана.
11.05.202512:05
Бірюзовий хідник розпочато!✨
У Криму померла Ельвіра Емір-алі Капніст — кримськотатарська поетеса та хореографиня.

Її дочка повідомила, що дженазе (ісламське прощання) відбудеться в Сімферополі 11 травня о 14:00.

Як розповів перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, Ельвіра Емір-алі Капніст писала про депортацію кримських татар і любов до Криму.
Олена Зеленська звернулася до учасників Венеційської архітектурної бієнале, де представлено український павільйон «DAKH: Vernacular Hardcore».

Вона наголосила на символізмі теми — даху як втраченого й відновленого прихистку — й зазначила, що внаслідок злочинів РФ понад 300 тисяч українських домівок зруйновані, також постраждали тисячі освітніх і культурних об'єктів.

Зеленська подякувала Італії за підтримку та нагадала, що в липні в Римі відбудеться конференція з відновлення України.
Стрічка «Моя бабуся — парашутистка» потрапила до короткого списку Каннського фестивалю у категорії студентського кіно.

В анімаційному фільмі режисерка Поліна Піддубна розповідає про свою бабусю, яка зустріла повномасштабне вторгнення в Харкові й відмовилася виїздити. Це історія про пам'ять, власну ідентичність та спробу розірвати нескінченний цикл колективної травми.
✨ Глем-рок знову проривається на головну сцену Європи. Цьогорічний представник України на «Євробаченні» — гурт Ziferblat — виступить у першому півфіналі 13 травня у костюмах від Івана Фролова, натхненних гламурною театральністю 1970-х.

Суспільне Культура розповідає, як глем-рок змінив музику, стиль і сцену — і чому саме він став ключем до сценічного образу українських учасників.
😎 Уперше в історії «Євробачення» трансляція пісенного конкурсу в Україні матиме повноекранний жестовий переклад.

Цьогоріч півфінали й фінал на сайті Суспільне Євробачення супроводжуватимуть синхронні перекладачі жестової мови, щоб передати не лише слова, а й ритм, настрій та атмосферу кожного виступу.
Сержантка Юлія Римаренко служила у 93-й бригаді, втратила п’ятку, пройшла важку реабілітацію, але головне — виховує доньку, яка з дитинства чекала маму з ротацій.

✊🏻 Своєю історією Юлія поділилась у проєкті «Nostos. Повернення героїв».
❤️‍🩹 Оксана не переймається тим, аби відповідати традиційним гендерним стереотипам. Військова ЗСУ, з початком повномасштабного вторгнення продовжила службу, в той час як її чоловік рятував п’ятьох їхніх дітей.

Як Оксана справляється з викликами військовослужбовиці і матері —
дивіться у нашому архівному відео.
30 років тому художник і пластун Василь Іваночко заснував проєкт «Лілея-НВ», щоб поширювати скаутські ідеї. Згодом це стало видавництвом, яке відкрило читачам Андруховича, Іздрика, Прохаська та інших авторів станіславського феномену.

☺️ Суспільне Культура поспілкувалося з Іваночком — про інтуїцію замість маркетингу, пластові цінності, тисячі книжок і майбутній музей у Франківську.
10.05.202513:01
Для мешканців тимчасово окупованого Криму запрацювала нова освітньо-інформаційна платформа: www.crimea-ed.org. Вона дає змогу здобувати українську освіту, незалежно від того, де ви перебуваєте.

На сайті зібрано всю важливу інформацію:
🔹 як навчатися в українських школах і вишах дистанційно;
🔹 як підготуватися до ЗНО, НМТ і ДПА;
🔹 як вивчати українську та кримськотатарську мови;
🔹 як долучитися до кадрового резерву для відновлення освіти після деокупації.
22 травня в український прокат виходить стрічка «Місія неможлива: Фінальна розплата», яка може стати останнім фільмом про агента Ітана Ганта.

Суспільне Культура розповідає, як франшиза виросла з телесеріалу у культову кіноподію, які трюки найбільше загрожували життю Тома Круза та як змінювалися історії, режисери й тональність фільмів.
Гурт Ziferblat зʼявився на бірюзовому хіднику Євробачення 2025 в образах від українського бренду J’amemme. Валентин і Даниїл Лещинські обрали скульптурні силуети, плісировані фактури та глибоку палітру — фірмову мову бренду, який носять Лілі Коллінз і Коко Роша. Образи відтворювали символіку пісні Bird of Pray — ніч, драматизм і молитовного птаха.

Барабанщик Федір Ходаков обрав total look від українського бренду Andreas Moskin, відомого співпрацею з президентом України. Його образ натхненний богемною естетикою та поетичним українським кінематографом 60–70-х, зокрема фільмом «Білий птах з чорною ознакою». Колекція досліджує контрасти між традицією і сучасністю.

Фото: REUTERS/Denis Balibouse
«Громадянська позиція, честь та гідність» — саме за ці риси письменника, митця й військового Валерія Пузіка відзначили нагородою імені Галини Могильницької.

Разом із Пузіком нагороди отримали також освітянки Катерина Лаптієнко, Ірина Нечиталюк і Світлана Свінтковська — за літературне краєзнавство, роботу з учнями й розвиток гуманітарної освіти.
🥰 У другу неділю травня більшість країн світу відзначає День матері.

До цього Дня в Миколаєві відкрили виставку «Промати» фотографині Слави Посєдай — 55 світлин, що зібрали жінок від 10 місяців до 92 років. Наші колеги побували на відкритті й розповідають, як фото зберігають те, що словами не пояснити.
Сьогодні відкривається архітектурна бієнале у Венеції. Для українського павільйону Богдана Косміна відтворила цифровий образ своєї бабусі Тамари за допомогою Iris — штучного інтелекту, який має голос, зовнішність Тамари Косміної й розуміється на її дослідженнях.

🤖 Ми поговорили з відтвореним голосом дослідниці про екологічні матеріали, місто як живий організм і спадщину, яку вона продовжує зберігати вже в цифровій формі.
У Києві облаштовують ветеранський простір на базі колишнього кінотеатру «Промінь»

Центр стане частиною системної підтримки ветеранів. Проєкт реалізують Київ Мілітарі Хаб і Samaritan International за участі міжнародних партнерів. Передбачено зони для реабілітації, юридичних і соціальних послуг, а також конференц-залу.
🤟🏻 Суспільне Культура зібрало історії учасників «Євробачення», які отримували нулі або взагалі не виходили у фінал — проте здобули любов фанів і культовий статус.

А також згадуємо найепатажніші виступи в історії конкурсу — ті, що здивували, розсмішили або назавжди змінили уявлення про сцену «Євробачення».
У місті Українка на фасаді ТЦ Obriy Trypil відкрили монументальну роботу, натхнену трипільською спадщиною. Художниця Анастасія Лелюк поєднала традиційні орнаменти з природними матеріалами регіону та залучила до створення місцеву спільноту — так мистецтво стало не лише про минуле, а й про теперішнє єднання.

👉🏻 Суспільне Культура поспілкувалося з Анастасією про виклики у створенні роботи.
11.05.202510:05
Пентагон зобов’язав до 21 травня вилучити та переглянути всі книги у військових бібліотеках, що стосуються різноманіття, антирасизму й гендерних питань. Це частина кампанії міністра оборони Гегсета, спрямованої на скасування програм рівності та інклюзії, пише АР.

Також Гегсет зобов’язав академії приймати студентів винятково за заслугами — без урахування раси, статі чи етнічності. Для перевірки книг створили тимчасовий комітет; вже вилучено сотні видань, зокрема з тем фемінізму, расизму та прав людини.

👉🏻 Про те, як політика Трампа вже впливає на культуру: наслідки у США та за межами держави — ми розповідали у нашому матеріалі.
Гурт Ziferblat та українська делегація на Євробаченні-2025 10 травня завітали до Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» та зустрілися з представництвом України у Швейцарії.

Центр «Крила надії» було евакуйовано з Маріуполя в перші дні повномасштабного вторгнення.
Українські представники поспілкувалися з дітьми та разом заспівали українські пісні, серед яких — конкурсна композиція Ziferblat «Bird of Pray»🕊️

Фото: Валерій Вороненко
У мирному часі дах — це дім. У час війни — мішень. У павільйоні — архів памʼяті й спротиву.

Сьогодні відкривається архітектурна бієнале у Венеції. Український павільйон DAKH: Vernacular Hardcore розповідає про етику колективного відновлення, жіночі родинні архіви та дрони як летючі дахи.

👉🏻 Розповідаємо 9 фактів про виставку, яка перетворює руїну на знання, а втрату — на силу.
У памʼять про загиблу на фронті художницю, військову й волонтерку Маргариту Половінко біля Національного художнього музею України висадили 31 кущ маргариток — стільки років їй було. Клумбу створили подруги мисткині в межах однойменного мистецького проєкту.

❤️‍🩹 Суспільне Культура розповідає, як квіти стали простором пам’яті.

А у 2023 році Маргарита Половінко дала нам інтерв'ю про біль на папері, Кривий Ріг і автоматичне малювання.
显示 1 - 24 5 425
登录以解锁更多功能。