Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
*néwos ḱóino avatar

*néwos ḱóino

PIE, linguistics & other stuff
Всі лактозотолерантні тут
Звʼязок: @Floppous
TGlist rating
0
0
TypePublic
Verification
Not verified
Trust
Not trusted
LocationУкраїна
LanguageOther
Channel creation dateJul 22, 2023
Added to TGlist
May 27, 2024
Linked chat

Records

04.05.202523:59
1.3KSubscribers
28.03.202513:04
200Citation index
23.03.202509:30
558Average views per post
07.02.202517:56
427Average views per ad post
07.09.202423:59
37.95%ER
22.03.202517:07
43.83%ERR

Popular posts *néwos ḱóino

18.04.202515:40
#лікнеп #база #індоєвропейці

Латенська культура (Ла-Тен)

На північ від Альп, серед лісів, річок і озер Центральної Європи, у V ст. до н.е. народилася одна з найвпливовіших археологічних культур ранньої залізної доби – Латенська культура. Сама її серцевина розташовувалася біля озера Невшатель у сучасній Швейцарії, в місці під назвою Ла-Тен, де після спаду води у 1857 р. виявили тисячі мечів, списів, фібул, щитів та інших артефактів. Згодом ця культура розійшлася хвилями далеко за межі Галлії.

1) Що є Ла-Тен взагалі?

Це не держава, а матеріальна культура: те, що залишилось після життя кельтів та їхніх сусідів у V-I ст. до н.е. Її носіями були племена, які говорили кельтськими мовами, й ті, на кого кельти спричинили потужний вплив. Латенський стиль вирізняється знаменитими «свердлами» у металі, дереві й кераміці, закрученими формами у фібулі, зброї, мистецтві та релігійній символіці. Це – візуальна мова кельтів: органічна, абстрактна, ніби рух води чи порив вітру (як згодом визнавали грецькі філософи – кельти це синонім свободи).

Ті самі латенські кельти стали першими «цивілізованими варварами» Європи. Вони:

– створили розвинену воїнську еліту з мечами, шоломами і панцирами;

– поширили залізні технології на північ Європи;

– перетворили вождів на сакральних героїв, яких ховали з золотом і колісницями;

– навчилися торгувати з греками та етрусками, кельтське вино текло ріками;

– принесли кельтські мови на Британські острови, до Галлії, Піренеїв, а місцями й до Балкан з Анатолією;

– залишили такі знакові пам'ятки, як кельтські кургани, торки, кам'яні святилища й мечі типу Ла-Тен.

2) Латенці як мовний феномен.

Мова латенської культури – це початок довгої історії кельтських мов: галльської, бритської, гельської, які були панівними в Західній Європі до римської експансії. Ці мови:

– формують пласт європейської топоніміки (наприклад, Париж – від паризіїв);

– збереглись в сучасній Ірландії, Шотландії, Уельсі;

– вплинули на сусідні германські, слов'янські та романські мови;

3) Що далі?

Римляни поступово зруйнують Латенський світ. Але не до кінця. Галльські племена стануть основою середньовічної Франції. Кельтські мотиви не зникнуть: вони повернуться в рукописах Ірландії, в легендах про Артура, в орнаментах бретонських каплиць.

І коли наступного разу ви побачите завиток у мистецтві або дізнаєтесь про стародавній топонім на -dunum чи -magus – знайте: це голос Ла-Тену. Європа пам'ятає.
19.04.202518:05
#авторське #індоєвропейці #аутизм
Виправлений арт Лінка та Зельди в образах індоєвропейців степу
14.04.202507:44
Населення культури шнурової кераміки та бойових сокир

Остання частина неолітичного періоду на більшості північних територій Центральної Європи відзначена появою загадкової групи людей, які прикрашали свою кераміку, поки вона була ще вологою, шнуровими образами і які також поміщали в свої могили просвердлені кам'яні бойові сокири, підозріло схожі на сокири фатьянівської культури. Кордони земель, населених шнуровиками, окреслюють Восгес на заході, Урал на сході і Альпи на півдні. Хоча ці завойовники займалися і землеробством, їх могили містять скоріше зброю, ніж мотики, а в деяких випадках – кістки коней (вірогідно, одомашнених). На основі фізичних свідчень ймовірно, що шнуровики походять з північного Причорномор'я.

Типове скупчення черепів шнуровиків походить з Сілезії та Богемії, звідки може бути зібрана серія в 29 чоловічих черепів. Вони належать до певного, дуже відмінного від інших фізичного типу. Довжина склепіння велика, в більшості випадків більше 190 мм; ширина невелика, що дає низький середній черепний показник 71, а висота велика, що значно перевищує ширину. У поєднанні з цією перебільшено довгою, вузькою та високозведеною формою зазвичай знаходиться високе чоло. Більш сильні надбровні дуги і м'язові відмітки, ніж зазвичай у середземноморських типів, знайомих нам по Іспанії та Дунаю; форма лиця включає стислі вилиці, низькі орбіти та лепторинний ніс. Висоти лиця, вірогідно, великі, а нижня щелепа глибока і сильно відмічена, хоча зазвичай і вузька. У шнурових серіях зріст майже завжди великий, більшість представників могли характеризуватись світлою пігментацією. У південній та західній Німеччині останки шнуровиків знайдені в порівняному достатку. Вони особливо процвітали в Саксонії та Тюрингії, очевидно вели більш стабільне життя, ніж на території східніше. З десяти черепів, що належать до саксонсько-тюрингської культури шнурової кераміки, чотири з семи, які можуть бути виміряні, є мезоцефальними і три – доліхоцефальними. У південній шнуровій групі найвищий показник дорівнює 75. Ці три доліхоцефали, мабуть, належали до звичайного типу.

Література: Карлтон Стівенс Кун
"Раси Європи"
Дивна Багряна Людина: архетип війни, крові і відчуження

1. «Дивна Багряна Людина» — це не просто фігура з ПТСР-них флешбеків, а прадавній образ, укорінений в індоєвропейському ритуалі повернення в світ після ультранасилля. Це — воїн на межі дикості та сакральності, той, хто вийшов з бою, але ще не повернувся повноцінно до соціуму.

2. Візуальний код Дивної Багряної Людини, як не складно здогадатися — багряний колір шкіри, зброя і запах крові. Це — естетика відкату: повернення до першопочаткової жорстокості. Як шнуровики бронзової доби, що, ніби й мали повозки, та все ще йшли у бій з кам'яними сокирами.

3. Дивна Багряна Людина — це сакральний індивід. Він відчуває єднання з небесним Громовиком, *Perkwunos, коли суне на ворогів з молотом наперевіс. Це — не просто бій, це — відновлення космічного порядку через насилля.

4. Після бою він має очиститись. Доки не змиє кров, доти він — не людина, не родич. Звідси й культ чистоти у індоєвропейців: митися після різанини, не чіпати брудні, або ж «нечисті» об'єкти. До очищення, всі ми трошки creep, weirdo, stranger, The Other, «Багряний».

5. Та насувається луна майбутньої війни межи расами, адже очищення — ілюзія. Пам'ять про насилля в'їдається в тіло. Людина може помитися, та дух пам'ятає усе. Погляд, як у тому мемі з солдатом, що дивиться, ніби й у камеру, але крізь неї. Війна ніколи не закінчується. Дивна Багряна Людина — це не обов'язково конкретний солдат.
Це і є війна.

6. Люди інстинктивно бояться спотворених людських форм, а Багряна Людина цим і є. Вона трохи людяна, та є у ньому щось... трупне?

7. Антропологічні висновки:
• Дивна Багряна Людина — це символ корйос, молодіжного воїнського братства, кочового і дикого.
• Вона Дивна, бо поза общиною, Багряна, бо живий і мертвий водночас. Упертий лімінальний дух війни.

У співпраці з Пармезанщиною
20.04.202517:20
Пачка перша.
Алярм! Є ймовірність виявлення ськарбов гутьіру у питаннях та у відповідях.


Питання №1 (від Kύριλλος):
«шо ви думаєте про самих близьких родичів індоєвропейців? уральці? або була теорія про індокавказьку теорію, де пробувати північнозахідні кавказькі мови з ними якось засунути».

Відповідь:
Та ніхто не родич ІЄ. Уральці — це сусіди, місцями вороги, але не спільне коріння. Я не нострат, це важливо розуміти. А "індокавказькі теорії" — то вже спроба у всьому побачити єдність, де її ніколи не було. Наскільки мені відомо, навіть у рамках ностратики це є хуїта.


Питання №2 (від omegamax):
«розкажіть про язичницький світогляд. що означає бути язичником у 21 столітті?»

Відповідь:
Бути язичником у XXI столітті – це означає тримати спину рівно, жити за честю, знати свій рід, своє місце та себе самого. Це не ларп у мантії Дарта Вейдера з кадилом, а щоденні готовність, порядок, дисципліна, воля, кров та дія. Світогляд воїна, не випадкового перехожого. Живеш як у поході, береш участь (вона вже йде) в РаХоВє, славиш Богів і на пиру і в січі.


Питання №3 (від Station):
«Чи були давні Перси білими?»

Відповідь:
Так.


Питання №4 (від аноніма в ПП):
«Че асатру думают по поводу Фенрира? Он рождён Локи и Ангрбодой, которые 1) вероятно огонь ну и 2) Ангрбода типа сулящая горе, а само имя волка чёт типа болотник. Он вечно растёт и поглощает Солнце. Сразу представляется некая вселенская Тьма или Хаос, пожирающая всё подобно огню, но тогда я не понимаю почему его убивает Видар, да и впринцине фигуру Видара. Он какой-то максимально невзрачный персонаж, в младшей Эдде про него есть глава, где типа два предложения "Видар ас. У него есть огромный башмак". А, ну и Фенрир не кажется некой абсолютно хтонической силой, он общается с асами и проявляет осторожность. Ну и плюсом его сковывают Глейпниром, который типа из вещей более не существующих. То есть, символически миф про Фенрира значит что-то вроде "Раньше тьма была подвластна, но нынче она поглащает существующие устои и только безмолвная яростная месть может ей притовостоять". Какой в асатру взгляд на всё это?»

Відповідь:
Так, я асатру і рідновір, не можу говорити за всіх, скажу за себе та знайомих. Взагалі, ніче не думають особливо, це ж не об'єкт поклоніння, а персонаж, щоб працювала міфологія. Фенрір це справді якесь первозданне болото, суть поглинання. Він, як я вже сказав, умова, щоб історії, що ведуть від створення світів до Рагнароку, працювали, тобто не ворог в абсолютному сенсі, не зло там і т.д. А Відар він не герой, тому в нього так мало описів, це відплата, якщо ти накоїв хуйню, як Фенрір, наприклад. Є опис його ще, що він (Відар) тільки народився, навіть не причесався, не поголився, не помився, не постриг нігті, коротше не за поняттями ваще, але одразу погнав убивати Фенріра, що це таке? А ось.


Питання №5 (від pale):
«как вьіглядели ямники?»

Відповідь:
Крепкие, крупноебльіе степняки с длинньіми головами. Вьісокие, жилистьіе, с нагльіми низкоорбитальньіми глазами. Если и ульібались, то с ульібки считьівался вьісокофункциональньій аутизм. Светловолосьіе и светлокожие, глаза хз, соевики говорят, типа могли бьіть и темные очи, но єто, на мой взгляд, бред в духе шоколадной реконструкции чеддарца. Крч єто бьіли люди, которьіе могли без лишних вопросов врубить каменный топор или раннюю версию медного/бронзового меча в чей-то череп, не задумьіваясь. Настоящие хозяева Степи: трупьі — в ямах, е‌бла — по верту.
#цікавості #лінгвістика #авторське

Продовження темематичної теми


Однак, якщо припускати, що темематики були ким завгодно з карти, але не пізніми амфорниками або воронниками, і ще якщо припускати, що городищенці та неври були ІЄ, а також якщо припускати, що кіммерійці не іранці і не скіфи, а просто скіфоїди, тогда всі зміни з ПІЄ в мову темематичного субстрату (ПІЄ => тем.) можна описати ось у такій ось нотації для українців

| |
V

1. На початку слова:
bʰ, b → п
dʰ, d → т
gʰ, ǵʰ, gʷʰ, g, ǵ, gʷ → к
p, t, k/kʷ, ḱ → б, д, ґ, ґь

2. Усередині слова:
a, h₂e, eh₂ → о
an, h₂en, eh₂n, en, h₁en, eh₁n, eh₃n, um → он
eyh₃ → ой
ei, h₁ei, eh₁i → е
ey, h₁ey, eh₁y, eye, eh₁yeh₁, yey, yeh₁y → є
is → у
reh₃, r → ро
leh₃, l → ло
meh₃, m → мо
neh₃, n → но
st → зд
sk → зґ
ew, w → в
ye, yeh₁ → є
yo, yeh₃, h₃ey, eh₃y → ї

3. Наприкінці слова:
t → ті
o, os, h₃e, eh₃ → а
bʰ → бі
b → еп

(Та деякі інші зміни, описати які мені не вистачає концентрації)


Приклади споконвічно слов'янських слів та їх реконструйованих темематичних когнатів

Іменники:
слово — ґьлова
воля — вело
літо — лота
сутінки — судемки
світ — ґвет
сприйняття — сберґноття
сир — сер
кінь — ґьон
ялина — оліно
дуб — тевєп
звір — свірєп
вінок — вонок
лист — лєд
хлоп — ґлоп
пращур — берґон
морок — мерок
пиво — бова
гай — кєй
глина — клєно
позов — ботіс
півник — белник
блуд — плуд
захід — секед
схід — екед
північ — белноц
південь — белтунь

Прикметники:
свій — свєй

Дієслова:
зібрати — кепроті
гоїти — кеїті
мерехтіти — моректіті
марити — мореті
казати — ґьосоті
віяти — веті
їбати — єпоті

Інше:
тоді — доте
пізно — босно
поки — бого
під — бод
не — но
треба — дерпо


Темематика — це не уламок. Це глибинна ріка під ґрунтом слов’янського. Мова-тінь, яку ми ще не розшифрували до кінця.
Ці реконструйовані слова презентують ту частину темематичного субстрату, яка (за винятком слова-пісхалко «свірєп»), як іронічно, не стала субстратом у слов'янських мовах.
20.04.202515:05
Під цим постом задавайте ваші питання щодо індоєвропеїстики, язичництва, інших цікавих аспектів світобудови.

У міру надходження питань відповідатиму на них.

Якщо питання нецікаве — мут.
23.04.202500:05
Пачка третя.


Питання №11 (від Station):
«Что есть истина для белого человека?
Кто может считать себя Арийцем? Действительно ли Арийцами могут себя называть только голубоглазые блондины?»

Відповідь:
Истина єто персонаж, чтобьі работала логика. Для белого важнее кровь, память, жизненньій вьібор. С учетом одного из реконструированньіх самоназваний праиндоевропейцев Михайловской культурьі с территории Украиньі — *Áryos — необходимьім условием для бьітия Арийцем является индоевропейское происхождение, но одного его недостаточно. Ариец — єто тот, кто сам прокладьівает свой жизненньій путь, а не просто пльівет по течению. Если среди твоих пращуров действительно бьіли те, кто движевал по древней Степи с сокирою и синими очами — єто збс, однако, на тебя сей факт возлагает дополнительньіе обязательства — тьі теперь не имеешь права их опозорить. Арийское — єто воля, честь, родовое призвание. Все остальное — косметика.


Питання №12 (від osap):
«Що почитати з релігії ІЄ?»

Відповідь:
Почитай батька та матір.
Якшо сурьозно, то:
West “Indo-European Poetry and Myth„
Lincoln “Death, War and Sacrifice„
Mallory & Adams “Oxford Introduction to PIE„
Бонус: тобі щось савєтавалі з Іва‌нова — теж читай.
Але головне — не книжки, а реконструкції з мови: словник Watkins, і дивись на корені *dyew-, *ghosti-, *pHter, *ner-, *wĺ‌kʷos.


Питання №13 (від Maxym Plakhotia):
(Щодо греків та індусів)
«Так а як так вийшло? Паралельні випадкові еволюції міфо-культурні?»

Відповідь:
Ні. Вони сиділи на одній ямі ще до роз'їзду.
Тому й мають спільні міфи: Зевс — це Дьяус (*Dyḗus), Уран — Варуна (*Wérunos). Це не паралельна еволюція. Це насправді пам'ять про ПІЄ спільність. Просто в інших ІЕ-груп частина міфів затерлись, а ці зберегли — ось і вся містика.


Питання №14 (від Andrii):
«Наскільки індуїзм зберіг в собі індоєвропейську релігію?»

Відповідь:
Зберіг багато — ієрархію богів, функціональність, культ вогню, священну мову (санскрит), терміни типу deva, asura, yajna, rta, і міфи типу Індра проти Врітри. Але — це вже не чистий ІЕ. Там дравідійська добавка — генітальні культи (європейські ІЄ теж були фанатами малювати писюни на стінах, але у паджитів з їхніми лінгамами це перебір), чорношкірі боги, культ Шиви як танцюриста смерті, купа локального фольклору. Індуїзм — це ІЕ-фундамент із регіональним дрейфом, політичним підгоном (брахманістські пасквілі) і народним брожіннєм.
Коротко: збереглося багато, але в у паджитському фекальному соусі-каррі.
Не чисто арійська релігія, а з індійським слідом.


Питання №15 (від аноніма в ПП):
«Як ти думаєш, чи була у праіндоєвропейців концепція “духовної гігієни”? Тобто щось типу ритуального очищення?»

Відповідь:
Гарне питання. Так, і вона була важливішою за особисту мораль. Це не “погано/добре” — це “чисте/нечисте”. Помер хтось — ти не сумуєш. Збрехав — пошкодив rta. Кров, гній (гонореееееееееееееееееееееея), змішування ролей — хаос. Очищення — повернення до стану, де світ знову дихає рівно. Це не каяття у хрюсиянському стилі, це reb88t через akvlt ритуал. Арій завжди у формі. Арій — не “добрий добриш”. Арій — чистий і в порядку. На цю тему у мене і Пармезану колись давно було обговорення (обговорювали концепцію Дивної Багряної Людини), короткі тези цього обговорення:
А. «Багряна Людина» — арійський архетип шнурових воїнів, що пережили відкат до примітиву, модернізувавши техніку (повозки тощо).
Б. У бою воїн покривається кров’ю, брудом — стає «багряним», пограничним, майже нелюдським. Лише після очищення повертається до людського статусу.
В. Багряність — не лише тілесна, а й психічна: «ехо війни», яке лишається в підсвідомості.
Г. Страх перед викривленими людськими формами — архетипова реакція на трупоподібність і загрозу зараження.
Ґ. Корйос — молодий воїн у лімбі між людиною і звіром; жінка й повернення — вихід із «багряного» стану.
23.04.202513:50
Домашнє завдання для підписників: у коментарях напишіть українські слова (3-5 шт. достатньо), які вам подобаються найбільше.

Приклад: слово, воля, літо, повія, волосся.
20.04.202520:55
Пачка друга.
(Досить швидко набралася...)


Питання №6 (від аноніма в ПП):
Готовлю презентацию о ПИЕ для детей. По времени она всего на 10 минут. Я думаю сделать 4 блока:
Ху из индоиропианс?
Пие лангуаге;
Классификейшн оф пие лангуажес;
Контемпорал ситуэйшн.
Как думаешь, про че надо в первую очередь рассказать, учитывая небольшой хронометраж?

Відповідь:
Потрібно почати з простої тези буквально ху із ІЕ, типу, індоєвропейці — це носії родинних мов, що походять від праіндоєвропейської, а праіндоєвропейська мова — це мова, що реконструюється, якою говорили представники нещодавно докладно вивченої та описаної Михайлівської культури з території України. У класифікації можна різні ізоглоси згадати, не тільки кентум/сатем:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Indo-European_isoglosses.png https://adobeacrobat.app.link/Mhhs4GmNsxb
https://doi.org/10.1515/psicl-2020-0012


Питання №7 (від сигмо):
«Недавнюю статью про генетику индо-европейцев читал? Мнение? Слышал, там оказалось, что древние индо-европейцы были ещё более белыми чем ранее считалось. Насколько сильно расовая белота происходит из ANE субстрата, по-вашему?»

Відповідь:
Ну смари, єто не вьішли какие-то абсолютли новьіе исследования, єто поменялся мейнстрим. Да, соя еще некоторое время будет капать на фоне, но уже не будет так сильно мешать мейнстриму разбираться в пигментации древних людей. А в чем заключалась єта соя? Оу, єто гениальньій наеб ґоїм. Крч, суть соево-навучного метода такова: тебе всеми силами необходимо док0зать, что древние люди, будь то кроманьонец, неандерталец, ямник или ваще варяг, бьіли ниггерами. Для єтого у тебя есть три инструмента: 1) исследовать максимально древние поврежденньіе образцьі и делать вид, что отсутствие враждебньіх твоей идеологии аллелей депигментации — то не томушо в геноме нету даже участков, кодирующих ручки и ножки, а томушо древние люди бьіли ниггерами (на отсутствие ручек и ножек, в случае восприятия такого генома полньім, тьі должен закрьіть глаза); 2) использовать инструментьі типа HP-S, которьій "не видит" большую часть возможньіх оттенков кожи, получить на вьіходе результат "интьірмидиєйт" и через пару диалектических шагов привести его к результату "шоколадно-ч0рньій" (то, что у япошек фактически тоже "интьірмидиєйт" кожа, стоит тщательно умолчать) и 3) ну не повезло тебе, анализируешь тьі всеми возможньіми методами геном ямника, а там 88% pale skin+A10 eyes+blonde hair, геном полньій, хорошо сохранился, жопай вилять сложно, но тут тебе на помощь приходит niggerisatius ex machina — берешь и говоришь: «ну єто лишь геньі, они не обязательно проявлялись в фенотипе» и рисуешь ямника ниггером крч, навука, у тебя ж есть цельіх 14%, шо он не бьіл блондином с синими глазами и белой кожей, ну вот они и прокнули на реконструкции. В общем, тьі зроз, сейчас, когда политизированньіе методьі в палеогенетике отходят на второй план, будет гораздо больше внезапньіх крайне бельіх реконструированньіх древних людей, коими они и бьіли.


Питання №8 (від Тараса):
«яким був первинний фенотип ранніх ІЄ(середньостогівська)?»

Відповідь:
Брюнн.


Питання №9 (від Alexandr):
«Від якої мови походить праіндоєвропейська та чи щось відомо про те, коли і як відокремилася праіндоєвропейська та її носії від інших мовно-культурних спільнот?»

Відповідь:
Про праіндоєвропейців відомо дахуя: археологічна база (Середньостоговська, Михайлівська, Ямна культури), генетика, реконструйована мова з сотнями слів, соціальна структура, реконструйована міфологія, система спорідненості, навіть базові (дрч, досить хтонічні) уявлення про світ. А от щоб відповісти «від якої мови вона походить» — доведеться лізти в туман епох мезоліту/(суб)неоліту, де є тільки люти здогадки. Тобто — безблагодатна справа. ПІЄ у північному Причорномор'ї — не чийсь нащадок, а перший, кого ми реально бачимо й можемо описати (у лінгвістичному сенсі).
🌍 Весна воскресла!

Якщо дослідити етимологію слова "Пасха" — це спочатку приведе до давньогрецького πάσχα, далі до арамейського "פסחא", спорідненого з давньоєврейським "פסח", що читається як "Песах" та буквально означає "проходження повз". Песах — це іудейське свято, приурочене до виходу євреїв з Єгипту. Куди більш цікавими виявляться етимологічні корені англійської назви цього іудейського свята. Сучасний англійський термін Easter споріднений з німецьким Ostern, у стародавніх текстах з'являється у формах Ēastru, Ēastro і Ēastre або Ēostre.

За свідченням Беди, англійського історика, місяць квітень носив староанглійську назву Ēosturmōnaþ, який «колись називався на честь богині на ім’я Еостра, на честь якої в тому місяці справлялися свята». Це одне з небагатьох свідчень про існування такої богині та свята на її честь. Брати Грімм писали, що «слово Ostarâ, подібно до давньоанглійського Eástre, могло в язичницькі часи бути ім'ям вищої істоти, культ якої був так глибоко вкорінений у народі, що християнам частково довелося з ним змиритися — у результаті вони використали стародавнє ім'я для позначення тепер уже свого щорічного свята».

Оскільки про Остару мова вже йшла — цього разу варто розкрити тему традицій до свята весни. Звичай фарбувати яйця відомий не лише в Європі — на іранське свято Навруз також прийнято розфарбовувати яйця. Назва свята походить від праіндоєвропейського *néwos, від якого також походять англ. new, нім. neu, укр. новий. Навруз походить з зороастрійської традиції, тобто звичай фарбувати яйця не пов'язаний з християнством, а сягає індоєвропейських традицій. Яйце у багатьох народів було уособленням родючої сили природи.

У слов'янських народів яйце асоціювалося з родючістю землі, з весняним відродженням природи. Щодо пасок — у східних слов'ян в дохристиянські часи панувала традиція випікання "баб" — випічка, приурочена до весняних свят, яка разом з яйцями символізує здатність чоловіків і жінок до продовження роду. Наші предки в Весняне Рівнодення влаштовували святкування на честь відродження сонця та воскресіння природи, і не дивлячись на спроби церкви знищити ці язичницькі традиції — вони живі й сьогодні.

☠️ @vallholl
20.04.202520:55
Пачка друга.
(Продовження, тому що не все вмістилося...)


Питання №10 (від Слави):
«Чув позицію, що при порівнянні міфологічних сюжетів/мотивів для реконструкції п.і.є. культури/релігії, якщо мотив наявний у греків та в Індії, а в інших народів не фіксується то це так собі привід і необхідні ще такі ж мотиви з інших культур. Що Ви про це думаєте?»

Відповідь:
Зараз все, що я скажу далі про порівняльне мовознавство, також ставитиметься і до порівняльної міфології, мені в цій термінології буде простіше висловити свою думку...
Продовжуючи тему про ізоглос з шостого питання. Наскільки я зрозумів твоє питання, йдеться про розподіл ІЄ на греко-арійців та всіх інших. Є така думка справді. Воно полягає в припущенні про те, що прото-хелленики і прото-індо-іранці дружно гасили в одній спільній для них Катакомбній культурі, тому їх міфи такі схожі і тому тільки на прикладах чогось із давньогрецького і, наприклад, санскриту заборонено будувати будь-які припущення про ІЕ в цілому, так як  загальноіндоєвропейським, з усіма іншими групами теж походженням, а греко-арійській єдності. Нууу, так, є така думка. Я не її фанат.
Log in to unlock more functionality.